Kuchyne s otvoreným dizajnom sú v súčasnosti veľmi populárne. Zvyčajne ide o spojenie kuchyne, jedálne a obývačky, čím vzniká viacúčelové prostredie, ideálne pre rodiny, ktoré chcú tráviť viac času spolu. Pri rekonštrukcii je však dôležité nepodľahnúť trendom, ale zvážiť, či bude otvorený koncept skutočne vyhovovať vašim potrebám.
Ako budete daný priestor využívať
To, či je otvorená kuchyňa pre vás vhodná, závisí na vašom životnom štýle a potrebách. Otvorený priestor môže byť ideálny pre tých, ktorí si užívajú spoločenskú atmosféru. Ostatní členovia domácnosti sa tak môžu napríklad počas varenia zapojiť do rozhovorov namiesto toho, aby boli oddelení v samostatných miestnostiach (napr. v obývačke). Na druhej strane, ak preferujete oddelené priestory, kde budete mať viac súkromia a nebudete rušení, či už pri vykonávaní domácich prác alebo sledovaní TV, otvorená kuchyňa je menej praktická.
Tip: Hľadáte inšpiráciu? Pozrite si realizácie od Dalno.sk.
Potreba vykurovania priestoru
Pri varení v kuchyni sa môže miestnosť prirodzene zahriať vďaka teplu vznikajúcemu z varnej dosky, rúry a ďalších spotrebičov, preto v mnohých prípadoch nie je potrebné zapnúť vykurovanie, ak je kuchyňa aktívne využívaná. Toto však platí skôr v prípade samostatnej kuchyne, resp. oddelenej miestnosti.
Otvorené kuchyne spojené s obývačkou majú zvyčajne väčšiu výmeru, tzn. ťažšie sa vykurujú, čo môže zvýšiť náklady na energie. Ak teda uvažujete nad novou kuchyňou na mieru, zvážte aj energetickú efektívnosť. Riešenia ako podlahové kúrenie, zónové vykurovanie alebo inteligentné termostaty môžu pomôcť optimalizovať spotrebu energie a zabezpečiť efektívnejšie vykurovanie v otvorených priestoroch.
Myslite na akustiku
Zvuk sa v otvorených priestoroch šíri ľahšie a môže spôsobovať väčší hluk, pretože tu nie sú žiadne bariéry, ktoré by ho tlmili. Aby ste zlepšili akustiku, pridajte sem mäkké dekorácie a nábytok, ktoré zvuk absorbujú. Môže ísť napríklad o koberčeky (do lineárnej a rohovej kuchyne sa hodia najmä behúne), závesy alebo o čalúnený nábytok, napr. jedálenské stoličky.
Ako bariéra poslúži aj strategicky rozmiestnený nábytok (napríklad policové regály, konzolový stolík alebo izbové rastliny), ktorý priestor navyše oživí, nenaruší jeho otvorený dizajn, no zároveň ho funkčne rozdelí na jednotlivé zóny.
Zdroj foto: Matt / Adobestock.com
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.