Dnes je 15.mája 2025, meniny má Žofia

  • Sponzorovaný Stavba
  • 0
  • 15. mája 2025, 11:03
  • 4 m, 3 s

Vyberáte fotovoltaickú elektráreň? Nepodceňte tieto rozhodujúce faktory

V čase rastúcich cien energií a environmentálnych výziev ponúka vlastná fotovoltická elektráreň energetickú nezávislosť. Využívaním slnečného žiarenia, ktoré je dostupné zadarmo a bez emisií, môžu domácnosti znížiť svoje účty za energie a uhlíkovú stopu. Zásadnú rolu však zohráva výber vhodnému systému, od ktorého závisí efektivita výroby.

Priemerná spotreba elektriny v domácnosti

Pri výbere fotovoltaiky je kľúčové zohľadniť reálnu spotrebu elektriny vo vašej domácnosti. Práve tá určuje, koľko panelov a akého výkonu budete potrebovať, aby ste pokryli svoje energetické nároky. Vychádzajte z vašich účtov za elektrinu, z ktorých zistíte priemernú mesačnú spotrebu – štvorčlenná rodina v bežnom rodinnom dome spotrebuje v priemere okolo 200 kWh elektrickej energie mesačne.

Domácnosti s vyššou spotrebou si vyžadujú väčší alebo výkonnejší systém, prípadne viac panelov, kým menšia spotreba umožňuje aj jednoduchšie riešenie. Ak očakávate v budúcnosti navýšenie spotreby, napr. prechod na elektrické vykurovanie či inštaláciu klimatizácie, je rozumné uvažovať hneď o výkonnejšej fotovoltaickej elektrárni.

Pri výbere fotovoltaického systému je dôležité neprehnať to s výkonom. Zbytočne predimenzovaný systém síce vyrobí viac elektriny, no ak ju vaša domácnosť nedokáže spotrebovať, prebytočná energia putuje do distribučnej siete bez priameho úžitku pre vás.

Veľkosť strechy a jej orientácia na svetové strany

Veľkosť strechy určuje, koľko panelov je možné fyzicky nainštalovať – čím väčší výkon panelov, tým menej miesta potrebujete. Rovnako dôležitá je aj orientácia strechy.

Najefektívnejšia je južná orientácia, kde panely zachytávajú najviac slnečného žiarenia počas dňa, dobrú produkciu však dosiahnete aj na juho-východe a juho-západe. Pri strechách orientovaných na východ a západ je potrebné inštalovať viac panelov, aby ste dosiahli rovnaký výkon, čo si opäť vyžaduje viac miesta.

Preto je vhodné už na začiatku posúdiť, či vaša strecha vyhovuje, alebo budete potrebovať alternatívne riešenie, napríklad inštaláciu na fasádu alebo na pozemok.

Fotovoltaika s batériou vs. bez

Ak vaša domácnosť nedokáže spotrebovať všetku energiu vyrobenú počas dňa, efektívnym riešením je fotovoltický systém s batériovým úložiskom – takzvaný hybridný systém. Ten umožňuje ukladať prebytočnú elektrinu do batérie, ktorú môžete využiť večer alebo v noci, keď panely nevyrábajú.

Tým zvýšite svoju energetickú sebestačnosť a znížite množstvo elektriny, ktorú odovzdáte do distribučnej siete bez úžitku. Navyše, niektoré batériové systémy dokážu zabezpečiť zálohovanie domácnosti v prípade výpadku prúdu – systém musí obsahovať funkciu Back-Up.

Ak vaša spotreba prebieha najmä počas dňa, postačí aj cenovo výhodnejší on-grid systém bez batérie, pričom úložisko môžete pridať aj neskôr.

Virtuálna batéria od dodávateľa energií

Virtuálna batéria umožňuje uložiť prebytočnú elektrinu, ktorú vaša fotovoltaika vyrobí do siete – teda virtuálne, nie fyzicky do batérie. Táto energia sa vám u distribučnej spoločnosti eviduje ako kredit, ktorý môžete následne využiť v čase, keď panely elektrinu nevyrábajú. Je vhodné ju kombinovať ako so systémom bez fyzickej batérie (on-grid), tak aj pri hybridných systémoch.

Zdroj foto: anatoliy_gleb / Adobestock.com

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie