Dnes je 26.decembra 2024, meniny má Štefan

  • Dizajn
  • 0
  • 16. augusta 2024, 10:52
  • 6 m, 6 s

Najväčšia štvrť vo Varšave otvorená v 19tom okrese

Pred viac ako 14 rokmi sa projektanti zo štúdia JEMS Architects spolu s investorom rozhodli riešiť výzvu revitalizácie starých priemyselných priestorov vo štvrti Wola, pretože videli jej potenciál stať sa novou súčasťou Varšavy v Poľsku. Dnes je štvrť v 19-tom obvode živou súčasťou hlavného mesta, ktorá sa prezentuje jednotným architektonickým riešením a je integrovaná so zvyškom mesta.

Nová štvrť, ktorá spája ľudí

Nová štvrť vznikla v postindustriálnych oblastiach varšavskej štvrte Wola, v chátrajúcom mestskom tkanive bez urbanistickej hodnoty. Uviesť do života viacstupňový projekt, ktorý by vrátil zabudnutú časť mesta jej obyvateľom a premenil ju na moderné, priateľské miesto, bolo cieľom, ktorý architekti sledovali. Projekt, ktorý mal vo svojej konečnej podobe pozostávať z desiatich objektov, mal od začiatku vyčnievať zo súčasných obytných investícií vo štvrti. „Štvrť sme navrhli ako otvorenú a obklopenú vegetáciou. Chceli sme, aby toto miesto podporovalo spoločenské interakcie, aby vznikli nové obytné priestory, nie tie, ktoré sú ohradené od existujúcej časti mesta“, – vysvetľuje Maciej Miłobędzki, architekt a partner v ateliéri JEMS Architects.

Miesto bez múrov

Štvrť – podľa pôvodnej myšlienky – je zbavená akýchkoľvek múrov alebo plotov. „V tom čase to bola pomerne nová a kontroverzná myšlienka. Všetci si pamätáme, že to bola éra oplotených štvrtí,“ zdôrazňuje Marcin Citko, architekt z JEMS a spoluautor územného plánu štvrte. Siahol až k úplným začiatkom projektu: „Pri hľadaní mierky a proporcií sme jazdili po Varšave a prezerali sme si rôzne miesta, ktoré nám jednoducho robili dobre. Chceli sme vytvoriť funkčnú kompozíciu, ktorá by vyhovovala jej používateľom.“

Projektanti naplánovali v každej budove relatívne malé vnútorné nádvoria a celý návrh doplnili plochami s vegetáciou. „Koncepcia štvrte vychádzala z klasického modelu mesta so štvrťami zástavby a jasným rozdelením na verejné priestory, ktoré tvoria ulice a námestia, a polosúkromné priestory vymedzené dvormi pre obyvateľov,“ hovorí Agnieszka Rokicka, architektka z ateliéru JEMS, spoluautorka 19. štvrte. „Chceli sme do nej zakomponovať aj príklon k architektonickému dedičstvu Varšavy: vnútorné dvory sú ekvivalentom dvorov z minulosti, ktoré integrovali komunity, zatiaľ čo vyvýšené prízemia pripomínajú podobu starých činžiakov,“ vysvetľuje.

Rovnaká DNA

Samotnou dušou 19. štvrte bol jej urbanistický dizajn. Medzi budovami bola vytvorená komplexná, priemyslená infraštruktúra: ulica, zelené políčka, aleje lemované stromami, široké chodníky pre peších, malé námestia s fontánami a záhradnými prvkami. Prízemia všetkých budov boli určené na umiestnenie obchodov, obchodných prevádzok a kaviarní. Územný plán predpokladal, že budovy postavené v rôznych etapách sa budú navzájom líšiť, ale budú mať spoločnú atraktívnu formu a vysokú kvalitu výstavby.

Zásuvky v grafitových rámoch

Budovy prvej etapy, vytvorené okolo dvoch mestských námestí spojených chodníkom, pozostávajú z bytov naskladaných jeden na druhom. Každé poschodie pripomína rad políc. Byty nadobudli podobu modulov rôznych veľkostí, uzavretých do kovového rámu, takže pripomínajú zásuvky úhľadne uložené na mieste. Sklenené moduly vytvárajú nepravidelný geometrický vzor, podčiarknutý líniami ríms a vertikálnymi oddeleniami. Tektoniku čelnej fasády obohacujú vtiahnuté lodžie a veľké okná v drevených rámoch.

Za drevenými žalúziami

Budovy druhého stupňa majú po sedem podlaží a sú usporiadané do tvaru písmena “U”. Charakteristickým znakom bytových domov sú vonkajšie drevené žalúzie, ktoré zakrývajú lodžie. Svetlé, teplé drevo je v kontraste s popolavou fasádou. Horizontálne pruhy, ktoré oddeľujú jednotlivé podlažia, sú jemným odkazom na budovy prvého stupňa. Na najvyšších podlažiach boli navrhnuté priestranné drevené terasy.

Trojrozmerný tetris

Fasáda budovy E je tvorená usporiadaním voľne liatych tehál. Pomerne ostrú siluetu obdĺžnikových betónovo-vápenných panelov zjemňujú drevom obložené interiéry balkónov.  Vďaka rôznorodému usporiadaniu okien, ktoré vidno na každom poschodí, je dizajn každého poschodia jedinečný. Vďaka tomu sa architektom podarilo odlíšiť funkčné dispozície bytov.

Organizovaný chaos

Budova B sa nachádza na otvorenom námestí s fontánou a polosúkromným zeleným patiom. Odlišuje ju modulárna fasáda z rozbitých bielych fasádnych panelov, ktorá kontrastuje s vnútrom hlbokých lodžií vo farbe duba. Vo vnútri škatuľovitého tvaru architekti starostlivo umiestnili dva typy okien, z ktorých každý zodpovedá funkcii interiéru. Nepravidelná šachovnica okien pokračuje aj na nádvorí, kde striedanie vyšších a nižších rastlín vytvára priestor vhodný na trávenie voľného času.

Hra svetla a tieňa

Fasádu budovy E navrhli architekti JEMS Architects s použitím dvoch základných materiálov – kameňa a dreva. Okná v nepravidelnom vzore boli buď zapustené do fasády. Toto striedanie fasády v dvoch rovinách dodáva fasáde rozmanitosť.

Návrh, ktorý stojí za celou štvrťou, nielenže vdýchol život zabudnutým postindustriálnym oblastiam, ale zároveň z nich opäť urobil súčasť hlavného mesta. Vďaka rôznorodej architektúre, inovatívnemu prístupu k územnému plánovaniu a koncepcii bohatej na vegetačné plochy tvorí štvrť harmonický celok, ktorý susedí s ostatnými časťami Varšavy.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie