Dnes je 04.apríla 2025, meniny má Izidor

  • Sponzorovaný Doma
  • 0
  • 31. októbra 2024, 09:34
  • 6 m, 34 s

Ako okúpať psa v kúpeľni bez veľkej katastrofy?

Zase sa vyváľal v exkrementoch… Opäť prišiel ten čas, kedy musíte kompletne vydrhnúť psa? Domáce kúpanie je výzva, ak nemáte špeciálne vybavenie alebo samostatnú „psiu” kúpeľňu. Pravidelné návštevy psieho salónu však nie sú pre každého finančne únosné. Hlavne, keď pes príde domov zablatený takmer z každej prechádzky. Ako ho umyť bez ujmy?

Ako často a kedy kúpať psa?

Frekvencia kúpania psa závisí od plemena, typu srsti, životného štýlu a zdravotného stavu. Obvykle stačí psy s krátkou srsťou kúpať raz za 2 až 3 mesiace, dlhosrsté plemená zvyčajne potrebujú okúpať každých 4 až 6 týždňov.

Ak sa váš pes často hrá vonku, pravidelne s vami chodí na dlhé prechádzky alebo má kožné problémy, očistu bude potrebovať častejšie.

Vo všeobecnosti ho treba okúpať vždy, keď je viditeľne špinavý, zapácha alebo sa vyváľal v niečom, čo len tak nezotriete vlhkou handričkou. Psa by ste mali okúpať i pred návštevou veterinára alebo po liečbe parazitov.

Pozor: Príliš časté kúpanie však môže narušiť prirodzenú ochrannú vrstvu kože a srsti, preto treba nájsť správnu rovnováhu.

Vaňa alebo sprchový kút?

Či je na kúpanie psa lepšia vaňa alebo sprchový kút závisí od veľkosti psa aj od dispozície vašej kúpeľne. Pre menšie plemená je jednoduchšie použiť vaňu (ideálne so závesom, aby pri otriasaní neofŕkali celú kúpeľňu), kde sa budú cítiť istejšie. Väčším psom viac vyhovuje priestrannejší sprchový kút.

Postup pri kúpaní psa:

  1. Pred kúpaním psa poriadne vyčešte, aby ste odstránili odumreté chlpy a rozčesali prípadné zauzlenia. Skontrolujte tiež, či nemá kliešte, rany alebo začervenanie.
  2. Do vane alebo sprchového kúta položte protišmykovú podložku a pripravte si všetky potrebné pomôcky – šampón, uteráky, hračky.
  3. Pustite vodu a nastavte príjemnú teplotu. Väčšine psov vyhovuje vlažná voda.
  4. Prúdom vody psa najskôr navlhčite a vyhnite sa očiam, ušiam i ňufáku.
  5. Na srsť naneste šampón a jemne vmasírujte, kým nevznikne pena. Venujte pozornosť bruchu i labkám a dajte pozor na citlivé partie.
  6. Šampón dôkladne opláchnite vodou, až kým nebude srsť úplne čistá. Uistite sa, že nikde nezostali zvyšky peny, ktoré by mohli dráždiť kožu.
  7. Prebytočnú vodu vyžmýkajte zo srsti a psa zabaľte do veľkého uteráka. Jemne ho vysušte a načechrajte srsť, prípadne dosušte fénom na nižšiu teplotu.
  8. Nezabudnite psa pochváliť a odmeniť maškrtou za trpezlivosť!

Čo robiť s extrémne zablateným psom?

Ak máte psa väčšieho vzrastu a vráti sa z prechádzky celý od blata, najskôr ho opláchnite záhradnou hadicou. Ušetríte si tak kopec upratovania v byte, kde by cestou do kúpeľne zašpinil veľa vecí.

Dajte ale pozor na silný prúd vody a nevhodnú teplotu, ktoré môžu psa vystrašiť alebo  zraniť. Prúd i teplotu vždy najskôr otestujte na vlastnej ruke. Po opláchnutí psa zľahka vysušte uterákom, aby z neho nekvapkala voda a odveďte ho do kúpeľne, kde príde na rad dôkladné umytie.

Vychytávky, ktoré uľahčia kúpanie psa doma

Domáce kúpanie psíka vám uľahčia rôzne pomôcky. Ide o:

  • protišmykovú podložku alebo rohožku do vane či sprchového kúta,
  • ručnú sprchu s dlhou hadicou, s ktorou pohodlne dosiahnete na celé telo a dôkladne opláchnete šampón,
  • šampón určený priamo pre psov (je šetrnejší k pokožke a srsti ako šampóny určené ľuďom,
  • dostatok savých uterákov a osušiek na dôkladné vysušenie srsti po kúpeli,
  • obľúbené pamlsky, prípadne hračky, aby váš pes vydržal vo vani bez veľkých drám.

Pri kúpaní psa oceníte sprchový kút s ľahko čistiteľným sprchovým žľabom. Takýto odtok umožňuje jednoducho spláchnuť všetku špinu a prebytočnú vodu bez rizika upchatia.

Pri klasickom odtoku odporúčame použiť gumovú podložku alebo sitko na zachytávanie hrubých nečistôt a chlpov. Predídete tak problémom s upchatým odtokom a ušetríte si starosti s jeho čistením.

Ručná sprcha Dogshower urobí z mrzutého psa šťastného a čistého chlpáča

Špeciálna ručná sprcha Dogshower od značky Hansgrohe premení najviac problémového psa na milovníka kúpania. Celé kúzlo spočíva v ergonomicky tvarovanej sprchovej hlavici s mäkkými silikónovými nopkami. Tie jemne masírujú a prekrvujú kožu vášho chlpáča a zo srsti odstraňujú všetky nečistoty a zvyšky šampónu.

Dogshower ponúka rovno tri rôzne režimy prúdu vody, medzi ktorými môžete ľahko prepínať pomocou tlačidla Select:

  • Fur Spray si poradí so šetrným umývaním srsti,
  • Leg Spray sa postará o citlivé partie ako bruško či laby,
  • Paw Spray je stvorený na božskú masáž psích labiek.
Zdroj: Intercom

A čo, keď sa váš psík vyváľa v 💩? Na to má Dogshower eso v rukáve – Waterboost, ktorý zvýši prietok vody a bleskovo odstráni aj tie najodolnejšie nečistoty. Keď bude psík čistý, rýchlospojkou behom sekundy vymeníte Dogshower za bežnú sprchovú hlavicu.

Viac o ručnej sprche Dogshower sa dočítate na stránke Intercom.

Kúpanie psa doma nemusí byť utrpenie, ale príjemný rituál. Každý pes je iný a vyžaduje trochu iný prístup, no pamlsky na upokojenie a vaša trpezlivosť to vždy zachránia! 😉

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie