Dnes je 27.novembra 2024, meniny má Milan

„Skákacie škôlky“ miznú, no pre vývoj detí sú dôležité

Nielen sychravá jeseň maže pouličné výtvory, kriedovú škôlku či ďalšie hry na skákanie. Často už ani rodičia či školy k týmto hrám deti nevedú. Pritom práve takéto aktivity rozvíjajú psychomotorické schopnosti dieťaťa a sú dôležité pre jeho vývin a socializáciu. Aké sú najnovšie trendy v hravom značení?

„Skákacia škôlka“ patrí po desaťročia k najobľúbenejším detským hrám. Je jednoduchá, prináša  zábavu, súťaživosť, no cenná je aj pre rozvoj empatie dieťaťa, jeho socializácie a celkový psychomotorický vývoj. Napriek tomu terajšia éra mobilov spôsobila, že sa aj malé deti hýbu málo a relatívne jednoduchá a finančne nenákladná hra sa tak z chodníkov či školských dvorov vytráca. „Trendy vo svete sú pritom opačné. Školy či mestá využívajú hravé značenie, ktorým sa dá rozšíriť počet rôznych hier na plochách. Výhodou kvalitných riešení je pritom vodeodolnosť, ekologickosť a trvácnosť, o výhodách pre vývoj samotného dieťaťa ani nehovoriac,“ konštatuje výkonný riaditeľ Studio 21 Miloslav Jurík. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou v oblasti detských ihrísk, exteriérových športových prvkov, cyklostojanov, tvorbou verejných priestorov, ako aj smart riešeniami v mestách. 

Prednosti „skákacej škôlky“

Dôležitosť „skákacej škôlky“ pre psychomotorický vývoj dieťaťa si možno ani neuvedomujeme. Ide pritom o celý rad na seba naviazaných premyslených a koordinovaných úkonov, ktoré sa dieťa učí zvládať. Skákať na jednej nohe napríklad vyžaduje od dieťaťa komplexný pohyb, ktorý podporuje silu – zapájajú sa viaceré svaly, ďalej rovnováhu, no aj stabilitu. Pri skákaní totiž vždy treba pristáť na jednej nohe, zohnúť sa po kamienok, skákať ďalej, prípadne sa v skoku otočiť a na tej istej nohe dokončiť celé kolo hry. Aj preskakovanie jedného či dvoch políčok naraz na jednej nohe pomáhať trénovať výkonnosť, stabilitu, no i odvahu dieťaťa. Vďaka „škôlke“ musí jeho mozog vnímať polohu tela v priestore. Celá hra učí dieťa dodržiavať smer, neskočiť na čiaru, rovnako tak nehodiť kamienok mimo herných políčok, ale postupne na každé z nich podľa čísiel, skákať či preskakovať políčka podľa pravidiel. V podstate aj opakovanie postupu a celkové dodržanie pravidiel pomáha dieťaťu rozvíjať jeho sociálne zručnosti. Môže pritom skákať s jedným kamarátom, ale i viacerými, vďaka čomu sa naučí nielen súťaživosti, ale aj trpezlivosti a vytvára si nové priateľstvá.

Nové trendy

Vo svete si dôležitosť tejto prastarej hry pre vývoj dieťaťa naďalej uvedomujú a novými trendami sa snažia podporiť nielen jej farebnosť, ale aj obmeny. Vznikajú rôzne „skákacie slimáky“, domčeky, labyrinty a pod. „Vývoj ide dopredu, aj pokiaľ ide o hravé značenie. Na trhu sú výrobcovia, ktorí ponúkajú vysokú stabilitu farieb, ktoré vydržia nepriazeň počasia, no aj mechanické poškodenia,“ hovorí Miloslav Jurík. Veľmi dobré skúsenosti majú napríklad so švédskym výrobcom Geveko. „Na výber má takmer tri desiatky farieb s vysokou stabilitou a dlhou životnosťou pre kreatívne značenie akýchkoľvek rozmerov plochy, vhodné sú aj na asfalt a sú s vysokým faktorom trenia, čo minimalizuje riziko šmyku a pádu,“ vysvetľuje. Detské ihrisko je tak oveľa bezpečnejšie, ako pri použití napríklad klasických striekaných či maľovaných farieb. Nevyžaduje veľkú údržbu, rýchlo schne a je veľmi šetrné k životnému prostrediu. Ide tiež o nákladovo jednoduché riešenie. Je tak ideálne aj pre materské a základné školy. „Umožňuje vytvárať vlastné vzory a motívy, pestrofarebné plošné hry a vo vonkajšom priestore školy a škôlky tak môže atraktívne prepojiť hru a učenie,“ dodáva výkonný riaditeľ Studio 21 Miloslav Jurík.

(Tlačová správa) – Za obsah a fotografie zodpovedá autor tejto správy.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie