Dnes je 04.januára 2025, meniny má Drahoslav

  • Sponzorovaný Stavba
  • 0
  • 30. decembra 2024, 08:41
  • 7 m, 31 s

Oplatí sa mať k fotovoltike aj vlastné úložisko?

To, že vám fotovoltika vám vyrobí elektrinu zo slnečného žiarenia je známy fakt. Rovnako známe je, že takýto spôsob získavania elektrickej energie je najšetrnejší k životnému prostrediu, pretože slnko je obnoviteľný zdroj energie. Navyše šetrí i vaše financie, pretože elektrinu vyrába zadarmo. Nutná je len počiatočná investícia, ktorá je však vďaka dotačným programom veľmi prijateľná.

Ak chcete využiť potenciál fotovoltiky naplno, je vhodné si k nej zaobstarať aj nejakú formu úložného systému. Do takýchto úložísk si môžete odkladať prebytky elektriny, ktorú vám fotovoltika vyrobí, no vy ju nestihnete spotrebovať. Je to jednoduché.

Prečo je dobré mať k fotovoltike aj batériové úložisko?

Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny počas dňa, keď svieti slnko. To je logické. Avšak nie v každej domácnosti dokážu spotrebovať vyrobenú elektrinu okamžite. Väčšinou je nápor na spotrebu elektriny ráno, pred odchodom do práce a školy, a potom poobede či večer, po návrate domov.

Funguje to asi takto. Počas dňa vám fotovoltika vyrobí dostatok elektriny napríklad na ohriatie vody v 300 litrovom bojleri. Ďalej by takáto slnečná elektrina ľahko pokryla aj spotrebu práčky, sušičky, umývačky riadu, dokonca aj chod klimatizácie a dobitie batérie na elektrickom aute.

Lenže vy sa práve nenachádzate doma a žiadny z týchto elektrospotrebičov nepoužívate. Elektrina, ktorú vaša fotovoltika vyrobí a vy ju nestihnete spotrebovať, tak odchádza do distribučnej siete. No vám by sa hodila podvečer, keď prídete z práce, zapnete umývačku riadu a vyperiete a vysušíte dve dávky špinavej bielizne a nabijete elektromobil. Lenže slnko už zašlo a vaša fotovoltika nevyrába.

Preto je dobré vlastniť úložný systém, vďaka ktorému si môžete elektrickú energiu vyrobenú fotovoltickými panelmi uložiť na neskôr.

Fyzické batérie sú nevyhnutné pre ostrovné fotovoltiky

Off – grid ostrovné systémy vyrábajú pomocou fotovoltických panelov elektrinu, ale nemusia byť zapojené do distribučnej siete. Takéto riešenie preto musí obsahovať batériové úložisko alebo akumulátory, v ktorých sa vyrobená elektrina ukladá. Práve preto sú ostrovné fotovoltiky ideálne na miesta, kde nie je k dispozícii elektrická prípojka.

Môžete ich využiť najmä na chatách a domčekoch v záhradkárskych kolóniách, ale aj na hausbótoch, karavanoch, mobilných domoch alebo ak máte dom na samote. Jednoducho na takých miestach, kam sa dostane len slnečná energia, pretože vybudovanie elektrickej prípojky je finančne aj technicky mimoriadne náročné.

S ostrovným systémom sa stávate nezávislý od distribučnej siete, ale naopak potrebujete fyzické batériové úložisko alebo akumulátor, do ktorého sa bude vyrobená elektrina ukladať. Fotovoltaický panel je zapojený do regulátora nabíjania, ktorý je pripojený na batériu. To je jadro celého systému, ktoré riadi prísun aj výdaj elektriny.

Regulátor upravuje napätie a prúd z fotovoltických panelov, tak aby zodpovedal doporučeným hodnotám pre batérie a zároveň zabraňuje ich prebíjaniu. Na batériu sú napojené všetky elektrospotrebiče, takže regulátor ich dokáže v prípade vybitia batérie odpojiť.

K Off – grid systému budete potrebovať aj menič, ktorý dokáže premeniť jednosmerný prúd z fotovoltiky na striedavý, prakticky využiteľný pre všetky elektrospotrebiče. Správne navrhnutý systém bezpečne utiahne prevádzku chladničky, čerpadla, osvetlenia aj záhradnej kosačky. Vďaka nemu môžete mať na vašej chate aj teplú vodu alebo si pozrieť v televízii obľúbený program. Malé spotrebiče ako rýchlovarná kanvica alebo dvojplatnička budú spoľahlivo fungovať.

Je vhodné, aby ste sa pri výbere poradili s odborníkom, ktorý určí, aké riešenie je vzhľadom k vašim potrebám najvhodnejšie. Počet fotovoltických panelov, kapacitu batérie, aj menič je potrebné navrhnúť s ohľadom na počet a príkon spotrebičov, ktoré budete na danom mieste používať. Iný výkon fotovoltiky je potrebný pre malý záhradný domček, kde si maximálne uvaríte kávu a pustíte rádio a iný pre chatu, kde strávite týždeň a chcete pokosiť, uvariť, zohriať vodu aj pracovať na počítači.

Bežným domácnostiam sa viac oplatí Virtuálna batéria

Bežné domácnosti fungujú ako hybridný fotovoltický systém, ktorý kombinuje napojenie na distribučnú sieť s batériovým úložiskom, kam si prebytočnú elektrinu môžete odkladať. Fyzické batérie v posledných rokoch čoraz častejšie nahrádza virtuálna batéria. Nespotrebovanú elektrinu si v nej ukladáte len virtuálne, to znamená, že odpadajú náklady spojené so zaobstaraním fyzických batérií, ktoré sú nielen finančne náročné, ale aj zaberajú dosť miesta.

S Virtuálnou batériou od ZSE dokážete zužitkovať každú jednu kilowatthodinu, ktorú fotovoltika vyrobí. Nebudete potrebovať ani finančne náročný batériový systém. Nemusíte nič inštalovať, ani investovať svoje úspory. Batéria vám doma nezaberie žiadne miesto. Prebytočnú elektrickú energiu si budete odkladať len virtuálne.

Do Virtuálnej batérie si môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby. Najefektívnejšie využívanie závisí od celkovej spotreby elektriny vo vašej domácnosti a od spôsobu, ako v priebehu dňa elektrinu spotrebúvate.

„Virtuálnu batériu od ZSE môžete mať bez ohľadu na to, od koho máte inštalované fotovoltické riešenie na vašej streche. Vzťahuje sa to na fotovoltiku inštalovanú v minulosti, ako aj na riešenia, o ktorých domácnosti ešte len uvažujú,“ hovorí odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE, Erik Chabreček. Podmienkou je, aby bola vaša fotovoltika riadne pripojená do príslušnej distribučnej sústavy a aby ste odoberali elektrinu od ZSE.

Vďaka Virtuálnej batérii zvýšite úsporu elektriny zo 40 až na 50 percent a skrátite návratnosť fotovoltiky len na šesť rokov. Pri ukladaní vyrobenej, ale nespotrebovanej elektriny do Virtuálnej batérie, neplatíte vôbec nič. Pri odbere elektriny z Virtuálnej batérie naspäť, pre svoju spotrebu, platíte len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Šetríte tak za samotnú dodávku elektriny.

„Ak odrátame mesačný poplatok tri eurá, môže priemerná domácnosť ušetriť s Virtuálnou batériou o 100 až 320 eur ročne viac, ako v prípade, keby Virtuálnu batériu nevyužívala,“ vysvetľuje Erik Chabreček zo ZSE.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie