Na to, aby bol váš bazén čistý a udržiavaný, nemusíte používať len agresívne chemikálie, ktoré môžu poškodzovať životné prostredie. Ak dáte radšej prednosť ekologickým metódam údržby, môžete si užívať krištáľovo čistý bazén a zároveň minimalizovať svoju ekologickú stopu. Máme pre vás niekoľko praktických a účinných tipov na „domáce“ čistenie, ktoré využívajú šetrné prírodné materiály.
Ako udržiavať pH a čistotu vody v bazéne prirodzeným spôsobom?
Pre zdravý bazén je nevyhnutné udržiavať správnu pH rovnováhu vody. Namiesto chemických prípravkov však môžete na úpravu pH vyskúšať napríklad jedlú sódu, ktorá dokáže regulovať hladinu pH. Jedlá sóda (hydrogenuhličitan sodný), teda sóda bikarbóna, je mierne zásaditá látka, ktorá pomáha udržiavať stabilitu bez toho, aby do bazéna vnášala drsné chemikálie. Ďalším problémom môže byť usadený vápnik, ktorý na povrchu bazéna nevyzerá veľmi vábivo. No často postačí na tento neduh biely ocot, ktorý poskytuje prirodzené riešenie na čistenie vody v bazéne. Stačí naniesť ocot na špongiu alebo handričku a vyčistiť miesta s usadeným vápnikom, aby sa tieto minerálne usadeniny rozpustili. Potom ich opláchnite čistou vodou a vaše bazénové dlaždice opäť získajú svoj čistý a vyleštený vzhľad. Ďalšou účinnou alternatívou agresívneho chlóru je potravinársky peroxid vodíka, ktorý pomáha rozkladať baktérie aj organické látky a na slnku sa bezpečne rozkladá na vodu a kyslík, takže nie je škodlivý pre ľudí ani životné prostredie.
Ako zabrániť kontaminácii vody a vzniku rias?
Úplne najjednoduchším spôsobom ako môžete udržiavať váš bazén čistý je pravidelné zakrývanie bazénu v čase, keď ho nepoužívate. Zabránite tak znečisteniu vody špinou, lístím či hmyzom, minimalizujete odparovanie vody a takto udržiavaná voda nemusí byť často chemicky ošetrovaná. Ak chcete zabrániť vzniku rias ekologickejším spôsobom, vykúšajte prírodné enzymatické čistiace prostriedky. Tieto biologicky odbúrateľné čistiace prostriedky dokážu rozložiť organické nečistoty, ako sú napríklad opaľovacie krémy a telesné oleje, a tak udržiavajú vodu v bazéne sviežu bez toho, aby do prostredia vylučovali škodlivé toxíny. Ak máte prírodný bazén alebo jazierko, vyskúšajte prírodný biofilter v podobe vodných rastlín, akými sú lekná alebo vodné ľalie. Tieto rastliny vám prirodzene odfiltrujú nečistoty a vytvoria vyvážený ekosystém.
Dajte prednosť manuálnym a energeticky úsporným metódam čistenia
Pravidelná údržba bazéna môže byť ekologická a zároveň účinná. Ručné čistenie stien bazéna kefou a odstraňovanie nečistôt je jednoduchým, ale nevyhnutným krokom, vďaka ktorému zabránite vzniku rias a znížite potrebu chemického ošetrenia vody a bazéna. Samozrejme si dnes už môžete pomôcť aj robotickým vysávačom bazénov, ktorý je poháňaný solárnou energiou: ušetrí vám čas a energiu a je ekologický.
Ak teda chcete brať ohľad na životné prostredie, skúste zaviesť tieto šetrné metódy údržby: nieleže bude váš bazén vo výbornom stave a vytvoríte si zdravšie podmienky na kúpanie, ale takisto nebudete škodiť našej planéte. Pretože aj vaše malé, udržateľné zmeny v pravidelnej starostlivosti o bazén prispievajú k ekologickejšej planéte.
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.