Dnes je 19.mája 2024, meniny má Gertrúda

 • Stavba
 • 0
 • 16. mája 2024, 10:24
 • 16 m, 39 s

Podrobný sprievodca čistením fasád – Všetko, čo by ste mali vedieť

Dôkladne vyčistené a lesklé fasády sú nevyhnutné pre zvýšenie atraktívnosti budovy. Na rozdiel od vnútorného čistenia, ktoré si často zvládnete sami, vonkajšie čistenie zahŕňa rôzne materiály ako tehly, kov, sklo, kameň, cement a vlákna. Zložitosť týchto materiálov si vyžaduje špecializované čistenie. Preto budete potrebovať odborné znalosti profesionálnych čistiacich spoločností na efektívne čistenie fasád.

Týmto blogom sa chceme podrobne venovať čisteniu fasád rezidenčných a komerčných budov, pričom sa dozvieme o jeho dôležitosti, výhodách a mnohých ďalších aspektoch. Preto čítajte až do konca.

Čo je čistenie fasád?

Predtým než sa pustíme do čistenia fasád, je dôležité vedieť, ktoré prvky vonkajšej časti vašej budovy spadajú pod pojem „fasáda“. Umožňuje to pochopiť, prečo je čistenie fasád úlohou pre odborníkov. Takže začíname.

Fasáda sa vzťahuje na vonkajšiu stranu alebo priečelie budovy. Je to časť stavby, ktorá je viditeľná zvonka. Aj keď je to tvár vašej budovy, nemožno fasádu považovať za dekoratívny prvok, pretože zároveň chráni stavbu pred poškodením v dôsledku rôznych environmentálnych a vonkajších faktorov.

Tu sú bežné prvky, ktoré tvoria fasádu budovy:

 • Vonkajšie steny z rôznych materiálov, ako sú omietka, tehly, betón, kameň, sklo alebo kov
 • Okná
 • Dvere
 • Horný okraj strechy budovy, viditeľný zvonka
 • Dekoratívne prvky
 • Vonkajšia vrstva fasády, omietka, dlaždice alebo kovové panely
 • Vonkajšie priestory pripojené k fasáde, napríklad balkóny a terasy

Teraz prejdime k porozumeniu čistenia vonkajších fasád.

Čistenie fasád zahŕňa udržiavanie vonkajších povrchov budovy v dobrom stave. Prach, špina, zelené nánosy ako riasy, mach a iné vonkajšie častice sa zhromažďujú na povrchu, čo spôsobuje, že budova vyzerá nečisto a dokonca ohrozuje jej štruktúru. Je nevyhnutné čistiť fasádu nielen kvôli vzhľadu, ale aj na prevenciu vážneho poškodenia budovy.

Výhody čistenia fasád budov

Čistenie fasád rezidenčných a komerčných budov, keď je vykonané profesionálmi, prináša množstvo výhod. Okrem zvýšenia a vylepšenia elegancie vašej budovy, čistenie vonkajších fasád:

 • Zvýšená hodnota nehnuteľnosti

Výrazným prínosom čistenia fasád budov je významné zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti. Dobre udržiavaný exteriér zanecháva pozitívny dojem na potenciálnych kupcov alebo návštevníkov, čím zvyšuje jej status na realitnom trhu.

 • Prevencia štrukturálnych poškodení

Čistenie fasád budov zohráva kľúčovú úlohu v prevencii štrukturálnych poškodení spôsobených vodou, plesňou, hubami a špinou. Ak sa tieto problémy ignorujú, môžu postupne rozkladať stavebné materiály. Keď sa spoliehate na odborníkov pri čistení fasád, používajú efektívne metódy na odstránenie týchto znečisťujúcich látok a zabezpečujú, že nepoškodia štruktúru.

 • Zlepšenie zdravia a bezpečnosti

Mach, pleseň a riasy na vašej budove môžu spôsobovať alergie a problémy s dýchaním. Dôkladné čistenie fasády môže eliminovať tieto zdravotné problémy a urobiť vaše prostredie bezpečnejším a zdravším pre všetkých. Ak chcete mať čistý a pohodlný životný alebo pracovný priestor, dôkladné čistenie fasády je tou správnou cestou!

 • Pomáha zvýšiť hodnotu nájmu

Ak sa rozhodnete pre čistenie fasády, pritiahnete viac nájomníkov, čo môže viesť k vyššiemu nájomnému príjmu. Zlepšenie exteriéru prostredníctvom komerčného čistenia fasád robí budovu atraktívnejšou pre potenciálnych nájomníkov, čo vám umožní potenciálne účtovať vyššie nájomné. Dodatočný nájomný príjem môže dokonca vyrovnať akékoľvek náklady na údržbu, ktoré vzniknú.

 • Buduje pozitívny imidž pre komerčné priestory

Predná časť vašej budovy slúži ako vizuálna reklama pre váš podnik, ovplyvňujúc vnímanie potenciálnych zákazníkov. Čistá a upravená fasáda vytvára profesionálny a atraktívny imidž, čo pozitívne ovplyvňuje okoloidúcich a návštevníkov. Štúdie zdôrazňujú, že čistota je hlavným faktorom prispievajúcim k spokojnosti zákazníkov, prevyšujúcim priateľskosť, hodnotu a cenu.

fasáda čistenie

Známky, že potrebujete čistenie vonkajšej fasády

Čistenie fasády je kľúčovým krokom k udržaniu čistej a pevnej budovy. Je však dôležité vedieť, kedy je potrebné zavolať odborníkov na tento proces. Frekvencia údržby fasády závisí od umiestnenia vašej budovy a vystavenia environmentálnym faktorom.

Napríklad, ak vaša budova stojí pri rušnej ulici, prach a dym z vozidiel môžu rýchlo znečistiť fasádu. Zároveň, ak bývate na predmestí s menším počtom vozidiel, vaša fasáda zostane čistá o niečo dlhšie. Preto budovy pri rušných uliciach potrebujú čistenie vonkajšej fasády skôr.

Odporúčame pravidelné kontroly údržby fasády odborným tímom, aby sa určili potrebné opravy alebo údržba vašej budovy. Okrem toho je dôležité identifikovať znaky, ktoré naznačujú potrebu údržby fasády, čo je kľúčové.

Tu sú hlavné indikátory:

 • Šmuhy na budove od opakovaných kvapiek
 • Sivé alebo čierne škvrny na fasáde naznačujú hromadenie plesní
 • Budova vykazuje známky opotrebovania a vyzerá zastaralo
 • Budova je viditeľne špinavá – najmä rímsy
 • Uplynulo viac ako 5 rokov od posledného čistenia

Tieto znaky slúžia ako cenné signály na spustenie včasnej údržby fasády, zabezpečujúcej dlhovekosť a estetický príťažlivosť vašej budovy.

Rôzne metódy čistenia fasád budov

Ideálne odborníci rozdeľujú proces čistenia fasád budov na dve časti. Ide o čistenie na báze vody a chemikálií. Po prvotnej analýze typu budovy, veľkosti a použitých materiálov určia, ktoré metódy použiť na dosiahnutie bezchybnej povrchu bez jeho poškodenia. Nižšie je podrobná analýza oboch týchto metód:

Čistenie fasád na báze vody

Verné svojmu názvu, metódy na báze vody využívajú vodu ako hlavný čistiaci prostriedok pre fasády budov. Tento klasický prístup vyniká svojou jednoduchosťou a historickou účinnosťou.

V rámci čistenia na báze vody existuje niekoľko metód, pri ktorých je potrebné mať k dispozícii špecifické zdroje a vybavenie spolu s prístupom k zásobovaniu vodou. Tu sú tri hlavné typy:

 • Vysokotlakové čistenie

Táto štandardná metóda zahŕňa použitie stroja na smerovanie prúdu vody s nízkym/ stredným tlakom na vonkajšiu stenu budovy. Vysokotlakové čistenie efektívne odstraňuje špiny, nečistoty a škvrny zo stien a povrchov. Na odstránenie tvrdohlavých škvŕn sa môže použiť mäkká kefka a na olejové škvrny sa osvedčuje roztok detergentu alebo mydla.

 • Mäkké čistenie

Na rozdiel od vysokotlakového čistenia mäkké čistenie používa jemný prúd vody na odstránenie špiny, nečistôt, rias, plesní a ďalších znečisťujúcich látok z fasády. Použitie mäkkého čistenia zabezpečuje, že nedochádza k poškodeniu dreva a ďalších krehkých prvkov na fasáde. Taktiež nezanecháva žiadne stopy na povrchu.

Chemické čistenie fasád

Na druhej strane, chemické čistenie fasád spočíva v použití chemických čistiacich prostriedkov pre cielený prístup. Tieto ekologicky šetrné čistiace prostriedky excelujú v odstraňovaní plesní a rias, oleja, farby a hlboko usadených nečistôt zo stien budov. Proces zahŕňa aplikáciu chemických čistiacich prostriedkov na postihnuté oblasti, nechávanie im niekoľko minút na pôsobenie a potom ich opláchnutie vodou. Určité chemikálie tiež výrazne zjasnia a osviežia náter na vašej nehnuteľnosti.

Kroky prijaté odborníkmi pri čistení fasády

Odborníci používajú metódy čistenia fasád na báze vody, chemikálií alebo manuálne. Vo väčšine prípadov sa rozhodnú pre kombináciu týchto techník, aby dosiahli požadované výsledky. Nižšie je stručný prehľad ich procesu. Je však dôležité vedieť, že čistenie fasády je prispôsobiteľný postup a odborníci sa neustále pridržiavajú rovnakého postupu:

 • Vykonajte dôkladné posúdenie fasády budovy
 • Použite predbežnú úpravu kontaminantov s ohľadom na ich typ
 • Vyberte metódy čistenia, t.j. na báze vody alebo chemikálií, získajte správne vybavenie a nástroje, ako sú vysokotlakové čističe, trysky, rebríky, lešenie a bezpečnostné vybavenie
 • Dodržujte bezpečnostné smernice a používajte primeranú osobnú ochrannú výbavu
 • Použite ekologicky šetrné čistiacie prostriedky na odstránenie špiny
 • Dôkladné opláchnutie a vysušenie na zabránenie vzniku vodných máp

Bezpečnostné opatrenia, ktoré odborníci dodržiavajú pri čistení fasád

Bezpečnosť je veľkým zreteľom pri čistení fasád budov. Pracovníci potrebujú dosiahnuť určitú výšku pri čistení fasády, kde môžu byť náchylnejší na nehody. Preto musia pracovníci čistenia fasády niesť základnú sadu na prístup lanom, keď sa vystupuje na budovu. Súčasťou sady sú:

 • Pracovný lano na zostup
 • Bezpečnostné lano, ktoré je susedné s hlavným lanom
 • Zariadenie na lezenie na stúpanie.
 • Záložné zariadenie na zabránenie pádu
 • Prilba na ochranu hlavy pred zranením
 • Hrudný popruh na zabezpečenie bezpečnosti počas lezenia a na zabránenie pádu
 • Hrudný ascender na voľné posúvanie sa po lanách počas práce
 • Pracovný popruh umožňuje pracovníkom bezpečne zostúpiť z budovy
 • Bezpečnostné rukavice a okuliare

Kroky na zabezpečenie dlhovekosti fasád

Mnohé faktory, ako je špina, plesne, riasy a ďalšie poveternostné vplyvy, môžu časom poškodiť vašu fasádu. Avšak pravidelná údržba vám môže pomôcť udržať jej príťažlivosť. Nižšie sú uvedené niektoré spôsoby, ako zabezpečiť dlhovekosť a atraktivitu vašej fasády:

 • Vykonávajte pravidelnú údržbu

Môžete kontrolovať odlupujúcu sa farbu, trhliny, vodné škvrny, známky plesní a ďalšie nečistoty na vonkajších stenách. Ak zaznamenáte tieto problémy, okamžite volajte spoľahlivú spoločnosť na čistenie fasád, aby ste ich odstránili. Môžete ich tiež požiadať, aby vykonali kontrolu fasády aspoň dvakrát do roka, aby sa predišlo vážnym poškodeniam a zabránilo sa vysokým nákladom na obnovu.

 • Stavte ventilované fasády

Ventilované fasády eliminujú možnosť kondenzácie, ktorá by mohla poškodiť vonkajšie a vnútorné steny. Tento viacvrstvový systém rozptyľuje vlhkosť a bráni rastu patológií ako je plesňa. Je však nevyhnutné dbať a zabezpečiť, aby ventily neboli blokované; inak nebudú optimálne fungovať.

 • Využite vysokokvalitné materiály

Okrem pravidelnej údržby a kontroly poškodenia je dôležité používať vysokokvalitné materiály na výstavbu fasády. Použitie odolných proti poveternostným vplyvom, nárazu odolného skla a vláknitých obkladov, hrdzavu odolných kovov, atď., môže byť kľúčové pre zabezpečenie dlhovekosti vašej fasády.

Najímanie profesionálov na čistenie fasád v Bratislave

Možno to nie je múdre rozhodnutie, ak sa zaoberáte otázkou, ako vyčistiť fasádu, a chcete to urobiť sami. Čistenie fasády vyžaduje odborné znalosti a nie je vhodné na pokusy DIY. Tento proces vyžaduje od profesionálov prácu vo rôznych výškach, čo je riskantné. Preto by sa to malo pokúšať iba vysoce kvalifikovaní a dobre vyškolení odborníci s dostatočnou skúsenosťou. Je preto dôležité nájsť najlepšiu spoločnosť na čistenie fasád v blízkosti a spoľahnúť sa na ich odbornosť pri práci. Profesionálne čistenie fasády zaručuje:

 • Špecializované riadenie procesu
 • Použitie správnych čistiacich prostriedkov a vybavenia
 • Prijať potrebné opatrenia pre konzistentne čistú fasádu
 • Vysokokvalitné služby s efektívnosťou
 • Menej časovo náročné čistiace služby
 • Vynikajúce výsledky
 • Úspora peňazí na dlhú dobu

Tipy pre výber renomovanej spoločnosti na komerčné čistenie fasád

Tu je niekoľko tipov, ako nájsť najlepšiu spoločnosť na čistenie fasád v Melbourne:

 • Prioritizujte skúsenosti

Dôverujte čistiacim spoločnostiam s dostatočnými skúsenosťami na trhu. Viac skúseností obvykle znamená lepší výkon. Tiež, čistenie fasád môže byť riskantná práca a môže ju vykonávať iba odborníci.

 • Prezrite si ich portfólio

Pri zvažovaní spoločnosti požiadajte o ich portfólio a vykonajte pozadie. Hľadajte typy budov, na ktorých pracovali. Ak tieto budovy pripomínajú vašu nehnuteľnosť, môžete s nimi spolupracovať bez váhania.

 • Dozviete sa o ich postupoch a práci

Spoločnosti sa líšia vo svojich prístupoch k čisteniu. Avšak, môžete odhadnúť ich schopnosti a smernice, ktoré dodržiavajú. Uistite sa, že ich pracovné normy a bezpečnostné postupy sú v súlade s regulačnými orgánmi. Ak áno, môžete byť istí, že vykonajú čistenie fasády najlepším možným spôsobom.

 • Zvážte ekonomické ceny a personalizované balíčky

Už v počiatočnej fáze požiadajte o ich cenník. Ak ho nájdete ospravedlniteľným a spoločnosť sľubuje, že neprídu s žiadnymi náhlymi nákladmi, viete, že pracujete s spoľahlivými profesionálmi. Stále sa môžete informovať o zľavách a tiež si môžete zvoliť dlhodobé čistiacie balíčky, ak sa vám páči ich práca.

Aké sú náklady na čistenie fasády v Bratislave?

Cena čistenia fasády nie je niečo, čo by spoločnosti mohli stanoviť naraz. Existuje niekoľko faktorov, ako je typ budovy, plocha, typ fasády, metódy čistenia a mnohé ďalšie určujúce faktory, ktoré umožňujú spoločnostiam pochopiť rozsah práce a informovať vás o cenovej ponuke.

Záver

Dúfame, že blog osvetlil proces čistenia fasády a jeho zložitosti. Takže, keď budete nabudúce prechádzať okolo čistej a krásnej budovy, vedzte, že majitelia a ich partneri na čistenie fasád vynakladajú dostatok úsilia, aby budova vyzerala takto.
Ak aj vy hľadáte spoločnosť na čistenie fasád, nemusíte ďalej hľadať. JetWash Bratislava je dôveryhodná spoločnosť, ktorá ponúka prvotriedne čistiace služby pre rezidenčné a komerčné budovy. Naša skupina zahŕňa jednotlivcov, ktorí absolvovali potrebné hodiny školenia na vykonávanie rozsiahlych čistiace prác. Takže, keď budete chcieť niekoho, kto ozdobí exteriéry vášho majetku, kontaktujte nás.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie