Dnes je 20.júna 2024, meniny má Valéria

  • Sponzorovaný Stavba
  • 0
  • 20. mája 2024, 12:04
  • 2 m, 36 s

Voda v pivnici – ako to riešiť, pomôže ponorné čerpadlo na vodu či výkonný kompresor

Nejde len o nepríjemnosti spojené s povodňami. Zatopené pivnice sú v našich končinách možno až nečakane častým problémom. A nám len ostáva zbaviť sa vody v týchto priestoroch čo najrýchlejšie. Ako na to?

Rýchlosť je síce prvoradá, no treba myslieť aj na trpezlivosť. Spodná voda často vytvára na steny nadmerný tlak, preto pri odčerpaní vody môže dôjsť aj k poruche statiky budovy. Ak sa ale bavíme o jej efektívnom vyčerpaní, nájde sa niekoľko spoľahlivých pomocníkov.

Najefektívnejšie je ponorné čerpadlo na vodu

Ak však príde k najhoršiemu a vodu musíte dostať preč, najefektívnejšie poslúži práve ponorné čerpadlo na vodu. Hodia sa aj na vyčerpávanie septikov alebo šácht. Pre ponorné čerpadlo je vhodné mať pripravenú v pivnici spádovú jamu, odkiaľ môžete pohodlne vyčerpávať vodu.

Drenážny systém a hydroizolácia

Zaujímavou cestou je vybudovanie drenážneho systému, ktorý odvedie vodu najčastejšie do kanála, prípadne do odchytovej jamy z ktorej môžete vodu čerpadlom odsať. Dnes už považujeme za nevyhnutnosť aj hydroizoláciu základov a stavby. Práve jej podcenenie či dokonca úplná absencia môže byť pre pivnice veľmi nebezpečná. V tomto smere myslíte na jej vnútorné aj vonkajšie prevedenie. Či už ide o špeciálny izolačný náter alebo tmel, určite vám pomôžu. Odborníci odporúčajú aj odvlhčenie pivnice napríklad pomocou rôznych chemických prípravkov.

Odčerpanie vody manuálne

Pokiaľ zrovna nemáte k dispozícií čerpadlo na vodu a máte dostatok fyzických síl, môžete to vyskúšať po starom. Handra a kýbel budú vašim pomocníkom. V tomto prípade je vhodné keď vám pomôže sused, prípadne niekto ďalší. Po odstránení nechcenej vody z pivnice, môžete vlhké steny a podlahu sušiť aj pomocou výkonného kompresora.

Zavolajte na pomoc profesionálov

Poslednou radou je pomoc profesionálov, teda hasičov. Pokiaľ je vaša pivnica zatopená a ponorné čerpadlo nestíha vodu odčerpávať zavolajte si na pomoc hasičov, ktorý majú výkonnejšie čerpadlá a určite vám s odstránením pomôžu.

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie