Dnes je 20.júna 2024, meniny má Valéria

Ihrisko, ktoré sa nebojí o priazeň detí

Revitalizácia vnútroblokov vo Veľkých Levároch priniesla niekoľko kvalitných ihrísk, ktoré ponúkajú herné prvky nielen pre malé, ale aj staršie deti a mládež.

Zmysluplne využité eurofondy, zmysluplná revitalizácia a zmysluplne navrhnuté aj zrealizované ihrisko. Aj tak by sa dala v skratke pomenovať premena nehostinných betónových plôch medzi bytovými domami vo Veľkých Levároch, ktoré ožili farbami, no najmä obyvateľmi. Tamojšie ihriská vo vnútrobloku totiž ponúkajú herné prvky nielen pre najmenších, ale aj starších, mládež a dokonca sa do detstva môžu prinavrátiť rodičia a starí rodičia. Ihriská sú totiž navrhnuté tak, aby záujem o ne neskončil dovŕšením istého veku, ale vždy svojim používateľom ponúkli aspoň jeden prvok, kde strávia s priateľmi voľný čas. 

Premena za pomoci eurofondov

Revitalizáciu verejného priestoru, vrátane realizácie ihrísk z roku 2023, financovala obec Veľké Leváre z eurofondov. Generálnym dodávateľom bola spoločnosť Swietelsky-Slovakia. „Tá oslovila v čase tendra spoločnosť Studio 21 s požiadavkou cenovej ponuky. Následne, keď v tendri uspela, s nami podpísala zmluvu na dodávku s montážou herných prvkov HAGS a dodávku s pokládkou dopadového povrchu Playtop z liatej gumy EPDM,“ hovorí autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

V rámci celého projektu revitalizácie vnútroblokov, ktorý pozostával z obnovy okolia pri 5 menších bytových domoch a k nim prislúchajúcim 6 plochám rôzne veľkých vnútroblokov, projektant navrhol dva bloky pre detské ihriská. „Realizovalo sa tak jedno menšie ihrisko vo výmere cca 64 m2, kde je hojdačková zóna, a druhé, väčšie ihrisko, s výmerou cca 165 m2. To je rozdelené na plochy pre menšie a väčšie deti. Obidve ihriskové plochy tvorí gumený dopadový povrch Playtop v hrúbkach dimenzovaných podľa výšky pádu,“ vysvetľuje.

Namiesto betónu vodopriepustný povrch

Pôvodne boli na plochách v projekte navrhnutých pre detské ihriská len staré betónové povrchy, prašiaky na koberce a drobné herné prvky skonštruované obyvateľmi, ako napríklad trampolína určená skôr do súkromnej záhrady. Aj preto nasledovali drobné terénne úpravy a odstránenie starých konštrukcií. „Zároveň sa vybudovalo podložie s drenážnou schopnosťou pre nové ihrisko,“ hovorí Juraj Jurík. Bezpečný dopadový povrch Playtop z liatej gumy EPDM sa vyznačuje nielen vodopriepustnosťou, vďaka čomu voda vsiakne a neodteká z územia preč, no zároveň na povrchu rýchlo schne a znižuje tak riziko pádu z pošmyknutia sa. Dopad je zároveň oteruvzdorný, farebne stabilný, trváci a vyžaduje minimálnu údržbu. Ako bezpečný dopadový povrch je tak ideálny pre ihriská. 

Z kvality sa neupustilo

Je chvályhodné, že sa počas celého procesu, teda od návrhu po realizáciu, neupustilo z kvality ani zo strany obce ako investora, ani zo strany projektanta a ani dodávateľa. „Generálny dodávateľ Swietelsky-Slovakia dielo zrealizoval vo vysokej kvalite a podľa požiadaviek projektovej dokumentácie a investora, a to vo všetkých parametroch – popri kvalite aj v parametre odolnosti, dizajnu, záručných podmienok či bezpečnosti samotných herných prvkov,“ konštatuje Juraj Jurík. Tieto parametre veľmi presne zadefinoval už samotný projekt. V praxi sa stáva, že špekulatívni generálni dodávatelia ponúknu „ekvivalentné“ riešenie, ktoré ale nespĺňa parametre projektu, výsledkom čoho je nekvalita, krátka životnosť a v extrémnych prípadoch až ohrozenie bezpečnosti detí pri hre.

Rýchla realizácia

Samotná realizácia detského ihriska pripadla na letné obdobie roku 2023, kedy sú ideálne poveternostné podmienky pre výstavbu ihrísk. Trvala pár týždňov. „Celá revitalizácia začala v jarných mesiacoch a skončila sadovými úpravami na jeseň,“ dodáva na záver autorizovaný architekt Studio 21.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie