Dnes je 20.júna 2024, meniny má Valéria

  • Stavba
  • 0
  • 31. mája 2024, 09:39
  • 3 m, 37 s

Aj staré paneláky je možné modernizovať. Tu je niekoľko spôsobov ako

Veľká časť obyvateľov miest býva v panelových domoch (alebo hovorovo v panelákoch), ktoré boli postavené ešte za minulého režimu. A na mnohých týchto panelákoch to aj poriadne vidieť. Avšak rovnako, ako si ľudia časom modernizujú byty v nich, je možné modernizovať aj samotné paneláky.

Zvýšenie bezpečnosti

Modernizácia paneláku môže mať rôzne podoby. V minulosti bola častým javom výmena vchodov do panelákov. V záujme bezpečnosti sa staré dvere vymieňali za nové a bezpečnejšie a tiež sa vymieňali systémy elektrického zámku, keďže tie pôvodné boli už v 90. rokoch často nefunkčné. V súčasnosti však takéto výmeny už moc nie je vidieť, keďže väčšina (aj starých) panelákov má vchody, ktoré spĺňajú potreby ich obyvateľov.

S bezpečnosťou súvisí aj inštalovanie kamerového systému. V nových bytovkách ide o samozrejmosť, ale v starých panelákoch sú kamery stále skôr výnimkou. Rozhodne však ide o niečo, čo by ste mohli na najbližšej schôdzi prebrať s vašim zástupcom správy bytových domov. Mať vchody, prízemie a tiež pivnice v paneláku „pokryté“ kamerami je ďalším plusom k bezpečnosti.

Funkčné modernizácie, ktoré naviac modernizujú vzhľad paneláku

Dlhodobým javom je zatepľovanie panelákov. Prvý rozmach zatepľovania začal už v predminulom desaťročí, ale stále je možné nájsť veľa starých panelákov, ktoré ešte nie sú zateplené a ktoré sa na takúto modernizáciu postupne chystajú.

Jednou z najnákladnejších modernizácií, ktorú je možné na starom paneláku vykonať, je dodatočná montáž lodžií (ak bol panelák postavený bez nich). Okrem finančnej náročnosti ide aj o časovo náročný úkon, ktorý však zlepší kvalitu bývania v danom paneláku a tiež zvýši hodnotu jednotlivých bytov. Rozhodne tak za to stojí!

Pre bezproblémový pohyb nielen medzi poschodiami

Tie paneláky, ktoré majú výťahy, sa skôr, či neskôr nevyhnú ich výmene. Opäť nejde o lacnú záležitosť a tiež takáto modernizácia prináša určité dočasné obmedzenia, ale pôvodné výťahy nevydržia večnosť. Samozrejme, mať moderné výťahy má výhody samo o sebe, ale v niektorých panelákoch je dokonca možné nahradiť staré výťahy väčšími (ak je na to priestor vo výťahovej šachte).

Výťahy zabezpečujú bezbariérový prechod medzi poschodiami v paneláku, ale často je problém sa do paneláku bezbariérovo vôbec dostať. Mnohé staré paneláky majú vchody nad úrovňou chodníka a k ich vchodom vedú často prudké schody. Prekonať ich býva problém už vtedy, keď vás „len“ trápi silná bolesť kolena. A teraz si predstavte, že k chôdzi potrebujete barle alebo ste nebodaj na vozíčku. Nikto z nás jednoducho nemá istotu, že bude až do konca života chodiť bez väčších obmedzení. Jednou z dôležitých modernizácií panelákov je tak aj dorobenie plošiny, ktorá bezbariérový vstup do paneláku umožní.

Zdroj obrázka: inimma / Stock.adobe.com

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie