Dňa 26. septembra 2024 sa na lodi Sundeck na Tyršovom nábreží v Bratislave uskutočnil Intebold Festival, ktorého hlavným zameraním bola udržateľnosť a inovácie v interiérovom dizajne. Celodenná konferencia privítala návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia, ktorí si pochvaľovali pestrosť tém, zaujímavých prednášajúcich a príjemnú atmosféru.
Lákavé diskusie s odborníkmi
Medzi najväčšie lákadlá patrili diskusie o spolupráci dizajnérov s výrobcami, ale aj živé a interaktívne vystúpenia spíkrov ako Michala Adamíka, ktorý zaujal prepojením technológie robotických rúk s umením či Annette Brunner, ktorá vynikla svojským autentickým prednesom k publiku. Najproduktívnejší súčasný dizajnér Michal Staško predstavil svoje nové produkty ako inovatívne svietidlo a kolekciu sedacieho nábytku s doplnkami, ktoré vznikli v spolupráci s lokálnymi firmami. Špeciálnu atmosféru eventu dodalo krásne slnečné počasie a prostredie, ktoré umocnilo zážitok z networkingu a relaxu na vlnách Dunaja. Počas celého dňa boli k dispozícii kvalitné a chutné jedlá, ktoré doplnili spokojnosť návštevníkov a charakter festivalu.
Slávnostné udeľovanie cien
Vrcholom večera bolo slávnostné vyhlásenie víťazov prestížnej súťaže Intebold Awards za najlepšie slovenské interiéry. Ocenení autori mali dôvod na oslavu, no zábava na lodi nabrala nečakaný spád, keď sa pri zníženom osvetlení vytvorila atmosféra, ktorá vyburcovala kreativitu aj dobrú náladu. Účastníci si užili spontánny networking v tajomnej tme, pričom napätie medzi finalistami stúpalo. Slávnostné vyhlásenie víťazov vyústilo do magického momentu s nádherným výhľadom na osvetlenú Bratislavu.
Na druhý deň mali vybraní návštevníci možnosť zúčastniť sa na exkluzívnej, do februára 2025 vypredanej, prehliadke historickej budovy Slovenského národného divadla s odborným výkladom od herca a milovníka starého mesta Ludwiga Bagina.
Víťazi Intebold Awards v 5 kategóriách + cena verejnosti. Porota sa rozhodla tento rok udeliť špeciálnu Zaslúžilú cenu poroty.
Bývanie
BYT S TERASOU
WHAT ARCHITECTS
Tomáš Krištek, Ondrej Kurek, Mária Šebová, Mária Vaňurová
Fotograf: Jakub Čaprnka
Hodnotenie poroty – Porota vyzdvihla, že nová dispozícia stavia vedľa seba otvorené a plynulé obytné priestory s intímnejšími, uzavretými miestnosťami. Tieto doplnky nielen zvyšujú funkčnosť, ale tiež výrazne obohacujú celkový zážitok z bývania.
Pozornosť venovaná detailom je evidentná v celom projekte, najmä vo vynikajúcich, na mieru vyrobených prvkoch, ako je knižničný regálový systém. Dizajnéri boli dôslední pri výbere nových materiálov, aby boli v súlade s historickým kontextom budovy.
Inštitúcie obchody inštalácie
CURLY LAB – KADERNÍCTVO PRE KUČERAVÉ VLASY
GRESLING ateliér
Martin Bujna, Tomáš Brbúch, Lukáš Bím, František Dorko
Fotograf: Matej Hakár
Hodnotenie poroty – Porota bola ohromená projektom pre jeho súčasný dizajn, ktorý bol vytvorený s minimálnym rozpočtom a efektívnym využitím materiálov a zdrojov. Koncept úspešne integroval funkčnosť a inovácie.
Kľúčové dizajnové prvky, ako zakrivená lampa a odvážne farebné kontrasty kráľovskej modrej a svetloružovej, definovali priestor. Ťažké závesy a ľahké kožené stoličky dopĺňali estetiku. Závesy boli použité na zónovanie priestoru, čo poskytlo flexibilitu a pocit priestrannosti. Materiály boli zvolené s ohľadom na udržateľnosť, pričom textilné steny a jediné zdroje osvetlenia prispeli k minimalistickému, no pôsobivému dizajnu.
Hotely a reštaurácie
MIMÓZA
GRAU architekti
Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda, Alexandra Májska
Fotograf: Matej Hakár
Hodnotenie poroty – Porota s nadšením hodnotila projekt zmrzlinárne za jedinečný prístup k dizajnu, ktorý spojuje viaceré nezvyčajné motívy do jedného celistvého umeleckého diela. Tento originálny koncept vytvára harmonické spojenie rôznych prvkov, ktoré obohacujú atmosféru priestoru.
Kvalita remeselného spracovania je na vysokej úrovni, pričom dôraz na detaily sa prejavuje vo všetkých aspektoch dizajnu. Od výberu materiálov po precízne dokončenie každého prvku, tento projekt jasne dokazuje svoju estetickú hodnotu.
Porota ocenila provokatívnu atmosféru priestoru, ktorá vyvoláva zvedavosť a láka okoloidúcich. Zaujímavé dizajnové prvky a farebné kombinácie prispievajú k jedinečnej identite zmrzlinárne.
Pracovisko
KREATÍVNY ATELIÉR
Abrama architekti
Marek Abramovič
Fotograf: Pavel Kudiváni
Hodnotenie poroty – Porota ocenila projekt adaptívneho znovuvyužitia opusteného priestoru ako skvelý príklad efektívneho prístupu k transformácii priestoru. Jednoduchý a priamočiary, no pritom invenčný dizajn sa dokonale hodí pre architektonické štúdio, čím sa vytvára funkčné a estetické prostredie.
Koncept osvetlenia a biophilia bol taktiež pozoruhodným aspektom, ktorý obohacuje interiér o prírodné prvky a zlepšuje pohodu užívateľov. Zelené prvky a kvalitné osvetlenie vytvárajú príjemnú atmosféru, ktorá podporuje kreativitu a produktivitu.
Študent/-ka
(Ne)zabudnuté priestory na území Vysokých Tatier
Mgr. art. Anna Božiková
Gestori Mgr. art. Michaela Bujňáková, PhD., Ing. arch. Tomáš Boroš, ArtD.
Technická univerzita v Košiciach, Fakulta umení
Hodnotenie poroty – Annin projekt ponúka kreatívne riešenie na oživenie opustených priestorov prostredníctvom modulárnych konštrukcií, ktoré umožňujú dočasné verejné využitie a zároveň zachovávajú kultúrnu a historickú hodnotu.
Tento prístup nielenže prispieva k regenerácii zabudnutých miest, ale aj podporuje komunitu, ktorá má možnosť interagovať s novým priestorom a zapojiť sa do jeho využívania. Anna týmto projektom zdôrazňuje význam udržateľného rozvoja a adaptácie existujúcich budov na moderné potreby.
Zaslúžilé ocenenie poroty
REKONŠTRUKCIA RODINNÉHO DOMU V ŠALI
BENKO-BENKOVÁ
Jana Benková, Juraj Benko
Fotograf: Jakub Čaprnka
Hodnotenie poroty – Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako sa dá dosiahnuť vynikajúca kvalita života aj s obmedzenými zdrojmi. Jeho neformálny prístup k integrácii existujúceho nábytku a materiálov vytvára uvoľnenú a osviežujúcu atmosféru. Premyslené využitie prirodzeného svetla, farieb a detailov formuje živé a povzbudzujúce prostredie, ktoré oslavuje každodenný život a umožňuje jeho plné prežívanie.
Tento prístup nielenže posilňuje pocit pohody, ale aj podporuje udržateľnosť, pretože recyklácia existujúcich prvkov prispieva k zníženiu odpadu a spotreby nových materiálov. Celkovo projekt ukazuje, že aj s limitovanými prostriedkami sa dá vytvoriť priestor, ktorý nielenže vyzerá dobre, ale aj pozitívne ovplyvňuje kvalitu života jeho obyvateľov.
Cena verejnosti
online hlasovanie, 4011 platných hlasov
Rozprávková kaviareň – Little Amelie
Pavol Vojtek, Anna Veselková, Tomáš Miklas
Fotograf: Mgr. Valentína Nídelová
Hodnotenie odborníkov
Matej Žák, konzultant na akustiku, sa po skončení festivalu vyjadril k hodnoteniu interiérov súťaže Intebold Awards: „V zmysle požiadaviek klientov, ktorým viac a viac záleží na kvalite vnútorného prostredia, teda akustickom komforte, sme vykonali obhliadku a hodnotenie 12 priestorov. Vo všetkých priestoroch sa ukázalo, že akustika zatiaľ nemá dostatočné zastúpenie v tímoch architektov, no povedomie o jej dôležitosti rastie. Očakávame, že v budúcich rokoch dôjde k výraznému zlepšeniu podmienok.“
Norbert Naništa, odborník na osvetlenie, zdôraznil kľúčovú rolu svetelných technológií v interiéroch a spoluprácu s odborníkmi: „Osvetlenie v interiéri výrazne ovplyvňuje, ako sa budeme cítiť. Súčasné technológie nám umožňujú vytvárať ideálne svetelné podmienky pri správnom využití. Kľúčová je spolupráca dizajnérov a architektov s odborníkmi na osvetlenie, aby sa zohľadnili potreby kvalitného a zdravého osvetlenia interiéru.“
Intebold Festival priniesol široký pohľad na súčasný interiérový dizajn a potvrdil, že inovácia a udržateľnosť sú kľúčovými piliermi budúcnosti tohto odvetvia.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.