Dnes je 20.januára 2025, meniny má Dalibor/Sebastián

  • Sponzorovaný Bývanie
  • 0
  • 27. decembra 2024, 08:24
  • 7 m, 30 s

Okrem chladenia počas horúceho leta toho zvládne oveľa viac. Pomôcť vám môže aj s týmto

Používanie klimatizácie vám dokáže spríjemniť bývanie nielen počas horúcich letných dní, ale aj v zime. Neveríte? Dnes už neplatí, že klimatizácia je len sezónnou záležitosťou. Vedeli ste, že moderné klimatizačné jednotky môžete využiť počas celého roka a nielen na chladenie? Klíma vašu domácnosť totiž nielen dokonale vychladí, ale i príjemne vykúri a zbaví prebytočnej vlhkosti.

„Vykurovanie klimatizáciou je určite tou správnou voľbou pre váš komfort. Je skvelým riešením predovšetkým pre prechodné obdobia, tak z pohľadu ekonomického, tak aj z hľadiska tepelnej pohody. Pridanú hodnotu dodáva vzduchová filtrácia a odvlhčovanie vzduchu, ktoré zvyšujú kvalitu vnútorného prostredia a prispievajú k vášmu zdraviu,“ vysvetľuje benefity používania klimatizácie v zimnom období odborník zo ZSE.

Efektívne prikurovanie klimatizáciou

Veľkou výhodou vykurovania klimatizáciou oproti ostatným zariadeniam (podlahové kúrenie, plynový kotol, kotol na tuhé palivo) je najmä dynamika – rýchlosť, akou klíma dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Po zapnutí klimatizácie v režime “vykurovanie” sa efekt dostaví v priebehu niekoľkých minút.

Prikurovanie pomocou klimatizácie funguje najefektívnejšie, keď sa vonkajšia teplota pohybuje pár stupňov nad nulou. V tomto prípade vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi, než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom. Vďaka slovenským miernym zimám máme na vykurovanie klimatizáciou vhodné podmienky.

Ako však dokáže zariadenie, ktoré je primárne určené na to, aby interiér chladilo, tento priestor aj vykúriť? Je to možné vďaka reverznému ventilu, ktorý obsahuje vonkajšia jednotka. Ten dokáže obrátiť smer prúdenia chladiva medzi jednotkami.

Klimatizácia funguje na princípe tepelného čerpadla typu vzduch – vzduch. V procese chladenia vnútorná jednotka nasáva teplý vzduch z miestnosti, ochladzuje ho a posiela ochladený späť do miestnosti. Teplo, ktoré zo vzduchu odobrala, odovzdáva cez chladiace médium v rúrkach do vonkajšej jednotky, ktorá ho uvoľní do vonkajšieho prostredia.

Pri prepnutí do funkcie vykurovania preberá hlavnú funkciu vonkajšia jednotka, ktorá získava teplo z vonkajšieho vzduchu. Vzduch ohrieva skvapalnené chladivo a premieňa ho na plyn, ktorý kompresor stlačením opätovne skvapalní. Zmena skupenstva chladiva a striedanie vysokého a nízkeho tlaku v systéme spôsobuje, že chladivo sa zohreje na 45 až 50 stupňov. Vo výmenníku vnútornej jednotky chladivo ohrieva vzduch a ventilátorom ho dopravuje do miestnosti.

Klimatizácia dokáže poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone ako má klasické elektrické kúrenie. Avšak úspornejšie. Klimatizácie elektrickou energiou totiž nevykurujú, len sú ňou poháňané. O kúrenie sa stará už spomínané tepelné čerpadlo.

Vykurovanie klimatizáciou môže byť až o 50 percent účinnejšie a efektívnejšie ako plynové alebo elektrické kúrenie. Za podmienky, že je dom dobre izolovaný vám kúrenie pomocou klimatizácie dokáže ušetriť financie. Ukázala to štúdia University College of London.

„Z hľadiska účinnosti a úspornosti je kúrenie klimatizáciou skvelou voľbou. Za prvé je funkcia kúrenia už v „balíčku“, to znamená, že si nemusíte nič extra priplácať. Za druhé, účinnosť klimatizácií v prevádzke vykurovania je veľmi vysoká, v porovnaní s elektrickým kotlom je až štyrikrát vyššia a spĺňa podmienky triedy energetickej účinnosti až A+++. Nielen, že budete doma v tepelnom komforte podľa svojich požiadaviek, ale šetrí aj vašu peňaženku a čas,“ dopĺňa odborník zo ZSE.

Hlavné výhody vykurovania klimatizáciou oproti klasickým spôsobom kúrenia  
· rýchle vyhriatie priestoru
· úspora nákladov na vykurovanie
· flexibilita používania
· tepelná pohoda počas celého roka
· jednoduché ovládanie aj na diaľku prostredníctvom aplikácie  

Zníženie vlhkosti v domácnosti pomocou klimatizácie

Komplikácie s udržiavaním optimálnej vlhkosti v domácnostiach sú najmä v zimných mesiacoch. Najvyššia doporučená vlhkosť v domácnosti je v tomto období 60 percent pri 20 stupňoch. Ak je táto hodnota vyššia, je potrebné nájsť spôsob, ako ju znížiť. Inak môže ohroziť vaše zdravie.

Prvým znakom, že máte doma vysokú vlhkosť vzduchu sú zarosené okná a tesnenia. Nasleduje tvorba plesní na stenách, praskanie omietky a pocit zatuchnutého vzduchu v celej domácnosti. Okrem zničenia vašich vecí dokáže byť vdychovanie spór plesní aj mimoriadne nebezpečné pre zdravie. Spôsobuje kašeľ, bolesti hlavy, časté infekcie dýchacích ciest a v niektorých prípadoch dokonca rozvinutie astmy.

Všeobecnou radou v boji proti vlhkosti v byte alebo dome je pravidelné vetranie. V zime však nemôžete mať otvorené okno niekoľko hodín denne a problémom je aj to, že vonkajšia vlhkosť vzduchu dosahuje častokrát až 90 percent. Toto môže veľmi rýchlo vyriešiť klimatizácia do domu alebo bytu. Už samotné používanie klimatizácie odvlhčuje vzduch v miestnosti prúdením teplého alebo chladného vzduchu. No dnešné moderné zariadenia disponujú aj funkciou, ktorá dokáže v interiéri udržiavať vami požadovanú vlhkosť.

Indikátormi kvality vzduchu v interiéri sú najmä vlhkosť a koncentrácia oxidu uhličitého. Ideálna vlhkosť v byte alebo dome by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 až 60 percent. Odporúča to Svetová zdravotnícka organizácia. Záleží to však aj od ročného obdobia. Odporúčanáoptimálna vlhkosť v zime je 45 až 60 percent. V letných mesiacoch je v poriadku vlhkosť 40 až 55 percent.

Klíma tak predstavuje niekoľko skvelých funkcií v jednom zariadení. Čističky vzduchu totiž nedokážu regulovať teplotu v miestnosti. Čo je mimoriadne dôležité na dosiahnutie ideálnej vlhkosti v byte alebo dome, a tak predchádzaniu tvorbe nebezpečných plesní. Okrem toho majú prepracované vzduchové filtre, ktoré zabezpečujú nielen čistenie a ionizáciu vzduchu, ale vytvárajú aj príjemnú klímu na bývanie.

Príliš suchý vzduch je rovnako škodlivý ako vysoká vlhkosť  
Ani príliš suchý vzduch v interiéri nie je pre naše zdravie prospešný. Najčastejšie sa tento problém objavuje v zimných mesiacoch, kedy sa domácnosti vykurujú. Teplý vzduch absorbuje viac vlhkosti a dôsledkom je nízka vlhkosť vzduchu. Ak sa dlhodobo pohybuje pod 30 percent, môžu sa prejaviť zdravotné problémy.  
Ako spoznáte, že máte doma príliš suchý vzduch?
· Ráno sa budíte s vysušeným hrdlom a musíte sa hneď napiť vody.
· Často vás svrbí v nose a môže sa objaviť aj krvácanie.  

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie