Dnes je 16.apríla 2024, meniny má Dana/Danica

Základné zásady pre umiestňovanie garniže na závesy

Umiestnenie garniže a jej inštalácia je jednoduchou úlohou pre šikovných kutilov. Ale čo keď to robíme prvý krát? Na čo si dať pozor?

Závesy sú nielen dekoratívnym prvkom, ktorý dotvára vzhľad miestnosti. Plnia tiež funkčnú úlohu a dokážu opticky zmeniť vnímanie daného priestoru, napríklad navodiť ilúziu vyšších stropov. Ako však postupovať pri výbere a umiestňovaní garniže na závesy, aby bol dosiahnutý požadovaný efekt? A čomu sa vyhnúť?

Neumiestňujte garnižu priamo nad okno

V ideálnom prípade by mala byť garniža umiestnená v 2/3 vzdialenosti medzi horným rámom okna a stropom. Pri štandardných obytných miestnostiach s výškou 2,6 metra je vhodné umiestniť garnižu na stenu cca 3 – 8 centimetrov pod strop alebo dekoračnú lištu. V prípade, ak sú okná osadené výrazne nižšie a medzi rámom a stropom je veľká medzera, umiestnite garnižu 10 – 15 cm nad okno. Dosiahnete tak požadovaný efekt – ilúziu vyššieho stropu.

Vyberte garnižu optimálnej dĺžky

Pri kúpe zohľadnite šírku vášho okna. Garniža na závesy by mala po oboch stranách okna presahovať o 20 – 30 centimetrov, pri záclonách postačí 15 centimetrov (merané po držiak).Keď sú závesy roztiahnuté, mali by prekrývať iba okraj okenného rámu. Miestnosť tak bude dostatočne presvetlená, okno bude pôsobiť väčším dojmom a závesy budú úhľadne visieť bez toho, aby boli príliš nahrnuté na bokoch. 

Pozor na príliš krátke alebo dlhé závesy

Závesy by nemali byť krátke, ale ani príliš dlhé. Výšku záclony meriame od vrchnej časti garniže, resp. od stropu pri koľajnicovom systéme, po podlahu. Z nameranej výšky je následne potrebné odpočítať jeden až dva centimetre, aby sa záves nedotýkal podlahy. V moderných interiéroch sú však dnes populárne aj závesy s vlečkou. Zvyčajne sú vyrábané z jemnejších padavých materiálov, ktoré splývajú až na zem, kde vytvárajú tzv. kaluže.

Nezabúdajte na podporné konzoly pre garniže

Čím tenšia a dlhšia záclonová tyč, tým viac držiakov bude potrebné na stenu namontovať, aby sa garniža neprehýbala. Vo všeobecnosti platí, že podporná konzola by mala byť umiestnená každých 130 centimetrov. Veľkosť držiakov zároveň vyplýva z priemeru tyče a požadovanej vzdialenosti garniže od steny.

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie