Dnes je 25.mája 2024, meniny má Urban

 • Sponzorovaný Stavba
 • 0
 • 08. novembra 2023, 08:59
 • 6 m, 48 s

Najčastejšie chyby pri aplikácii strešnej hydroizolácie, a ako im predísť

Prečítajte si naše tipy a triky, vďaka ktorým predídete najčastejším chybám pri aplikácii strešnej hydroizolácie. Správna inštalácia a údržba šetria váš čas, peniaze a predchádzate vďaka nim i potenciálnym problémom v budúcnosti.

Strešná hydroizolácia má významný dopad na dlhú životnosť a bezpečnosť vašej strechy. Je tiež kľúčovým prvkom pri ochrane vašej strechy a domova pred poškodením vodou. Avšak, ak sa nepoužije sorávne, môže to viesť k vážnym problémom a nákladným opravám.

Preto je nesmierne dôležité vedieť, aké sú najčastejšie chyby, ktoré sa vyskytujú pri aplikácii strešnej hydroizolácie, a ešte dôležitejšie, ako im predísť. Tento článok je venovaný práve tejto téme. Ponúkne vám cenné informácie a tipy, ktoré vám pomôžu zabezpečiť, aby vaša strešná hydroizolácia bola aplikovaná správne a efektívne. Tak teda poďme na to!

Čo je to strešná hydroizolácia? 

Strešná hydroizolácia je proces ktorý zahŕňa použitie špeciálnych materiálov a techník na streche, aby sa zabránilo prenikaniu vody do budovy. Táto voda môže pochádzať z rôznych zdrojov, ako je dážď, sneh alebo vlhkosť. Bez adekvátnej strešnej hydroizolácie môže voda preniknúť do vnútra budovy a spôsobiť škody na stenách, stropoch, izolácii a ďalších štruktúrach. 

Hydroizolácia je teda kľúčová pre udržanie integrity a dlhovekosti budovy. Nielenže chráni budovu pred poškodením vodou, ale tiež znižuje riziko vzniku plesní a húb, ktoré môžu viesť k zdravotným problémom. Navyše, dobrá strešná hydroizolácia môže zlepšiť energetickú efektívnosť budovy tým, že pomáha udržiavať teplotu v interiéri. 

Je dôležité si uvedomiť, že strešná hydroizolácia nie je jednorazový projekt. Je to proces, ktorý vyžaduje pravidelnú údržbu a kontrolu, aby sa zabezpečilo, že je stále efektívny a v dobrom stave. Teraz, keď vieme, čo je strešná hydroizolácia a aký je jej význam, pozrime sa na najčastejšie chyby, ktoré sa vyskytujú pri jej aplikácii a ako im predísť. 

Aké sú najčastejšie chyby pri aplikácii strešnej hydroizolácie?

 1. Nesprávny výber náteru

Nie všetky hydroizolačné nátery sú rovnako efektívne pri vytváraní vodotesnej bariéry. Je dôležité vybrať materiál, ktorý je vhodný pre vašu konkrétnu strechu a klimatické podmienky v oblasti, kde žijete. 

 1. Nedostatočná príprava povrchu

Pred aplikáciou hydroizolačného materiálu je nevyhnutné, aby bol povrch strechy čistý a suchý. Akýkoľvek prach, špina alebo vlhkosť môže ovplyvniť priľnavosť materiálu a jeho schopnosť vytvoriť vodotesnú bariéru.

 1. Nesprávna inštalácia

Hydroizolačný materiál musí byť správne nainštalovaný, aby bol efektívny. To zahŕňa správne prekrývanie materiálu, zabezpečenie, aby nevznikli bubliny alebo záhyby  a správne tesnenie okolo všetkých priechodov a detailov na streche. 

 1. Nedostatočná údržba

Ako som už spomenul, strešná hydroizlácia nie je jednorazový projekt. Je potrebné pravidelne kontrolovať strechu a hydroizolačný materiál na príznaky poškodenia alebo opotrebovania. Odporúčame prekontrolovať aj dátum spotreby výrobkov. 

 1. Nevyužitie odborníkov

Aplikácia strešnej hydroizolácie je zložitý proces, ktorý vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti. Ak sa pokúsite urobiť to sami bez správneho výcviku alebo vedenia, môžete urobiť chyby, ktoré môžu viesť k vážnym problémom v budúcnosti. 

Vždy je najlepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí vedia, ako správne aplikovať strešnú hydroizoláciu, aby ste si boli istí, že je to správne urobené, a že vaša strecha je chránená pred poškodením vodou.

Ako predísť týmto chybám?

Napísali sme pre vás niekoľko tipov a trikov, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri aplikácii strešnej hydroizolácie:

 • Výber správneho materiálu: Skúmajte rôzne typy hydroizolačných materiálov a zistite, ktorý je najvhodnejší pre vašu strechu a klimatické podmienky. Môžete sa tiež poradiť s odborníkom alebo dodávateľom materiálov. 
 • Príprava povrchu: Pred aplikáciou hydroizolačného materiálu dôkladne očistite a vysušte povrch strechy. Môžete použiť kefu na odstránenie prachu a nečistôt, a potom povrch opláchnuť vodou. Pred aplikáciou materiálu nechajte povrch úplne vyschnúť. 
 • Správna inštalácia: Pri inštalácii hydroizolačného materiálu venujte pozornosť detailom. Materiál by mal byť rovnomerne nanesený bez bublín alebo záhybov. Priechody a detaily na streche by mali byť dôkladne ošetrené a tesnené. 
 • Pravidelná údržba: Pravidelne kontrolujte strechu a hydroizolačný materiál na príznaky poškodenia alebo opotrebenia. Ak nájdete nejaké problémy, okamžite ich opravte. 
 • Správne nástroje a materiály: Používanie správneho náradia a materiálu je kľúčové pre úspešnú aplikáciu strešnej hydroizolácie. Uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete, skôr ako začnete. Taktiež sa ubezpečte, že všetky materiály a nástroje sú v dobrom stave a sú vhodné pre váš projekt. 

Je dôležité predchádzať spomenutým chybám 

Aplikácia strešnej hydroizolácie je kľúčovým krokom v ochrane vašej strechy a domu pred poškodením vodou. Avšak, ak sa nevykoná správne, môže to viesť k vážnym a nákladným problémom v budúcnosti. Preto je dôležité venovať pozornosť detailom, správne sa pripraviť, použiť správne materiály a nástroje a pravidelne vykonávať údržbu. 

Najlepšie je sa vyhnúť chybám, než ich neskôr opravovať. Ak sa vám zdá úloha príliš náročná, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám môžu poskytnúť potrebnú pomoc a usmernenie. Pamätajte, že investícia do kvalitnej strešnej hydroizolácie teraz môže ušetriť veľa stresu a financií v budúcnosti. Zabezpečte si na našom e-shope kvalitné nátery a náradie za bezkonkurenčné ceny! 

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 0x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie