Dnes je 20.júna 2024, meniny má Valéria

  • Sponzorovaný Bývanie
  • 0
  • 12. mája 2024, 09:12
  • 2 m, 59 s

Ako sa starať o práčku, aby ste predĺžili jej životnosť?

Na práčky sme si akosi zvykli nadávať a označovať ich za poruchové spotrebiče. Už menej (resp. vôbec) sa však pozeráme na to, či sa o tú svoju práčku adekvátne staráme. Pretože na životnosť práčky máme podstatný vplyv aj my.

Po každom praní

Základná starostlivosť o práčku je pritom jednoduchá a zvládne ju každý. Veď nejde o to stať sa napríklad vyškoleným operátorom výroby alebo si osvojiť nejaké iné odborné znalosti, či činnosti. Čo vaša práčka potrebuje?

Prvoradé je po každom praní suchou handrou poutierať gumové tesnenie v okolí bubna a tiež zásobník na prací prostriedok. Ostávajú totiž vlhké a tak ide o miesta s ideálnymi podmienkami pre tvorbu plesní. A v zásobníku naviac ostávajú zvyšky pracieho prostriedku.

Okrem toho po každom praní práčku vyvetrajte. Ako? Jednoducho nechajte otvorené dvierka a vysunutý zásobník (práčky s predným plnením), resp. otvorené dvierka a bubon (práčky s vrchným plnením). Ide o najlepšiu prevenciu proti plesniam a zápachu.

Raz za mesiac

Vráťme sa ešte k spomínanému gumovému tesneniu. Raz za mesiac je dobré ho ošetriť prípravkom, ktorý zaručí dlhodobé zachovanie jeho vlastností. Inak po čase nebude dobre tesniť a pri práčkach s predným plnením ide o najčastejší dôvod toho, že práčka začne tiecť. V takom prípade by vám pomohol už len predajca náhradných dielov pre práčku, ktorý by vám dodal nové tesnenie.

Raz za 3 mesiace

Raz za 3 mesiace je dobré práčku „vyvariť“. Jednoducho pustite bez bielizne program s najvyššou teplotou. Vypnite však fázu žmýkania. Keďže v práčke nebude bielizeň, len by sa zbytočne opotrebovávali ložiská. Prípadne môžete počas tohto procesu pridať do práčky niektorý zo špeciálnych prípravkov určených na boj so zápachom v práčke.

Každý polrok

Raz za 6 mesiacov je potom dobré použiť prostriedok proti vodnému kameňu. Ten sa v práčke usádza napríklad aj na (kovovom) ohrievacom telese, čo v extrémnych prípadoch môže viesť k tomu, že teleso nedokáže zohrievať vodu v práčke na potrebnú teplotu.

Rovnako by ste mali s polročným opakovaním čistiť filter práčky. Teda v prípade, že ho vaša práčka má vyberateľný. Niektoré modernejšie práčky totiž majú filter (aj s čerpadlom) v neprístupnej časti. V takomto prípade je filter samočistiaci a nemusíte sa oň starať (resp. nemáte sa oň ako starať).

Zdroj obrázka: kerkezz / Stock.adobe.com

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie