Zvažujete zbúranie starej stavby s cieľom využiť pozemok na nový projekt? Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchý krok, búranie domu bez povolenia predstavuje právne, finančné a technické riziká. Bez dôkladnej prípravy a spolupráce s odborníkmi môže takýto krok viesť k nepríjemným komplikáciám. Ako na to?
Prečo je búracie povolenie nevyhnutnosťou
Podľa slovenského stavebného zákona je odstránenie stavby bez povolenia považované za priestupok, za ktorý hrozí pokuta za búranie bez povolenia. To však nemusí byť všetko. Okrem finančnej sankcie môže totiž nelegálne búranie domu bez povolenia spôsobiť škody aj na susedných nehnuteľnostiach, čo môže viesť k ďalším nákladom a k zbytočným právnym sporom. Predíďte týmto ťahaniciach a vsaďte na istotu. Pre búraním si vybavte búracie povolenie. Ako na to?
Ako vybaviť búracie povolenie?
Vybavenie búracieho povolenia na odstránenie stavby začína podaním žiadosti na príslušnom stavebnom úrade, ku ktorej je potrebné priložiť aj niekoľko nevyhnutných dokladov. Pripraviť by ste si mali:
- Doklad o vlastníctve nehnuteľnosti
- Technologický opis búracích prác a úprav pozemku
- Statické posúdenie (najmä v prípade radovej zástavby)
- Súhlasy dotknutých orgánov a správcov inžinierskych sietí
- Vyhlásenie stavebného dozoru (pri svojpomocnom búraní)
Správny poplatok za podanie žiadosti je v súčasnosti 20 € pre fyzické osoby, ak však žiadosť podávate ako právnická osoba, zaplatíte 50 €, teda viac ako dvojnásobok.
Technické aspekty a bezpečnosť
Pred zahájením búracích prác je nevyhnutné odpojiť stavbu od všetkých inžinierskych sietí, teda od elektriny, vody a aj plynu. V tomto kroku by ste mali byť naozaj zodpovední. Nekontrolované odpojenie môže totiž ovplyvniť prípojky v susedných domoch, preto je potrebné získať súhlasy od príslušných správcov inžinierskych sietí.
Búracie práce by mali byť vykonávané podľa vopred stanoveného technologického postupu, ktorý zabezpečí stabilitu susedných stavieb a bezpečnosť na stavenisku. V prípade neodborného zásahu môže dôjsť k poškodeniu okolitých nehnuteľností, čo môže viesť k ďalším nákladom a tiež k zbytočným právnym problémom.
Recyklácia stavebného odpadu – povinnosť aj príležitosť
Recyklácia stavebného odpadu nie je len environmentálnou povinnosťou, ale aj ekonomickou výhodou. Recykláciou stavebného odpadu sa totiž znižujú náklady na odvoz a uskladnenie odpadu na skládke, okrem toho však na využitie stavebného odpadu ako na materiálu s opätovným využitím upozorňuje aj samotný zákon.
Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch je totiž každý pôvodca odpadu povinný zabezpečiť triedenie stavebných a demolačných odpadov a uprednostniť ich opätovné využitie pred zneškodňovaním.
Obráťte sa na odborníkov
Búranie domov, resp. akejkoľvek inej stavby je komplexný proces, ktorý zahŕňa právne, technické a environmentálne aspekty. Spolupráca s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s vybavovaním búracích povolení a realizáciou búracích prác, zabezpečí hladký priebeh celého procesu a minimalizuje prípadné riziká.
Komplexné služby v oblasti búracích prác, vrátane vybavenia potrebných povolení, zaistenia bezpečnosti na stavenisku a ekologickej likvidácie stavebného odpadu zabezpečuje aj stavebná firma PEMAX PLUS. S ich pomocou môžete svoj investičný zámer realizovať efektívne a v súlade so zákonom a nemusíte sa báť, že by ste v niektorom z nevyhnutných krokov urobili chybu.
Odstránenie starej stavby je významným krokom v rámci investičného zámeru. Aby ste predišli právnym a finančným komplikáciám, je nevyhnutné postupovať v súlade so zákonom a spolupracovať s odborníkmi. Tým zabezpečíte nielen hladký priebeh búracích prác, ale aj úspešnú realizáciu vášho projektu.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.