Dnes je 16.júna 2025, meniny má Blanka

  • Sponzorovaný Stavba
  • 0
  • 26. mája 2025, 15:09
  • 4 m, 30 s

Predĺžte životnosť čerpadla správnou údržbou

Čerpadlo, ktoré spoľahlivo zásobuje vašu domácnosť vodou, patrí medzi najdôležitejšie súčasti technického zázemia domu. Napriek robustnej konštrukcii ho môže predčasne vyradiť z prevádzky niekoľko nenápadných faktorov.

Na trhu dnes nájdete desiatky riešení – od tlakových staníc, ktoré zabezpečujú vodu v rodinných domoch, až po čerpadlá na vodu určené na zavlažovanie či priemyselné využitie. Každé zariadenie však čelí podobným hrozbám, ktoré skracujú jeho životnosť. Najviac ohrozené sú ponorné čerpadlá do studní, ktoré pracujú vo väčších hĺbkach, no rovnako aj kalové čerpadlá operujúce v znečistenom prostredí plnom sedimentu. V našom článku si vysvetlíme, čo patrí medzi najčastejšie riziká a pridáme 4 overené tipy na údržbu.

Čo hrozí vášmu čerpadlu?

Vnútorné mechanizmy čerpadla pracujú s vysokými otáčkami a tlakom. Preto sú citlivé na akékoľvek nečistoty, ktoré sa do systému dostanú. Piesok, íl či drobné kamienky dokážu postupne obrusovať obežné koleso, tesnenia a ložiská.

Pokiaľ zanedbáte filtráciu, abrazívne častice poškodia vnútro púmp až do bodu, keď sa účinnosť stroja citeľne zníži a motor sa začne prehrievať. K častej poruche vedie aj chybné dimenzovanie – ak čerpadlo pracuje mimo svoj optimálny výkonový rozsah, motor zbytočne trpí a zvyšuje sa spotreba elektriny.

No a rizikom je aj všadeprítomná korózia a chemické pôsobenie vody. Ponorné čerpadlá sa síce vyrábajú z ušľachtilých ocelí či odolných polymérov, no extrémne hodnoty pH alebo vysoký obsah železa môžu časom narušiť ochranné vrstvy.

Kľúčom k prevencii je teda systematická a správne načasovaná údržba.

4 tipy pre správnu údržbu vášho tepelného čerpadla

Ako na správnu údržbu vášho čerpadla? Tu sú 4 rady od nás.

  1. Pravidelné čistenie a kontrola filtrov

Zanesený filter znamená vyšší hydraulický odpor a preťaženie motora. Raz za tri až šesť mesiacov preto demontujte a prepláchnite sacie sitká a filtre. Pri kalových čerpadlách skontrolujte, či nie je drvič upchatý. Po vyčistení skontrolujte tesnenia a v prípade poškodenia ich okamžite vymeňte, aby ste zabránili nenasávaniu vzduchu a kavitácii.

  1. Sledovanie elektrických parametrov a ochrana proti behu nasucho

Ovplyvňovanie napájania – výkyvy napätia či prúdové špičky – môžu spôsobiť prehriatie vinutí. Odporúčame teda investovať do kvalitnej motorovej ochrany. Doplniť ju možno hladinovým snímačom, ktorý vypne čerpadlo, ak hladina klesne pod minimum a hrozí beh nasucho. Pokiaľ monitorujete aj odber prúdu a zaznamenáte neobvyklý nárast, je to prvý signál mechanického zablokovania alebo zanesenia obežného kola.

  1. Správne zazimovanie a sezónne úkony

Pri vonkajších inštaláciách odpojte hadice, vyprázdnite potrubie a čerpadlo uložte do nezamŕzajúceho priestoru. Obežné koleso otočte ručne, aby ste zabránili zapečeniu ložísk. U ponorných čerpadiel skontrolujte prívodný kábel, či nie je poškriabaný od steny vrtu. Pred opätovným spustením na jar overte aj hladinu oleja v motorovej časti.

  1. Dokumentujte servisné zásahy a dodržujte intervaly výrobcu

Vedieť, kedy bol filter naposledy čistený alebo ložisko vymenené, vám pomôže plánovať preventívne zásahy skôr, než sa porucha prejaví naplno. Viesť si servisný denník je azda najjednoduchší, no veľmi účinný spôsob, ako mať prehľad o stave zariadenia. Výrobcovia zvyčajne uvádzajú odporúčaný cyklus výmeny spotrebného materiálu (jeho dodržiavanie je často podmienkou záruky).

Dlhá životnosť čerpadla je výsledkom prevencie

Aj to najkvalitnejšie čerpadlo potrebuje pravidelnú starostlivosť, ak má spoľahlivo slúžiť desiatky rokov. Abrazívne nečistoty, chemicky agresívna voda či beh nasucho patria medzi najčastejšie faktory, ktoré skracujú životnosť. Dodržiavaním našich 4 jednoduchých tipov dokážete predísť drahým poruchám a znížiť spotrebu energie.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie