Dnes je 24.apríla 2024, meniny má Juraj

Poznáte PIR dosky a ich všestranné využitie?

PIR dosky sú moderným izolačným materiálom, ktorý si napriek ľahkej hmotnosti zachováva izolačné vlastnosti a je šetrný i k prírode. Kde všade sa dá využiť?

PIR dosky

PIR dosky sú moderným izolačným materiálom, ktorý si aj napriek ľahkej hmotnosti zachováva skvelé izolačné vlastnosti a je šetrný i k životnému prostrediu, Kde všade sa však dá využiť?

PIR dosky tvorí polyisokyanurát, materiál, ktorý sa vyznačuje uzavretou štruktúrou a nízkou objemovou hmotnosťou. Medzi vlastnosti, ktoré z neho robia ideálny izolačný materiál sú ohňovzdornosť i fakt, že sa pri horení netopí. Polyisokyanurát tiež nepohlcuje vodu a vlhkosť. PIR dosky sú odolné voči chemickým látkam, hubám i baktériám.

Ak by sme sa na tento materiál pozreli očami fyziky a fyzikálnych veličín, môžeme povedať, že ide o materiál, ktorý ma najvyšší tepelný odpor v pomere k jeho hrúbke. Čo to ale ten tepelný odpor vlastne je? Ak hovoríme o izolačných materiáloch, je tepelný odpor zásadnou veličinou. Tepelný odpor so skratkou (R) predstavuje mieru odporu materiálu voči prenikaniu tepla. A je to práve hrúbka materiálu a súčiniteľ jeho tepelnej vodivosti, ktoré určujú túto veličinu.

V porovnaní s PUR panelmi sa PIR dosky líšia zložením izolačnej vrstvy. PUR panely sa skladajú z polyuretánovej peny, ktorá je výsledkom napenenia polyuretánovej hmoty. Na druhej strane PIR dosky tvorí polyisokyanurátová pena tvorená uretánovými a iskyanurátovými väzbami.

Vedeli ste, že? Najväčší rozdiel medzi PUR a PIR panelmi je ich odolnosť voči vysokým teplotám a ohňu. PIR sendvičové panely sa totižto vyznačujú nízkou horľavosťou a aj preto sú preferovanou voľbou napríklad pri zatepľovaní striech.

Kde všade ich použiť?

Ako sme spomínali vyššie, PIR dosky alebo panely sú v porovnaní s inými ľahšie a tenšie. Ich využitie je i vďaka týmto vlastnostiam skutočne široké. V kombinácii s nízkou horľavosťou sú obľúbeným materiálom na zatepľovanie striech a strešných systémov. Zatepliť nimi môžete šikmú strechu na krove i pod ním, ale aj rovné strechy. Výnimkou nie je ani ich použitie na stropoch, vnútorných stenách, ba dokonca aj základoch a podlahách. PIR panely a dosky sa používajú aj na zateplenie exteriérových stien či stien prefabrikátov.

Vďaka možnosti kombinovať rôzne obklady sú PIR dosky obľúbené aj na zateplenie sáun či zimných záhrad.

Ak sa rozhodnete pre PIR dosky a sendvičové panely, vedzte, že okrem ich izolačných a ohňovzdorných vlastností získate i materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a je možné ho v budúcnosti recyklovať.

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 10x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie