Dnes je 23.júla 2024, meniny má Olga

Vyberáme činky na domáce cvičenie

Činky sú základným nástrojom pre každé domáce cvičenie. Nielenže ponúkajú širokú škálu hmotnostných odporov, ale poskytujú aj voľnosť pohybu a možno ich používať pri rôznych cvikoch zameraných na konkrétne svalové skupiny.

V súčasnosti jsi na thru môžete vybrať mnoho typov činiek. Každá z nich je vhodná na špecifické použitie alebo tréningový cieľ. Výber činiek na domáce cvičenie si vyžaduje starostlivé zváženie, najmä pokiaľ ide o hmotnosť a materiál. Hmotnosť by sa mala vyberať na základe aktuálnej úrovne fyzickej zdatnosti človeka, ako aj jeho cieľov. Ak si kladiete otázky na čo sa pri výbere činky na doma máte zamerať, prinášame vám niekoľko odpovedí.

Niekoľko dôvodov, prečo si kúpiť činky na domáce cvičenie

  • Ak nechcete chodiť do posilňovne, poskytnú vám kvalitné cvičenie aj z pohodlia domova.
  • V prípade, že nemáte v domácnosti dostatok priestoru na posilňovacie stroje, činky vám nezaberú veľa priestoru a okrem toho sú veľmi skladné.
  • Kúpa činiek nezruinuje vašu peňaženku a na výber máte veľmi veľa typov, vďaka ktorým si môžete zabezpečiť také činky, ktoré vám budú najviac vyhovovať.
  • S činkami dokonale precvičíte všetky svalové partie.
činka

Vyberte si správny typ činky na domáce cvičenie

Rozmýšľate, ktorá činka na domáce cvičenie bude tou najlepšou voľbou? Môžete si vybrať obojručnú činku alebo jednoručku. Pokiaľ chcete precvičiť každú ruku zvlášť, určite siahnite po jednoručkách, ktoré sú špecifické tým, že majú krátku rukoväť. Obojručná činka sa vyznačuje dlhou rukoväťou, pričom na zdvíhanie používate obe ruky. Ak však chcete vykonať cviky s oveľa vyššou variabilitou a väčším rozsahom pohybu siahnite po jednoručkách. Okrem toho sa vďaka nim môžete perfektne zamerať na menšie partie, vďaka čomu ich aj dôkladnejšie precvičíte. Svoje výhody však poskytujú aj obojručné činky, ktoré rovnomerne rozvíjajú bočné strany kostrových svalov, posilňujú hlbšie vrstvy svalov, zlepšujú rovnováhu a vďaka nim dokonale precvičíte vrhcnú ale aj spodnú časť tela.

činka

Materiály, z ktorých môže byť činka vyrobená

  • Oceľ alebo liatina – oceľové a liatinové fitness činky sú vynikajúcou voľbou pre každého, kto hľadá spoľahlivé a dlhotrvajúce fitness vybavenie. Vďaka odolnej konštrukcii a prijateľným cenám sú oceľové a liatinové činky skvelou voľbou pre všetkých fitness nadšencov.
  • Guma alebo plast – sú oveľa lacnejšie ako kovové činky a môže a to odzrkadliť aj na ich životnosti. Aj napriek tomu, že nie sú také odolné ako kovové činky, môžu pri cvičení priniesť viditeľné výsledky a pomôžu vám spestriť cvičenie. Vďaka ich nižšej hmotnosti s nimi môžete cvičiť viac opakovaní a vytrvalostné cvičenia. Nie sú vhodné na silové posilňovanie, pretože nezvládajú ťažšie váhy ako kovové činky.

Vyberte si správnu hmotnosť činky

Pri výbere hmotnosti činky je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Po prvé, veľkosť hmotnosti, ktorú si vyberiete, by mala závisieť od vašej individuálnej úrovne fyzickej zdatnosti a cieľov. Ak napríklad v silovom tréningu začiatočníkom, možno budete chcieť začať s ľahšími váhami a zvyšovať ich množstvo podľa toho, ako bude rásť vaša sila a sebadôvera. Na druhej strane, ak ste skúsenejší a hľadáte výzvu, potom možno budete chcieť zvoliť ťažšie závažia.

Dôležité je tiež zvážiť typ cvičenia, ktoré plánujete s činkami vykonávať. Napríklad cviky zamerané na precvičenie väčších svalov, ako sú drepy alebo tlaky na hrudník, si budú vyžadovať ťažšie závažia ako cviky zamerané na menšie svaly, napríklad bicepsové zdvihy.

Nakoniec, pri výbere hmotnosti činky dbajte na to, aby ste si vybrali takú, ktorá je pre vás pohodlná a ľahko sa s ňou manipuluje.

Stanovte si ciele, ktoré chcete dosiahnuť

Na základe váhy činiek si môžete vytýčiť aj ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Chcete nabrať silu, kondíciu alebo chcete aby vám narástli svaly? Prečítajte si tipy ako na to.

–       Sila

Zvoľte si činku, ktorá ma stredne ťažkú váhu. Vďaka tejto váhe dokážete urobiť viac sérií a menej opakovaní. V jednej sérii môžete odcvičiť 6 až 10 opakovaní a odporúčame vám, aby ste odcvičili minimálne 3 alebo maximálne 6 sérií.

–       Kondícia

V prípade, že chcete nabrať kondičku, zamerajte sa na viac opakovaní. Zoberte si činku s ľahkou váhou a odcvičte 2 až 3 série po 10 až 14 opakovaní.

–       Rast svalovej hmoty

Ak chcete podporiť rast svalovej hmoty, musíte ísť až na maximum. Zoberte si činku, ktorej váha bude maximálna, ktorú dokážete dvihnúť. Odporúčame vám cvičiť 2 série a v rámci jednej série vykonajte 4 až 6 opakovaní.

Bez ohľadu na to, aké cvičenie vykonávate, prvoradá je bezpečnosť. Pri cvičení so všetkými váhami dbajte na správnu formu a techniku. Ak si nie ste istí, pred začatím akéhokoľvek programu posilňovania vyhľadajte odbornú radu kvalifikovaného inštruktora.

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie