Dnes je 24.apríla 2024, meniny má Juraj

Prieskum IKEA ukázal, ako sa cítime vo svojich domácnostiach

Iba 23 % Slovákov a Sloveniek si myslí, že ich domácnosť odráža ich osobnosť, čo je oveľa menej než svetový priemer 58 %. Len o desať percent viac (33 %) ľudí na Slovensku má lepší pocit zo svojej domácnosti než minulý rok. To všetko vyplýva z prieskumu spoločnosti IKEA, ktorého sa zúčastnilo viac ako 37 000 ľudí z celého sveta.

Slováci a Slovenky sa cítia doma horšie než minulý rok

Domov by mal napĺňať všetky naše potreby a odzrkadľovať našu osobnosť. Len 58 % Slovákov a Sloveniek si však myslí, že doma môžu byť sami sebou. Tento názor zdieľajú najmä tí, ktorí bývajú sami. Celkom 51 % respondentov tvrdí, že sa vďaka svojmu domovu cítia psychicky dobre.

Podľa tlačovej správy sa v porovnaní s minulým rokom Slováci a Slovenky cítia vo svojich domácnostiach horšie. Iba 23 % z nich si myslí, že ich domácnosť odzrkadľuje ich osobnosť a len 33 % má z domova lepší pocit než minulý rok. Podobne sú na tom aj obyvatelia Talianska a Maďarska. Najspokojnejší sú obyvatelia Estónska, Filipín a Indie. Väčšina Slovákov kladie najväčší dôraz na pohodlie (93 %), bezpečnosť (92 %) a súkromie (91 %). Naopak, najmenej dôležité sú pre nich aspekty týkajúce sa pocitu príslušnosti, úspechu a vlastníctva. Ľudia, ktorí žijú s partnerom, partnerkou či dieťaťom majú doma viac naplnené emocionálne potreby.

Čo je pre nás dôležité?

Slováci a Slovenky si najviac dávajú záležať na veciach, ktoré si zakúpia (46 %), na priestore pre svoje záľuby a potreby (43 %) a na ľuďoch, s ktorými bývajú (41 %). Ľudia, ktorí žijú v domácnosti sami, si podľa prieskumu viac cenia veci, ktoré si kúpia (54 %), priestor na svoje záľuby a potreby (47 %) a vlastnoručne vyrobené veci (36 %). Zaujímavým zistením bolo, že tí, ktorí bývajú s deťmi alebo s partnerom, dávajú prednosť ľuďom, s ktorými bývajú (52 %) a veciam, ktoré ich spájajú s minulosťou a zážitkami (s deťmi 41 % / s partnerom 44 %).

Obývačka
Zdroj: fizkes on Shutterstock

Ideálna domácnosť podľa Slovákov a Sloveniek

  • najdôležitejšou súčasťou ideálnej domácnosti sú pre 49 % opýtaných oddych a relaxácia, 
  • 32 % respondentov uprednostňuje možnosť získať fyzickú a psychickú silu,
  • 30 % ľudí zdôrazňuje využívanie priestoru domácnosti s maximálnou efektivitou.

Vedeli ste, že? Podľa prieskumu spoločnosti IKEA až 86 % Slovákov a Sloveniek v domácnosti pravidelne niečo rozčuľuje?

Čo nás v domácnosti rozčuľuje?

Odlišný pohľad spolubývajúcich na neporiadok 24 %.

Chýbajúce miesto na odkladanie vecí 23 %.

Priveľa vecí bez vlastného miesta 20 %.

Neporiadok v domácnosti 18 %.

Neschopnosť zrenovovať si veci v domácnosti 16 %.

Domáce práce 15 %.

Košík
Zdroj: New Africa on Shutterstock

Podľa prieskumu spoločnosti IKEA sú najčastejšie príčiny rozčuľovania sa v domácnosti odlišné názory spolubývajúcich na poriadok, nedostatok miesta na odkladanie vecí, priveľa vecí bez vlastného miesta, neporiadok v domácnosti, neschopnosť zrenovovať si veci v domácnosti a záťaž z domácich prác. Tieto faktory môžu spôsobovať stres a napätie v domácnosti, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu života a vzťahy medzi členmi domácnosti. Je preto dôležité nájsť spôsob, ako tieto problémy riešiť a minimalizovať ich vplyv na každodenný život.

Jeme v posteli a rozprávame sa s kvetmi

Prieskum však priniesol aj zaujímavé témy, o ktorých sa veľa nehovorí. Až 26 % opýtaných priznalo, že jedáva v posteli. Rozhovory sami so sebou vedie 23 % ľudí a 12% sa prihovára kvetom. Okrem toho, že sa časť opýtaných skrýva pred spolubývajúcimi (12 %), niektorí pracujú dokonca aj na záchode (6 %), zatiaľ čo iní prejavili zvedavosť a pozreli si veci iného človeka bez jeho vedomia (5 %).

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie