Dnes je 25.mája 2024, meniny má Urban

Pripravte sa na záhradných škodcov s predstihom a nedajte im šancu

Doba, kedy budete môcť vysádzať svoje obľúbené druhy zeleniny, byliniek a okrasných rastlín do záhonov, sa neodvratne blíži. Keď pripravíte pôdu, skontrolujete ovocné stromy a rozhodnete sa, ktoré druhy zeleniny chcete tento rok pestovať, je dôležité zamyslieť sa aj nad tým nepríjemným – ako zatočiť s prípadnými škodcami. Najlepšou obranou je nepodceniť prípravu a zásobiť sa prípravkami, proti ktorým nebudú mať šancu.

Prípravky proti škodcom, ktoré sa oplatí mať v zásobe

Molice, plzáky, strapky, mravce a ďalšie – to sú len niektorí zo škodcov, ktorí sa môžu objaviť na záhrade a pochutnať si na vašej úrode alebo vám ju rovno zahubiť. Nečakajte, kým sa k vám niektorí z nich nasťahujú a pripravte sa na nich včas. Prípravky proti škodcom vo forme postrekov môžete aplikovať na rastliny už vo fáze rastu a predísť tak výskytu nechcených návštevníkov.

Nedovoľte, aby sa na záhradu nasťahovali hlodavce

Zoznam škodcov pokračuje. Nemôžeme totiž zabúdať ani na krtkov, hrabošov alebo myši. Prípravky proti hlodavcom sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach. Siahnuť tak môžete po dymovniciach, pachových či akustických odpudzovačoch, alebo klasických jedoch. S tými však zaobchádzajte opatrne, najmä vtedy, ak zdieľate domácnosť so zvieracími miláčikmi. To isté platí o pastičkách. Ak máte zvedavého psa, mačku alebo iného maznáčika, radšej stavte na iné metódy.

Vysádzajte rastliny, ktoré škodcom smrdia

Prevenciou proti prítomnosti škodcov v záhrade je tiež vysádzanie aromatických rastlín, ktoré škodcom smrdia. Ktoré sú to? Krtkom napríklad nevonia aksamietnica a hlodavce nemajú radi cesnak ani mätu. Zatiaľ čo vám budú letničky aksamietnice prinášať radosť a cesnak s mätou budete môcť využiť v kuchyni, cicavci, o ktorých prítomnosť v záhrade rozhodne nestojíte, vezmú nohy na ramená.

Rastliny
Zdroj: PandaStudio / Shutterstock.com

Buďte hluční a vyžeňte zo záhrady nepozvaných hostí

Okrem pachov nemôžu krtkovia a hraboše vystáť ani hluk. Ozdobte si záhradu podomácky vyrobenými strašiakmi z PET fliaš, ktoré sa vo vetre točia a vytvárajú zvuk, ktorý odoženie všetkých krtkov a hrabošov v okolí. Ak sa vám ale do výroby domácich odplašovacích zariadení nechce, stavte na tie elektronické.

Záhradné vybavenie vždy po ruke

Aby ste mali všetky prípravky proti škodcom, ale aj záhradné náradie a ďalšie nevyhnutné vybavenie vždy po ruke, kúpte si praktický záhradný box. Na trhu je k dostaniu v množstve veľkostí. Vďaka boxu vám odpadne starosť s tým, kam ukladať nielen záhradné prípravky a náradie, ale napríklad aj drobný nábytok.

Užívajte si záhradnú sezónu od začiatku do konca a radujte sa z bohatej úrody, ktorú vám nezničia škodcovia. Pokiaľ nepodceníte prípravu a podniknete preventívne kroky na ich odohnanie, vyhnú sa vašej záhradke oblúkom.

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie