Dnes je 23.júla 2024, meniny má Olga

Postaviť dom alebo kúpiť? Čo sa v roku 2023 viac oplatí?

Rozhodovanie medzi kúpou existujúceho domu a stavbou nového môže potrápiť nejednu rodinu, ktorá sa plánuje usadiť. Ktorú variantu zvoliť?

Rozhodovanie medzi kúpou existujúceho domu a stavbou nového môže potrápiť nejednu rodinu, ktorá sa plánuje usadiť. Samozrejme, mnohé závisí od osobných preferencií, rozpočtu a ďalších okolností, ktoré môžu rozhodovanie uľahčiť, či naopak sťažiť. Oba varianty však majú svoje výhody a nevýhody. Nezabudnite preto zvážiť všetky aspekty, či už jednej alebo druhej voľby. Pretože výber ovplyvní nasledujúce roky vášho života.

Kľúčový je rozpočet

Pre mnohých bude štartovacím bodom rozhodovania pravdepodobne rozpočet. Je teda lacnejšie nový dom postaviť alebo kúpiť už postavený dom? Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Opäť rozhoduje mnoho faktorov, medzi ktoré patrí napríklad lokalita, ale aj veľkosť pozemku, či domu. Svoje slová má v tomto prípade aj aktuálna ekonomická situácia. Zistiť cenu existujúceho domu na predaj nie je prostredníctvom inzertných portálov, či realitných kancelárií žiadny problém.

V prípade novostavby je svojpomocné vypočítanie obstarávacích nákladov ťažká lotéria. Svetlo do tmy však prinášajú projekty domov od renomovaných projektových spoločností, ktoré vám cenu novostavby značne priblížia. Vďaka tomu bude jednoduchšie získať predstavu o rozpočte a urobiť prvú kalkuláciu pre nové bývanie.

Bývajte ihneď

Pri kúpe domu z druhej ruky môže byť proces nasťahovania pomerne rýchly. Kúpu takéhoto bývania je v závislosti od hladkosti priebehu predaja možné dokončiť takmer okamžite, kým výstavba nového domu si vyžaduje mesiace plánovania, než sa vôbec začnú prvé práce na stavbe. Všetko, samozrejme, záleží od stavu nehnuteľnosti. Niektoré domy sa predávajú v stave, v ktorom si doslova stačí vybaliť kufre a zabývať sa, zatiaľ čo iné si vyžadujú pomerne rozsiahle rekonštrukcie. Náklady sa v tomto prípade môžu vyšplhať do astronomických výšok.

Zdroj: pexels.com / Ketut Subiyanto

Limitované možnosti

Kúpa existujúceho domu je limitujúca, ak máte v hlave predstavu, ako by mal váš vysnívaný domov vyzerať. Stavba vlastného domu je preto pre vyjadrenie vlastných nápadov bezpochyby najideálnejšou voľbou. Avšak s trochou fantázie a menšej, či väčšej dávky rekonštrukcie, dokážete preniesť svoje nápady aj do už postaveného domu. Svoj nový domov tak dokážete personalizovať a vytvoriť si vlastný bezpečný prístav, do ktorého sa budete vždy radi vracať.

Začnite od základov

Stavba nového domu zas ponúka budúcim majiteľom možnosť navrhnúť priestor pre celú rodinu presne podľa individuálnych požiadaviek. V novostavbe tak môžete zohľadniť všetky preferencie budúcich obyvateľov, ale aj ich potreby a odlišný životný štýl. Môžete si vybrať dizajn, dispozičné riešenie, materiály a vybavenie podľa vlastného vkusu, a to takmer bez kompromisov.

Energetické výhody a bezstarostná údržba

Nový dom má výhodu v tom, že ponúka moderné vybavenie a technológie, ktoré sú energeticky efektívnejšie. Bývanie sa tak stane pohodlnejším, ekologickejším a nákladovo prijateľnejším. V plánoch novostavby môžete zahrnúť energeticky úsporné prvky, izoláciu, či solárne panely. Výhodou je, že všetko, a to aj vrátane strechy, zariadenia a technických prvkov, bude nové. Tým sa znižuje riziko neočakávaných nákladov na rôzne opravy, či nutné rekonštrukcie, ktoré sa pri starších domoch skôr či neskôr objavia.

Zdroj: pexels.com / Ron Lach

Aj v roku 2023 teda stále platí, že neexistuje univerzálna odpoveď. Konečné rozhodnutie je len na vás a vašich možnostiach. Možno vo vašom okolí nájdete už postavený dom v ideálnej lokalite a za vyhovujúcu cenu, ktorý splní vaše očakávania. Na druhej strane, stavba vlastného domu vám ponúka nekonečno možností, ktoré sa stanú bránou k vášmu dokonalému bývaniu.

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 0x
  • 0x
  • 1x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie