Dnes je 20.júna 2024, meniny má Valéria

  • Sponzorovaný Stavba
  • 0
  • 24. mája 2024, 09:24
  • 2 m, 23 s

Prečo je paropriepustná strešná fólia dôležitá?

Paropriepustná strešná fólia je (alebo by mala byť) nevyhnutnou súčasťou moderných strešných plášťov. A je jedno, či hovoríme o klasických šikmých, alebo moderných plochých strechách. Akú úlohu v konštrukcii strechy zohráva?

Nie je ju vidieť, ale to jej neuberá na dôležitosti

Aj keď je paropriepustná fólia prvkom, ktorý po dokončení strechy nie je vidieť a to ani keby si dáte vyhliadkový let lietadlom priamo ponad dom, rozhodne nejde o niečo, na čom by bolo možné šetriť. I keď ako pri všetkom aj v tomto prípade sa nájdu „majstri“, ktorí práve z dôvodu jej „neviditeľnosti“ nevenujú paropriepustnej fólii dostatok pozornosti.

Dve dôležité úlohy

Prvou z dvoch úloh paropriepustnej strešnej fólie je ochrana strešnej konštrukcie pred vonkajšou vlhkosťou. O to dôležitejšia je preto v oblastiach s častým výskytom zrážok alebo vysokou vlhkosťou vzduchu. Akumulovanie vody a vlhkosti v konštrukcii strechy je totiž niečo, čomu sa treba jednoznačne vyhnúť. A to nielen z dôvodu ochrany strechy, ale aj pre zachovane dobrej kvality vzduchu v interiéri.

Druhou úlohou paropriepustnej fólie je, že umožňuje odparovanie vodnej pary smerom von z izolácie alebo z priestoru pod strechou. Vďaka tomu je regulovaná vlhkosť vo vnútri domu. Okrem pozitívneho vplyvu na vnútorné prostredie je plnenie tejto úlohy tiež dôležité aj pre životnosť konštrukčných prvkov strechy.

Investícia do kvalitnej paropriepustnej fólie sa vám vráti

Svojim vplyvom na vnútorné prostredie v dome má použitie paropriepustnej fólie významný vplyv aj na energetickú bilanciu domu. Regulácia vlhkosti vo vnútri izolácie a stavebných konštrukcií prispieva k stabilizácii teploty v interiéri, čo môže viesť k nižšej potrebe kúrenia počas zimy a v prípade, že je v dome klimatizácia, tak aj k nižšej intenzite jej využívania počas leta. Inak povedané, paropriepustná fólia môže ušetriť majiteľom domu náklady na bývanie.

Zdroj obrázka: Michal / Stock.adobe.com

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie