Dnes je 27.septembra 2023, meniny má Cyprián

Recept na čistiace prostriedky bez chémie

Napríklad v USA trpí jeden z troch ľudí alergiami, astmou, sinusitídou alebo bronchitídou (US National Center for Health Statistics). Niektoré čistiace produkty sú spúšťačom alergií a astmy a liečba by mala zahŕňať minimálne používanie syntetických chemikálií v domácom prostredí.

Viete čo je vo vašich čistiacich produktoch?
Pracovná skupina pre životné prostredie (EWG) preskúmala bezpečnostné údaje týkajúce sa viac ako 1 000 prísad používaných v komerčných čistiacich prostriedkoch. Zistili, že viac ako polovica týchto výrobkov obsahuje zložky škodlivé pre pľúca. Jeden z piatich mal zložky, ktoré môžu spúšťať astmu, dokonca u zdravých jedincov.

Nižšie sú uvedené niektoré najnebezpečnejšie chemikálie, ktoré sa v súčasnosti používajú v domácich čistiacich prostriedkoch

1,4-dioxán
Táto zložka je podozrivá na karcinogén, ktorý sa nachádza v mnohých bežných pracích prostriedkoch.

Kvartérne amóniové zlúčeniny alebo “kvety”
Často sú známe spúšťače astmy, ktoré sa vyskytujú v čistiacich prostriedkoch na striekanie a zmäkčovadlách tkanín.

Chlórové bielidlo
Bielidlá môžu obsahovať chlór a chloroform, ktoré sú spojené s respiračnými a neurologickými účinkami a rakovinou. Okrem toho je bielidlo vysoko reaktívne a môže vytvárať ďalšie nebezpečné plyny keď prichádza do styku s amoniakom alebo kyselinami, ako je ocot.

Formaldehyd
Používaný ako konzervačná látka, formaldehyd je známy karcinogén.

Antibakteriálne látky
V roku 2016 bolo zakázaných 18 antibakteriálnych látok z mydiel na ruky a telo.
Tieto zakázané látky boli spojené s narušením endokrinného systému a odolnosťou voči antibiotikám. Úprimne, v zozname obsahu o antibakteriálnych látkach sa často používajú alternatívne názvy.

Image by congerdesign on Pixabay

Dietylénglykolmonometyléter (tiež DEGME alebo metoxydiglykol)
Táto zložka je rozpúšťadlo používané v niektorých odmasťovacích prostriedkoch a vysokovýkonných čistiacich prostriedkoch. Zlúčenina už bola zakázaná v čistiacich prostriedkoch v EÚ, nakoľko súvisí s účinkami na reprodukčné zdravie.

Okrem vyššie uvedených negatívnych účinkoch mnohé bežné čistiace prostriedky dráždia pokožku a oči a mnohé z nich sú fatálne pri požití. Našťastie žiadna z týchto zložiek nie je potrebná na čistenie vášho domu. Je ľahké vytvoriť si vlastné bezpečné čistiace prostriedky pomocou nižšie uvedených postupov.

Tu je zoznam bežných, environmentálne bezpečných zložiek, ktoré môžete použiť samostatne alebo v kombinácii a budú vám stačiť na výrobu takmer všetkých druhov čistiacich prostriedkov.

 • Prášok na pečenie
 • Mydlo
 • Citrónová šťava
 • Biely ocot
 • Uhličitan sodný alebo sóda (je sodná soľ kyseliny uhličitej – nepoužívajte na hliník)
 • Rastlinný alebo olivový olej
 • Alkohol
 • Kukuričný škrob
 • Peroxid vodíka

Univerzálny čistiaci prostriedok
Zmiešame 1/2 šálky octu a 1/4 šálky jedlej sódy do 2 litrov vody. Tento univerzálny “prostriedok” môžete použiť skoro na čokoľvek. Používa sa na odstránenie škvŕn od tvrdej vody v sprchových kútoch, no aj na okná, zrkadlá atď.

Odstraňovač plesní
Pleseň v kúpeľni na dlažbe či kachličkách je bežný problém, ktorý môže byť zdravotne škodlivý. Jednu časť peroxidu vodíka (3%) zmiešajte s dvomi dielmi vody vo fľaši s rozprašovačom a rozstrekujte na plochy s plesňou. Nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu, následne opláchnite.

Na čistenie drevených dosiek na krájanie
Na dezinfekciu povrchu odrežte plátok citróna a dosku potrite. Pre viac zaschnuté škvrny, alebo fľaky odšťavte citrón na miesto a nechajte 10 minút pôsobiť, potom umyte.

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

Čistič odtokov
Do odtoku nalejte približne 1/2 šálky sódy bikarbóny a potom 1/2 šálky octu. Výsledná chemická reakcia rozožerie mastné kyseliny, čím sa uvoľní odtok. Po 15 minútach nalejte aspoň pol litra vriacej vody, aby ste odstránili zvyšky.
Upozornenie: Túto metódu používajte len na kovové sifóny.

Čistiaci prostriedok na podlahy
Vo väčšej nádobe zmiešame hrnček octu, 1/2 hrnčeka sódy bikarbóny, 2 litre horúcej vody, 1 polievkovú lyžicu bóraxu, 1 polievkovú lyžicu sódy a 20 – 30 kvapiek esenciálneho oleja (nemusí byť). Všetky prísady spolu premiešame a používame ako bežný prostriedok na podlahy. Podlahu môžeme po umytí utrieť suchou handrou.

Vyskúšali ste už niekedy takéto domáce recepty? Radi by sme od vás vedeli návrhy na vaše odskúšané čistiace prostriedky – máte riešenie pre prach na pranie alebo jar na umývanie riadu? Dajte nám vedieť v komentároch!

DoDo

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 1x
 • 9x
 • 0x
 • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie