Aký bude vývoj realitného trhu v roku 2020?

Po roku 2019, v ktorom ceny nehnuteľností ako aj ekonomika rástli a hypotéky boli ľahko dostupné, sa nám začína rok 2020. Ako to počas neho bude vyzerať na trhu s realitami? Zmení sa niečo oproti predošlému roku? Dočkáme sa zlomového momentu alebo sa naplnia predpovede odborníkov? Odpovede na tieto, ako aj mnohé iné otázky, sa dozviete v nasledujúcom článku.

0
156
diár s perom 2020
Photo by @hemadeutshland on Instagram
Vývoj cien

Hoci ceny realít nepretržito rastú už niekoľko rokov a ich následný pokles by sa dal očakávať, aktuálne štatistiky naznačujú, že obrat tak skoro nepríde. Kombinácia vysokého dopytu po bývaní a nízkych úrokových sadzieb na hypotéky, rast cien totiž značne podporuje. Najmä kvôli úrovni dopytu po nehnuteľnostiach, ktorá je nadpriemerne vysoká, sa pokles cien realít neočakáva, nanajvýš môže dôjsť k spomaleniu rastu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrew Nunn & Associates (@andrewnunnassociates),

Špeciálne opatrenia

Hoci sú úrokové sadzby hypoték veľmi nízke, objem v akom si Slováci požičiavajú nás rekordne zadlžuje. Národná banka Slovenska preto v júli 2019 obmedzila poskytovanie stopercentných hypoték. Keďže ale toto opatrenie platí už viac ako pol roka a žiadna veľká zmena sa doteraz neudiala, neočakáva sa ani v roku 2020.

Nakupovať či predávať?

Na otázku či sa v roku 2020 reality viac oplatí nakupovať alebo predávať neexistuje jednoznačná odpoveď. Prepočty do istej miery stoja za to, ale aj v prípade, že by sa rast ekonomiky spomalil, ceny pravdepodobne neklesnú. Pokiaľ zvažujete kúpu nehnuteľnosti, jednou z najdôležitejších vecí je správne nastavenie hypotéky, aby bola čo najvýhodnejšia. Najmä v dôsledku menovej politiky Európskej centrálnej banky, ako aj samotného Slovenska sú totiž aktuálne úrokové sadzby takmer na hodnotách historického minima. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ultramagic (@ultramagic),

Aké sú vaše očakávania pre vývoj realitného trhu v roku 2020? Dajte nám vedieť v komentároch.

Andrea

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto