Stôl a stolička
Ergonomická stolička a veľkosť písacieho stola sú dôležité pri správnom držaní tela. Je to kus nábytku, ktorý bude dieťa využívať každý deň a vhodne zvolený tvar stoličky podporuje zdravý chrbát a vytvára pohodlné sedenie. Dieťa bude písať domáce úlohy, učiť sa čítať a vypĺňať svoje pracovné zošity,no a na to potrebuje svoj „písací kútik“. Aj keď sú niektoré nábytky do detskej izby o niečo drahšie, dajú sa nastavovať podľa rastu dieťaťa a vydržia aj niekoľko rokov. Takže vo výsledku zaplatíte menej.
Pomôcky a stojany na stôl
Poriadok treba udržiavať. Platí to aj pre pracovný stôl, na ktorom dieťa tvorí a venuje sa svojim úlohám. Zachovať prehľad vo veciach pomôže napríklad organizér a stojany na písacie potreby. V takýchto stojanoch si nájdu miesto perá, pastelky či ceruzky, ktoré dieťa denne využíva. Keď budú vždy na svojom mieste, nemusí riešiť problém so „zabudnutým peračníkom“, pretože ho z tašky ani nevytiahne.
Protišmyková podložka na stôl
Takáto podložka poslúži predovšetkým pri písaní a kreslení. Na tvrdom povrchu stola sa nemusí každému písať pohodlne. Podložka je protišmyková a skvelo prilieha k zošitu, takže sa dieťaťu papier pod rukami nehýbe. Na trhu nájdete protišmykové stolové podložky s rôznymi motívmi. Veľmi obľúbené sú napríklad s motívom zemegule alebo zvieratiek.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Korková tabuľa
Chcete, aby malo dieťa stále na očiach svoje aktivity, rozvrh, úlohy či pekné fotky? Vyveste ich na korkovú tabuľu umiestnenú nad stolom. Dieťa si zvykne na to, že si má nástenku prezrieť a skontrolovať si, či si splnilo svoje povinnosti a úlohy z nástenky. Na dekoratívnu tabuľu si môže vešať aj pekné odkazy alebo obrázky.
Super tip: Ak chcete nástenku ešte viac oživiť, vyberte si aj takéto farebné pripináčiky s obľúbenými vzormi dieťaťa. Kreatívnu nástenku to ešte viac rozveselí!
Zásuvky a skrinky
Dôležité je dbať aj na dostatok miesta pre zošity a knihy, ktoré dieťa nenosí každý deň do školy a mení si ich v priebehu týždňa. Vyčleňte priestor aj pre školské potreby, ako sú vodové farby, štetce, nožnice či farebné papiere.
Miesto pre hru
Aj keď je vaše dieťa už školopovinné, netreba zabúdať na to, že je stále dieťaťom a jeho detská izba určite nemá vyzerať ako pracovňa. Obľúbené hračky by mali mať stále miesto v otvorených policiach, kde sú vďaka papierovým alebo látkovým organizérom pekne uložené. Priestor spríjemní aj nový koberec s detským motívom alebo Teepee stan, ktorý je toľké roky jeho obľúbeným útočiskom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Lampa a osvetlenie
Je dôležité zabezpečiť kvalitné osvetlenie, ktorého teplota a intenzita žiarenia je vhodne zvolená. Lámp by malo byť v detskej izbe hneď niekoľko, viete prečo? Na pracovný stôl je dobré dať lampu s pohyblivým ramenom a orientovať ju pravákovi doľava a ľavákovi doprava, aby si rukou pri písaní netienil.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Miesto pre literatúru
Pri zariaďovaní detskej izby pre školáka je dôležité myslieť aj na poličky pre jeho obľúbené knihy, miesto na školskú tašku či vešiak na bielizeň. Ak ste sa rozhodli pre úplnú rekonštrukciu miestnosti, určite zvážte kúpu vstavanej skrine. Do nej sa dajú pekne zakomponovať aj zásuvky či poličky, v ktorých budete mať prehľad vy, aj váš junior.
Aj hobby má svoje miesto
Okrem školy si mnoho z detí nájde záľubu v športe, umení, astronómii alebo iných prírodných vedách. Preto si radšej nechajte miesto aj na predmety súvisiace s ich aktivitami. Laďte izbičku školáka do jednotných tónov a dbajte na udržiavanie poriadku.
Vďaka týmto tipom sa dieťa bude môcť lepšie sústrediť, premýšľať a pochopiť, čo sa od neho vyžaduje. V peknom prostredí sa mu bude lepšie učiť, hrať aj oddychovať. Spoľahnite sa aj na detskú predstavivosť a zapojte do rekonštrukcie detskej izby aj svojho školáka.
Morena
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.