Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Typy a charakteristika bytov. Čo znamenajú skratky z inzerátov?

Garzónka

Garzónku tvorí jedna obytná miestnosť a oddelené je len sociálne zariadenie (WC a kúpeľňa). Jej názov je odvodený z francúzštiny, v preklade ide o tzv. staromládenecký byt, čo naznačuje, že je vhodný na bývanie len pre jednu osobu. Rozloha býva cca od 18 do 30 m2.

Ďalej rozlišujeme garzónku:

1+0                 bez kuchynského kúta (varenie sa môže realizovať napr. na dvojplatničke postavenej na komode/stole/skrinke)

1+kk               s kuchynským kútom (nemyslí sa ale plnohodnotná kuchyňa – tento priestor býva menší ako 10 m2, nie je oddelený ani vizuálne ani stavebne)

Dvojgarzónka

V dvojgarzónke síce máte dve oddelené izby, avšak stále chýba kuchyňa. Tá je ,,nahradená“ už spomínaným kuchynským kútom. Samozrejmosťou je sociálne zariadenie. Výmera bytu je cca od 35 do 45 m2. Pre definovanie typu bytu sa používa aj 2+kk.

Jednoizbový byt

Disponuje dvoma miestnosťamijednou obytnou, druhú tvorí plnohodnotná kuchyňa. Ďalej má sociálne zariadenie (WC, kúpeľňa) a väčšinou aj chodbu. Veľkosť celej bytovej jednotky býva cca od 30 do 40 m2. Keďže novodobý trend je spájať obývačku a kuchyňu, pre upresnenie môžete mať v inzeráte uvedené, že sa jedná o 1+1 (kuchyňa ako oddelená miestnosť).

Dvojizbový byt

Disponuje celkom slušnou výmerou pre spolužitie 2 osôb – viac ako 45 m2. Okrem sociálneho zariadenia má samostatnú kuchyňu a dve obytné miestnosti – zväčša obývačku a spálňu. V tomto prípade je to typ 2+1 (kuchyňa ako oddelená miestnosť).

3-4-5 a viac izbový byt

Ak sa vaša rodina rozrástla aj o dieťa, je načase riešiť väčšie bývanie. Za ,,izby“ sa vždy počítajú len obytné miestnosti, nepatrí sem kuchyňa, sociálne zariadenie, chodba, poprípade úložný priestor na potraviny, šaty atď.

Mezonet

Ide o viacpodlažný byt umiestnený v klasickom bytovom dome. Typické mezonety spájajú najvyššie poschodie s podkrovím. Druhé podlažie môže byť na štýl tzv. galérie. To znamená nemusí rozlohovo ,,kopírovať“ pôdorys spodného podlažia.

mezonetový byt s moderným nábytkom pre rodinu
Photo by @Jonathan Borba on Pexels.com
Loft

Veľmi atypické loftové byty nájdete hlavne vo veľkomestách ako Londýn či New York. Ide o prerobené priemyselné či skladové priestory. Charakteristické sú hlavne vysoké stropy, veľké okná, otvorenosť priestoru a priznané neomietnuté tehlové steny.

výrazné žlté závesy v interiéri
SAID |
interierovy dizajn Foto | Jakub Gulyas
Byt v suteréne

Bytová jednotka sa nachádza pod úrovňou terénu alebo prízemia. Atraktívne môžu byť pre záujemcov hlavne cenou a niekedy aj lokalitou, avšak väčšinou bývanie v nich so sebou prináša komplikácie. Okrem ,,neestetického“ výhľadu, sú to chladné byty, v ktorých sa drží vysoká vlhkosť, čo zapríčiňuje plesne a koróziu elektrospotrebičov.

Podkrovný byt

Umiestnený je v strešnej časti domu. To so sebou prináša nielen výhody, ale aj pár nevýhod. Ak je strecha šikmá, uberá to z priestoru. Taktiež budete musieť investovať do nábytku na mieru, aby ste z úložného priestoru vyťažili maximum. Cez leto tam vie byť až nepríjemne horúco. Naopak, výhoda je menšie vykurovanie v zimeokná, ktoré presvetlia byt.

presvetlený byt s modernými a elegantnými závesmmi
Photo by Maria Orlova on Pexels
Penthouse

Luxusné byty kombinujú výhody rodinného domu a bytu zároveň. Sú umiestnené na najvyššom podlaží, ktoré celé patrí len vám. Samozrejmosťou je obrovská terasa a výťah končiaci priamo v byte.  Nerušia vás susedia, hluk a výhľad máte na všetky svetové strany.

luxusný interiér a exteriér Penthouse bytu
https://www.forbes.com/sites/amydobson/2018/12/06/miamis-most-expensive-penthouse-comes-to-market-for-68-million/?sh=3a6297a02532

Dúfame, že tento stručný prehľad vám ujasnil veľa vecí na tému typy bytov. Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom.

Domi.Ce

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14