Čo je rekuperácia a ako dokážeme ušetriť 75% energie?

Súčasné kvalitne zaizolované domy majú na vykurovanie celkom iné nároky než tie, ktoré sa u nás stavali ešte pred pár rokmi. Celkom iné možnosti ponúka aj dnešná technika. To, že stavba z hľadiska tepelných strát obvodovými konštrukciami dosahuje také parametre, že by sa mohla zaradiť medzi nízkoenergetické, resp. ultranízkoenergetické, je síce dôležitý, ale len prvý krok pri riešení problému. Druhou, rovnako dôležitou časťou je aj uplatnenie rôznych technických vymožeností, ktoré nám dnešné úsporné vykurovacie systémy ponúkajú. Jednou z nich je aj rekuperácia.

0
28
interiér moderného interiéru štýlového a ultranízkoenergetického domu
Photo by khiem tran on Pixabay
Zaizolovaná novostavba

Ak chcete na vykurovanie dobre zaizolovanej novostavby minúť čo najmenej energie, prvé, nad čím by ste sa mali zamyslieť, je riadené vetranie, tzv. rekuperácia. Pri dome zateplenom podľa nízkoenergetického štandardu tvorí spotreba energie na vetranie asi 40%, z toho možno značnú časť ušetriť riadeným vetraním s rekuperáciou.

Získavanie tepla späť

Vetrať totiž musíme a na ohriatie čerstvého, ale studeného vzduchu po vyvetraní je potrebná istá energia. Až 75% z nej pritom dokážeme ušetriť rekuperáciou, teda spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu. Riadené vetranie s rekuperáciou je absolútne nevyhnutné pri energeticky pasívnych domoch (resp. budovách s takmer nulovou potrebou energie). Táto technika sa však už uplatňuje aj v kategórii ultranízkoenergetických domov.

Na vykurovanie nízkoenergetických domov sú najvhodnejšie nízkoteplotné sústavy. Na pokrytie potreby tepla, ktorá je v týchto domoch nízka, totiž postačuje teplonosné médium ohriate na nižšiu teplotu. Pochopiteľne to je energeticky menej náročné a navyše sa v nich dajú využiť obnoviteľné zdroje energie.

interiér moderného exteriér štýlových a ultranízkoenergetických domov
Photo by Dimitris Vetsikas on Pixabay

Zdroj článku: vidadomy.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto