Dnes je 26.mája 2022, meniny má Dušan

Rozmnožovanie muškátov prostredníctvom zdravých výhonkov

Slabé výhonky si nevšímame a sústredíme sa na tie zelené a zdravé. Keď budete v blízkej dobe strihať muškáty, zelené zdravé výhonky stačí takto ošetriť a máte z nich na leto krásnu ozdobu svojich okien!

Ako na rozmnožovanie rastlín?

Na rozmnožovanie používame väčšinou vrcholové odrezky. Každý má mať tri až päť uzlov, obvyklá dĺžka odrezka je podľa stavu rastliny 5 až 10 centimetrov. Príliš bujne rastúce odrezky s dlhými internódiami horšie zakoreňujú a sú náchylnejšie na hubové choroby.

Odrezok má byť nielen dobre vyzretý, ale aj s maximálnym počtom listov. Vtedy lepšie zakoreňuje. Pri úprave odstránime iba dva spodné listy. Odrezok sa má končiť asi 5 milimetrov pod posledným uzlom. Veľmi dobre zakoreňujú dôkladne vyzreté odrezky odlomené aj s pätkou starého drevnatého výhonku.

Odrezky picháme ihneď po odbere do dezinfikovaného substrátu s nízkym obsahom živín (ideálne zmes perlitu, rašeliny a piesku). Zalejeme vodou a asi na 10 dní prikryjeme miniskleníčkom alebo pri menšom množstve zaváracím pohárom. Takto zakryté chránime pred priamym slnkom, aby sa neprehriali.

Ideálne podmienky na zakorenenie

Najvhodnejšia teplota na zakorenenie je 18 až 20 °C. Po desiatich dňoch odstránime krytie a odrezky necháme voľne. Zalievame ich tak, aby neboli premokrené, ale ani vyschnuté. Približne o 15 až 25 dní zakorenia.

V črepníku sa na začiatku zakoreňovania môže stať, že spodné listy začnú žltnúť. Musia byť odstránené a po nejakej dobe budú na ich mieste rásť nové. Rovnako odstraňujeme priebežne aj všetky suché a poškodené listy.

Ak chcete vytvoriť krásny tvar muškátov, musíte urobiť nasledovné: po zasadení do normálneho substrátu rastliny zaštipneme, ak sú veľmi vytiahnuté, zrežeme ich.

Jarné slniečko vás iste vytiahne do svojej záhradky. Nezabudnite spraviť všetko pre svoje krásne muškáty v predstihu, aby ste si ich mohli čoskoro vložiť do svojich okien ako krásnu letnú výzdobu.

krásne a zdravé muškáty v okne na verande
Photo by Éva Zara on Pixabay

Zdroj článku: tojenapad.dobrenoviny.sk

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 8x
  • 7x
  • 0x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie