Návod na dizajnovú poličku z debničiek na terasu či balkón

Úložný priestor na balkóne či terase sa vždy zíde. Aby ste zaň nemuseli utrácať množstvo peňazí, môžete si ho zhotoviť aj doma. Nielenže získate unikátny kúsok vyrobený vlastnými rukami, no môžete dať druhú šancu veciam, ktoré by ste inak vyhodili. S našim postupom si zostrojíte poličku zo starých drevených debničiek. Pripravení? Ideme na to.

0
8
Drevená debnička
Zdroj foto: Olivia Lunar on Shutterstock
Čo budete potrebovať?
  • Niekoľko debničiek podľa toho, akú veľkú poličku chcete vyrobiť
  • Elektrickú brúsku/šmirgľový papier
  • Rukavice
  • Štetec
  • Handričku
  • Krycie farby/lazúru/lak
  • Fóliu/kartóny/novinový papier
  • Skrutky
  • Skrutkovač
  • Kolieska, nôžky (nie sú nutnosťou)
Brúsenie

Debničky si dôkladne obrúste. S elektrickou brúskou vám to pôjde ako po masle, no zvládnete to aj s obyčajným šmirgľovým papierom. Pri práci si môžete chrániť oči a dýchacie cesty. Nebojte sa preto použiť okuliare či rúško, ktoré vás ochránia od prachu a nečistôt. Rovnako nezabúdajte na rukavice.

Čistenie

Všetok prach a nečistoty po brúsení následne z povrchu odstráňte. Použiť môžete štetec alebo handričku. Ak sa rozhodnete pre štetec, nepoužívajte ten istý aj pri farbení alebo ho pred náterom dôkladne vyčistite.

Skladanie

Čisté a pripravené debničky môžete začať ukladať na seba podľa toho, aký výsledok chcete dosiahnuť. Rozmery prispôsobte vašim preferenciám a priestoru, kde bude hotová polička umiestnená. Nebojte sa experimentovať. Neponáhľajte sa a skúste hneď niekoľko možností. Skladajte debničky na seba a vytvorte si ten pravý kúsok pre vás. Keď budú spojené, bude sa vám tvar poličky meniť ťažšie.

Farbenie

Ak už viete, ako by mala vaša polička vyzerať, môžete sa pustiť do povrchovej úpravy. Je len na vás, či siahnete po laku, ktorý nenaruší prirodzený vzhľad dreva, lazúre alebo krycej farbe. Rozhodnutie je opäť na vás. Tento krok však rozhodne nepodceňujte. Ak bude drevo v exteriéri, ľahko môže podliehať skúškam počasia a stratiť svoju krásu.

Pri samotnom farbení si dajte pozor, aby ste farbou či lazúrou nezašpinili podlahu alebo zariadenie. Pomôcť by vám mohla fólia, kartóny alebo novinový papier.

Spájanie

Po tom, ako náter zaschne, sa môžete pustiť do spájania jednotlivých kúskov. Stačiť by vám mali skrutky a skrutkovač.

Tip od nás: Ak chcete, aby sa s poličkou dalo ľahko manipulovať, môžete na jej spodnú časť pripevniť kolieska. Inou možnosťou sú aj nôžky. 

Keď dotiahnete aj poslednú skrutku, máte hotovo a môžete sa tešiť z nového kúsku na vašej terase či balkóne.

Už ju stačí len naplniť. Dajte nám preto do komentáru vedieť, čo by ste si do takejto poličky uložili vy.

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto