Dnes je 26.septembra 2022, meniny má Edita

Frida Kahlo ako inšpirácia (nielen) pre bytových dizajnérov

Bez lásky k Mexiku to ale nepôjde! Fridu v jej umení výrazne ovplyvnilo radikálne mexické hnutie, v ktorom Mexičania odmietali kultúrnu menejcennosť presadzovanú koloniálnymi mocnosťami. Frida bola rebelka! Aj keď už bola slávna, tak nikdy nepodľahla módnym trendom. Z jej štýlu obliekania, tvorby a milovaného domova La Casa Azul priam dýcha mexická ikonografia, ľudové umenie a tradície.

Okrem hrdosti na svoju kultúru sa štýl Fridy Kahlo prejavuje divokou kombináciou živých až karnevalových farieb. Tie v kombinácii s rastlinami a prírodnými prvkami vytvárajú útulný a farebný svet, v ktorom sa cítime dobre.

Záplava farieb

Pri zariaďovaní interiéru už nepoužívame neutrálne farby a prírodné motívy k tomu, aby sme priestor so svetlo dreveným nábytkom prevzdušnili a zjemnili. Práve naopak! Kombinujeme tmavomodrú s ružovou či s citrónovo-žltou a terakotovú so zelenou. Samozrejme dodáme aj štipku neutrálnych tónov. Výsledkom je všadeprítomná záplava farieb a vzorov na stenách i podlahách.

Nezabudnite však ani na izbové rastliny, sukulenty a hlavne na kaktusy. Čo by to bol za interiér inšpirovaný Fridou Kahlo, keby v ňom nenájdete žiadnu Opunciu či Agáve?

Umiestnenie prírodných prvkov a rastlín sa na prvý pohľad nemusí zdať veľmi originálne. Lenže v interiéri, ktorý je až dekadentne odvážny má istú zmierlivú funkciu. Vyvažuje živé farby a dotvára celkový dojem. Podobne ako toto veľké zrkadlo, v ktorom sa môže obzerať každý radikálny vizionár.

Závan Mexika

Vneste aj vy do svojho domova kúsok mexickej kultúry. Kahlo mala vo svojom dome tony tradičných mexických dlaždíc, keramiky a všetky možné prvky charakteristické pre Mexiko. Celé to zvýraznila farbami a doplnila rastlinami. Bola to jej veľkolepá oslava mexického dedičstva.

Aj vy môžete byť hrdá na svoju kultúru a predkov. Nemusíte sa pritom obklopiť vašou vlastnou kultúrou, ale takou, s ktorou sa lepšie identifikujete. Je to iba na vás! Dôležité je, aby ste si vytvorili priestor, v ktorom sa cítite samy sebou. Miesto, ktoré bude prostriedkom vášho sebavyjadrenia a tvorivej osobnosti.

Použili by ste tieto odvážne farebné prvky aj u vás doma? Dávate pred mexickou kultúrou prednosť slovenskej alebo inej? Napíšte nám do komentárov, čím ste sa inšpirovali vy?

Evi

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 8x
  • 6x
  • 0x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie