Dnes je 30.septembra 2023, meniny má Jarolím

Kontrola fungovania poistky: Ako na to

Kontrola fungovania poistky krok po kroku

Väčšinou sa o prerušení funkcie poistky presvedčíme na vlastné oči – niečo prestane fungovať kvôli prerušenému obvodu. Omnoho náročnejšie však môže byť zistiť, o ktorú poistku sa jedná a ktorú teda treba vymeniť. Najčastejšie sa používajú tavné a tepelné poistky. Prepálením tavnej vložky alebo plastovej vložky dôjde k prerušeniu elektrického obvodu.

Na kontrolu poistky sa používa takzvaný multimeter, na ktorom treba nastaviť funkciu merania priechodnosti obvodu. Následne vložíte červenú sondu do dierky označenej VΩmA a čiernu do dierky COM. Ak je obvodová priechodnosť zachovaná, multimeter bude ukazovať malý odpor. Naopak, ak je poistka prepálená, merač ukáže nekonečnú hodnotu, prípadne neukáže nič a oznámi nepriechodnosť. Ak sa takáto situácia stane, poistku je treba zameniť za identický kus s rovnakými charakteristikami.

Ako vybrať správnu poistku?

Pri výmene poistky je kľúčové predovšetkým siahnuť po rovnakom type s rovnakou hodnotou ampérov. Voľba nesprávneho modelu totiž môže spôsobiť vážne chyby v elektrickom fungovaní súčastí vášho vozidla. Vždy je teda dobré vedieť, ako sa rozlišujú poistky farebne na základe hodnoty ampérov. Rozdelenie nájdete v tejto tabuľke:

Farebné rozdelenie poistiek na základe hodnoty ampérov
Farebné rozdelenie poistiek na základe hodnoty ampérov

Okrem rozdelenia podľa veľkosti ampérov tiež rozlišujeme aj rôzne veľkosti. Aj keď je výmena poistky v aute veľmi jednoduchá a dá sa zvládnuť svojpomocne, dôležité je zvoliť správny náhradný diel. Ak si nie ste istý, môžete požiadať o pomoc alebo radu odborníkov z autoservisu. Ak poistku vymeníte a napriek tomu má vaše vozidlo problémy, mali by ste skontrolovať aj ostatné poistky, prípadne dať auto radšej na hĺbkovú kontrolu do servisu.

Beevam

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 3x
  • 8x
  • 1x
  • 1x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie