Kontrola fungovania poistky: Ako na to

Poistky sú podstatnou súčasťou elektrického obvodu. Ich hlavnou funkciou je prerušenie obvodu v prípade vysokého prúdu. Vyhorenú poistku potom však treba opraviť, aby obvod znova fungoval. Poistka tak chráni všetky elektrické obvody pred skratovou situáciou alebo iným nebezpečenstvom, napríklad v podobe požiaru. Pravidelná kontrola činnosti poistky by teda mala byť základom vašej bezpečnosti. Ako na to?

0
514
Poistky
Kontrola fungovania poistky krok po kroku

Väčšinou sa o prerušení funkcie poistky presvedčíme na vlastné oči – niečo prestane fungovať kvôli prerušenému obvodu. Omnoho náročnejšie však môže byť zistiť, o ktorú poistku sa jedná a ktorú teda treba vymeniť. Najčastejšie sa používajú tavné a tepelné poistky. Prepálením tavnej vložky alebo plastovej vložky dôjde k prerušeniu elektrického obvodu.

Na kontrolu poistky sa používa takzvaný multimeter, na ktorom treba nastaviť funkciu merania priechodnosti obvodu. Následne vložíte červenú sondu do dierky označenej VΩmA a čiernu do dierky COM. Ak je obvodová priechodnosť zachovaná, multimeter bude ukazovať malý odpor. Naopak, ak je poistka prepálená, merač ukáže nekonečnú hodnotu, prípadne neukáže nič a oznámi nepriechodnosť. Ak sa takáto situácia stane, poistku je treba zameniť za identický kus s rovnakými charakteristikami.

Ako vybrať správnu poistku?

Pri výmene poistky je kľúčové predovšetkým siahnuť po rovnakom type s rovnakou hodnotou ampérov. Voľba nesprávneho modelu totiž môže spôsobiť vážne chyby v elektrickom fungovaní súčastí vášho vozidla. Vždy je teda dobré vedieť, ako sa rozlišujú poistky farebne na základe hodnoty ampérov. Rozdelenie nájdete v tejto tabuľke:

Farebné rozdelenie poistiek na základe hodnoty ampérov
Farebné rozdelenie poistiek na základe hodnoty ampérov

Okrem rozdelenia podľa veľkosti ampérov tiež rozlišujeme aj rôzne veľkosti. Aj keď je výmena poistky v aute veľmi jednoduchá a dá sa zvládnuť svojpomocne, dôležité je zvoliť správny náhradný diel. Ak si nie ste istý, môžete požiadať o pomoc alebo radu odborníkov z autoservisu. Ak poistku vymeníte a napriek tomu má vaše vozidlo problémy, mali by ste skontrolovať aj ostatné poistky, prípadne dať auto radšej na hĺbkovú kontrolu do servisu.

Beevam

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto