Dnes je 23.júla 2024, meniny má Olga

Ako zariadiť detskú izbu nielen pre hru, ale aj pre rozvoj dieťaťa?

Deti sa môžu hravou formou učiť základy toho, čo budú preberať v škole

Odporúča sa napríklad, aby dieťa už pri nástupe do prvého ročníka základnej školy ovládalo väčšinu písmen v abecede. Samozrejme, nemusia ich vedieť spájať do slov a čítať, ale pokiaľ nebude väčšina písmen pre dieťa niečím cudzím, bude to preň veľká výhoda. Aj keď je vývoj dieťaťa do značnej miery individuálny, deti sa dokážu naučiť niektoré písmená už vo veku 2-3 rokov. Tak prečo s tým čakať?

Ako však postupovať? Vo všeobecnosti platí, že deti sa najlepšie určia pri hre. Nemá zmysel sa pokúšať ich niečo naučiť mechanicky, to by ste len ťažko hľadali spôsob, ako upútať ich pozornosť. Abeceda však môže byť súčasťou ich priestoru na hranie, čiže detskej izby.

Písmeno K na plagáte
Zdroj foto: myloview.cz

Určite ste si totižto všimli, že množstvo hračiek aj pre najmenšie deti má v sebe nejakým spôsobom zakomponované písmená z abecedy. Rovnako však môžu na tento účel poslúžiť aj rôzne dekoratívne prvky detskej izby. Napríklad plagát s abecedou. Vaše dieťa tak bude mať písmená abecedy stále „na očiach“ a to mu pomôže lepšie si ich zapamätať.

Učenie sa abecedy nemusí byť čisto len o písmenách

Pozor však dajte, aby takáto abeceda na plagáte neboli len strohé písmená. Nie ste predsa v ambulancii očného lekára. Ako už bolo spomenuté, deti sa najlepšie učia pri hre a tak by aj takéto „učebné pomôcky“ mali vyzerať, že v prvom rade slúžia na zábavu.

Ideálne tak bude, keď takýto plagát bude mať formu obrázkovej abecedy. Deti si budú vedieť jednotlivé písmená priradiť ku konkrétnym veciam, či zvieratkám a tak sa im budú jednoduchšie pamätať.

Zdroj foto: myloview.cz
Aj takto sa vaše dieťa rozvíja

Zariadením, či dekoráciami v detskej izbe však nemusíte svojmu dieťaťu pomáhať spoznávať len písmená. Môžete aj inak prispievať k jeho vývoju. A niekedy aj celkom nečakanými spôsobmi. Ak patríte medzi nadšencov interiérového dizajnu, určite u vás doma pravidelne niečo presúvate, vymieňate, či inak „oživujete“ svoju domácnosť. Ak budete podobne obmieňať hračky, doplnky, či dekorácie v izbe vášho dieťaťa, prospeje to jeho predstavivosti a tvorivosti.

Tieto vlastnosti dieťa rozvíja aj obľúbenou činnosťou všetkých škôlkarov, či predškolákov, kreslením. A aby kresby nevznikali na stenách, potrebuje dieťa okrem papieru a pasteliek aj miesto na kreslenie.

Plagát s abecedou
Zdroj foto: myloview.cz

Inak povedané, potrebuje písací stôl a stoličku. Nemusíte to však už v takomto veku preháňať s veľkým stolom, rozmerovo vyberajte niečo vhodné veku a tomu, že vaše dieťa zatiaľ za týmto stolom nebude tráviť toľko času ako staršie deti, ktoré si už pravidelne robia domáce úlohy (alebo trávia čas za počítačom).

V prípade, že potrebujete šetriť rodinný rozpočet, môže byť dobrou voľbou takzvaný rastúci nábytok, ktorý sa dá nastavovať a prispôsobovať sa rastu vášho dieťaťa. A vy nebudete musieť tak často kupovať nábytok nový. A ako bonus môžete dať do izby vášho dieťaťa aj nástenku. Bude si môcť svoje kresby vystaviť.

Už tu zaznelo aj slovo hračky. Na tie nemôžeme zabudnúť, v detských izbách ich nájdeme množstvo. Nemôžu sa však váľať kade-tade. Ak budú mať všetky hračky svoje miesto v skriniach, či na poličkách, dieťa sa naučí nielen zmyslu pre poriadok, ale bude sa u neho rozvíjať aj systémové myslenie.

Už je na vlastnú izbu čas?

Častou dilemou pre rodičov je aj to, kedy by malo ich dieťa mať vlastnú izbu. Ak budete zisťovať názory iných rodičov, rýchlo zistíte, že jednoznačnej odpovede sa tak ľahko nedočkáte. Riešenia sú totižto často diametrálne.

Sú dokonca rodičia, ktorí nechávajú dieťa vo vlastnej izbe prakticky od okamihu, keď s ním prídu z pôrodnice. To však nemusí byť vhodné dokonca ani pre mamu. Ísť v noci nakŕmiť, či prebaliť dieťa do úplne inej miestnosti spôsobí, že mama je pri návrate do svojej postele úplne prebratá a pokiaľ nepatrí k spáčkam, ktoré zaspia do minúty za každých okolností, vznikne problém.

Ideálny vek sa však dá len veľmi ťažko určiť, každé dieťa totižto do okamihu, keď je schopné byť samé vo vlastnej izbe, dospeje inokedy. Určite to však je dobré urobiť ešte predtým, ako začne chodiť do školy. Už len kvôli potrebe priestoru na učenie a písanie úloh.

Beevam

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 7x
  • 8x
  • 0x
  • 1x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie