Dnes je 25.júla 2024, meniny má Jakub

  • Reality
  • 0
  • 14. júna 2024, 12:20
  • 2 m, 16 s

Trh s nehnuteľnosťami sa v roku 2024 mení

Prvá polovica roku 2024 je pomaly za nami a preto už vieme povedať, čo nám prináša v oblasti bývania. Rok 2024 prináša niekoľko zaujímavých zmien a trendov na trhu s bývaním, ktoré by mohli ovplyvniť ako kupujúcich, tak aj predávajúcich. Tieto trendy sú ovplyvnené rôznymi faktormi, vrátane úrokových sadzieb, cien nehnuteľností a dostupnosti bývania. Tu je prehľad najdôležitejších bodov.

Klesajúce úrokové sadzby a stabilizácia cien

Očakáva sa, že úrokové sadzby budú aj naďalej v druhej polovici roka 2024 klesať, čo môže zvýšiť kúpnu silu kupujúcich. Prognózy od Fannie Mae, Mortgage Bankers Association a National Association of Realtors predpovedajú, že 30-ročná hypotekárna sadzba klesne pod 7%​. To by mohlo spôsobiť aj to, že viac ľudí bude ochotných predať svoje nehnuteľnosti, čím by sa zvýšila ponuka na trhu.

Ceny nehnuteľností

Aj keď sa očakáva pokles úrokových sadzieb, ceny nehnuteľností pravdepodobne výrazne neklesnú. Trh dosiahol stav rovnováhy medzi nízkym dopytom a nízkou ponukou, čo znamená, že ceny zostanú relatívne stabilné​. V niektorých regiónoch však môžeme vidieť mierne zníženie cien.

Trh s prenájmom

Kvôli vysokým cenám nehnuteľností sa mnohí mladí, najmä mileniáli a generácia Z, budú stále viac obracať na nájomný trh. Tento trend je podporovaný aj tým, že mladí ľudia často nemajú dostatočné finančné prostriedky na zaplatenie vysokých záloh na kúpu vlastného bývania​. Očakáva sa, že dopyt po nájomných nehnuteľnostiach zostane silný, najmä v technicky orientovaných mestách a cenovo dostupných oblastiach.

Rok 2024 prináša zmiešané signály pre trh s bývaním. Hoci klesajúce úrokové sadzby môžu zvýšiť dostupnosť bývania, ceny nehnuteľností zostanú pravdepodobne stabilné alebo mierne klesnú. Pre kupujúcich to znamená pripraviť sa na vysoké nároky na príjmy, zatiaľ čo prenájom zostáva atraktívnou alternatívou pre mnohých mladých.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie