Dnes je 25.júla 2024, meniny má Jakub

 • Sponzorovaný Reality
 • 0
 • 27. júna 2024, 11:22
 • 6 m, 15 s

Do čoho investovať v roku 2024?

Slováci majú skôr tendenciu peniaze držať na účtoch ako ich investovať. Je to chyba, pretože zodpovedným a pravidelným investovaním môžete navýšiť svoj majetok, podieľate sa na hospodárskom raste a pomáhate vašim peniazom držať krok s infláciou. V závislosti od konkrétnych cieľov a tolerancie rizika ponúka finančný trh mnohé príležitosti, ako financie zhodnotiť: ich vkladom na termínované účty, nákupom dlhopisov, fondy, akcií firiem alebo využitím alternatívnych investícií do zlata, kryptomien či kúpou nových bytov za účelom prenájmu. Čo takýmto investíciám predpovedá rok 2024?

Nižšie riziko zvyčajne znamená aj nižšie výnosy

Rôzne druhy investíciíprístupné prakticky každému bez ohľadu na vek, príjem alebo kariéru. Každý investor by mal ale najprv zhodnotiť svoje individuálne okolnosti: aký výnos požaduje, ako dlhokoľko prostriedkov vie nechať zhodnocovať a či mu nebudú ,,chýbať“. Tiež je vhodné zodpovedať si otázku, akú veľkú mieru kolísania vie akceptovať, a čo v prípade, keď bude nutne peniaze potrebovať.

 • Investície do termínovaných účtov, štátnych dlhopisov

Výnosy z týchto druhov aktív sa vo všeobecnosti považujú za menej rizikové a stabilné, aktuálne pre rok 2024 ich však nečakajte vyššie ako 5 %. Ovplyvňuje ich (aktuálna) ekonomická či politická situácia, dĺžka investovania, úverový rating atď.

 • Investície do akcií

Akcia predstavuje podiel na vlastníctve spoločnosti. Akcie vo všeobecnosti ponúkajú väčšiu potenciálnu návratnosť vašej investície ako investície s nižším rizikom (napr. štátne dlhopisy), ale môžu tiež vystaviť vaše peniaze vyššej úrovni volatility. Vzhľadom na ňu je dobrým pravidlom pre investorov obmedziť svoje individuálne vlastníctvo akcií na 10% alebo menej ich celkového portfólia. Dividendové akcie môžu poskytovať fixný príjem dlhopisov, ako aj rast jednotlivých akcií a akciových fondov. Dividendy sú pravidelné hotovostné platby, ktoré spoločnosti vyplácajú akcionárom a sú často spájané so stabilnými, ziskovými spoločnosťami.

 • Investície do fondov

Podielové fondyprejavom kolektívneho investovania, kde viac ľudí zhromažďuje svoje peniaze do jedného fondu, ktorý si vyberie na základe jeho očakávaní a cieľov. Ostatné už zabezpečujú profesionálni odborníci zo správcovskej spoločnosti.diverzifikujú riziko pestrým portfóliom investujú do akcií stoviek firiem z rôznych oblastí. Tak znižujú riziko neúspešnosti. Ak by počas roka 2024 bol váš fond v červených číslach, nezľaknite sa a nevyberajte prostriedky v poklese. Finančné trhy sa z každého negatívneho obdobia skôr či neskôr dostanú.

 • Investície do komodít (napr. zlato a iné drahé kovy, ropa, zemný plyn, kukurica, pšenica)

Síce tieto suroviny pochádzajú od rôznych výrobcov, ich hodnota na globálnom trhu je jednotná. Najviac sa obchoduje s ropou a zemným plynom, ich cenové výkyvy vedia ovplyvniť aj vývoj akcií. Formy investovania do drahých kovov sú považované za bezpečné útočisko v časoch ekonomickej neistoty, ako ochrana proti inflácii. Zlato patrilo od nepamäti medzi uchovávateľa hodnoty a preto ako investícia je vhodná aj pre rok 2024. Ostatné kovy ako striebro, paládium či platinavyužiteľné aj v automobilových oblastiach či v elektronickom priemysle, tak sa môže podporiť ich hodnota.

 • Investícia do kryptomien

Kryptomeny sú digitálne meny postavené na technológii ,,blockchain“, ktoré obchodujú ,,peer-to-peer“ a nepodliehajú centrálnym bankám. Môžu byť použité na nákup tovaru a služieb ako je hotovosť. Bitcoin a Ethereum sú dve z najpopulárnejších kryptomien. Niektorí investori nakupujú kryptomeny, pretože veria, že hodnota bude časom rásť, zatiaľ čo iní investujú, pretože považujú kryptomeny za nový a vylepšený menový systém. Bez ohľadu na to, prečo investujete, kryptomeny dosahujú volatilnú výkonnosť. Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť a určite skúste rozvrhnúť investičnú stratégiu medzi viaceré z nich. Regulačné opatrenie voči kryptomenám sa menia a dôležité budú aj novoprijaté zákony v roku 2024.

 • Investícia do nehnuteľností

Investovanie do nehnuteľností zahŕňa nákup nehnuteľnosti, výber nájomného ako formu fixného pasívneho príjmu a jej neskorší predaj so ziskom. Existuje však niekoľko ďalších spôsobov, kam a ako investovať do nehnuteľností: napríklad cez realitné investičné trusty alebo REIT. Ide o spoločnosti, ktoré vlastnia nehnuteľnosti generujúce príjem (nákupné centrá, hotely, kancelárie atď.) a ponúkajú pravidelné vyplácanie dividend. V posledných rokoch vzrástla aj popularita platforiem ,,crowdfundingu“ nehnuteľností, ktoré často združujú peniaze investorov. Tie končia ako vstupný kapitál pre nejaký zaujímavý investičný realitný projekt. Jedným z takých je aj novostavba Kerling v Banskej Štiavnici, skolaudovaná už tohto roku, kde kúpou jedného z bytov vám developerská spoločnosť garantuje výnos 5% p.a. Zároveň vás odbremení od správy nehnuteľnosti, čo je vhodná alternatíva aj pre kupcov mimo mesta Banská Štiavnica. Nevýhodou je, že byt ako investícia je nelikvidná, takže investori by mali zvážiť na tento účel len použitie peňazí, ktoré nebudú potrebovať v dlhšom časovom horizonte. Stále však ide o jednu z najstabilnejších a najvýhodnejších spôsobov, kam investovať peniaze.

Aký bol pre Vás tento článok?

 • 0x
 • 3x
 • 0x
 • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie