Dnes je 21.novembra 2024, meniny má Elvíra

Ako si postaviť vlastný skleník: Materiály, postupy a udržiavanie ideálnych podmienok

Ak máte svoju záhradu, určite chcete, aby sa rastlinám a plodinám v nej čo najlepšie darilo a aby ste z nej mohli prosperovať vy i vaši blízki. Prípadne je možné, že vaša záhrada je i vašou obživou, a preto potrebujete, aby rástla a kvitla a prinášala vám svoje plody.

Je mnoho spôsobov, ako si dopestovať ovocie, zeleninu, či byliny. Vaša voľba závisí od vašich potrieb a predstáv. Ak chcete pestovať rastliny v každom ročnom období, potom sú skvelou voľbou pre celoročné pestovanie rastlín skleníky. Sú mimoriadne odolné a takmer nerozbitné vďaka tomu, že sú vyrobené z polykarbonátu. Rastliny v skleníku pred priamym slnečným svetlom chráni skleníkové sklo, ktoré je tiež veľmi pevné a prepúšťa len časť ultrafialového žiarenia.

Záhradný skleník disponuje mnohými vlastnosťami, pre ktoré je medzi záhradkármi veľmi vyhľadávaný. Máte aj vy predstavu pestovania rastlín v skleníku, len vám chýba akýsi “návod na jeho montáž a použitie”? Potom je tu pre vás niekoľko rád a tipov pri výstavbe skleníka a udržiavaní ideálnych podmienok pre rast rastlín.

Postavte si vlastný skleník

V prvom rade je dôležité zistiť a rozmyslieť si, čo budete vo svojom skleníku pestovať. Aké druhy bylín by ste chceli nasadiť? Chcete sa v pestovaní zamerať aj na zeleninu? Koľko miesta majú zaberať vaše rastlinné záhony?

Ďalším krokom je zvážiť, aký tvar skleníka a rozmery jeho pôdorysu budú vašim požiadavkám vyhovovať. Potom zvážte materiál, z ktorého má byť konštrukcia záhradného skleníka vyrobená. Tiež je potrebné zistiť, ako je zaistená ventilácia v skleníku, či je možné ju regulovať podľa aktuálnych potrieb. No a napokon zvážte, aký dizajn a prevedenie by mal mať váš skleník, aby čo najviac harmonizoval s “duchom” vašej záhrady.

  • Polykarbonátový skleník

Tento typ skleníka je vyrobený z ľahkého, pevného hliníka s antikoróznym náterom, ktorý je vybavený 4 mm silnými UV stabilizovanými polykarbonátovými panelmi po bokoch a v časti strechy. Panely skleníka sú takmer nerozbitné, dobre izolujú a vďaka mliečnemu povrchu zabezpečujú mierne tienenie. Polykarbonátový skleník je vhodný na predpestovanie a pestovanie zeleniny a okrasných aj úžitkových kvetov.

  • Skleník zo skla

Výplne tohto typu skleníka sú osadené 4 mm skleníkovým sklom, ktoré rovnomerne rozprestiera vo vnútri skleníka slnečné svetlo, čím rastliny chráni pred prílišným UV žiarením. Skleník zo skla nepotrebuje dodatočné tienenie. Pri montáži je potrebné konštrukciu skleníka dôkladne upevniť k základom tak, aby bola čo najstabilnejšia. Existujú ďalšie spôsoby pestovania rastlín, ako sú: 

Fóliovníky – Sú vybavené vodoodpudivou fóliou a dajú sa využiť aj na ochranu rastlín v zimných mesiacoch. Sú obľúbenou voľbou záhradkárov, pretože sú priestorovo menšie, skladné a ľahko sa montujú.

Pareniská- sú priestorovo menšie než skleníky a sú vhodné na predpestovanie rastlín. V parenisku si môžete dopestovať rozmanité byliny, ako sú tymián, mäta, petržlenová vňať, oregano, či bazalka. No rovnako tak je vhodné aj na pestovanie zeleniny a šalátov a urýchľuje ich rast.

Pestovanie rastlín najmodernejším spôsobom

Pri výsadbe rastlín, pestovaní a zbere plodín je dôležité, aby mali rastliny ten správny priestor a podmienky pre ich rast. Dnešné moderné formy pestovania rastlín, zeleniny, či ovocia, šetria čas a energiu vďaka inovatívnym technologickým postupom a kvalitným materiálom. Skleník aj parenisko majú svoje nemalé prednosti, vďaka ktorým sa starostlivosť o vašu záhradu stane naozajstným koníčkom.

Pestovať, či nepestovať, to nie je otázka. Dôležité je iba, kde.

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie