Ako si doma vykúzliť rozprávku Tisíc a jedna noc

Kde presne začína a kde končí Orient? Odpoveď nie je jasná a zatiaľ čo niektorí uvádzajú územie juhozápadnej Ázie, iní zas za Orient považujú aj severnú Afriku a oblasť celej Ázie. Nakoľko však nie je hraníc, nevidíme dôvod, prečo by ste si Orient nemohli vytvoriť aj u vás doma. Poďte sa s nami pozrieť na inšpirácie z exotických krajín a na prvky, ktoré sú tie najkľúčovejšie.

0
60
orientálne bývanie
Photo by Patrick Schierer from flickr.com

Materiály

Začnime celkom od začiatku. Podlahy, steny a nábytok by mali kombinovať prírodné materiály. Kameň, drevo, skala, kov a tkaniny. Tie by mali mať jemne asymetrický tvar, ktorý je typický pre ručnú prácu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Decoholic (@decoholic_blog),

Farby 

Vedeli ste, že Orient je v preklade názov pre krajiny, kde vychádza slnko? No a práve preto sú ukážkové vo využívaní jasných farieb, zväčša v teplých tónoch. Tie sú mnohokrát kombinované celkom nevšedne, z čoho vznikajú originálne kúsky plné energie. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Your photographer in Morocco? (@allakishek),

Vzory, všade samé vzory

Príznačné sú práve bohaté, ručne zdobené, drobné a kontrastné vzory, najčastejšie sa nachádzajúce na kachličkách, stenách a  keramike. Nádherným riešením je aj vzorovaný svietnik, ktorý po zapálení vrhá na steny zaujímavé tiene. Avšak opatrne, aby ste to so vzormi neprehnali. Opticky rozbíjajú priestor a pri ich nepremyslenom umiestňovaní vytvoríte akurát tak veľký chaos. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa M I R A (@miraschx),

Slnko

Orient si potrpí na presvetlených miestnostiach. Aj z toho dôvodu majú okenice vzorované výrezy, aby mali odkiaľ prenikať lúče a aby mozaikové lampy hrali všetkými farbami. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Made in Marrakech (@made.in.marrakech),

Doplnky

Neviem ako vás, ale mne vždy ako prvé pri slove „orientálne“ napadne keramika. Taniere, misky, šálky a čajníky sa budú vynímať aj v minimalistických domácnostiach. Práve v dnešnej dobe sa tešia veľkému trendu a často sa v jednej sade nájdu úplne odlišné vzory. Ďalším doplnkom sú obľúbené zrkadlá s ozdobným rámom, vankúše, tkané koberce alebo už spomínané svietnikysviečky

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Your photographer in Morocco? (@allakishek),

Ako máte zariadený váš byt? Píšte nám, zdieľajte články na sociálnych sieťach a sledujte nás na Facebooku a Instagrame. 

Baška

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto