Stavba domu môže byť behom na dlhé trate

O stavbe domu svojpomocne, ale pomocou stavebnej firmy, sme už hovorili. V nasledujúcom článku vám zhrnieme výhody a nevýhody stavby domu oboma spôsobmi, podľa čoho si budete môcť zvoliť spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje.

0
233
stavbár domu
Obrázok od Capri23auto z Pixabay

Výhody

Všetko je podľa vás

Zrejme tou najväčšou výhodou pri stavbe dome svojpomocne je to, že všetko si budete môcť zariadiť podľa seba. Nemusíte sa obávať toho, že by stavebná firma urobila niečo inak, než ako by ste si predstavovali. Celú stavbu si môžete riadiť sami, no na druhej strane ste to práve vy, kto je za tú stavbu zodpovedný. Niekedy je lepšie zvoliť kombináciu a na náročnejšie úkony si prenajať firmu. 

Ušetrenie financií 

Ďalšou veľkou výhodou pri stavbe domu svojpomocne môže byť ušetrenie financií. Treba však myslieť na to, že či sa to stane výhodou, záleží len od vás. Pokiaľ máte dobre vypracovaný plán a nezaskočia vás neplánované výdavky, tak skutočne dokážete ušetriť nejaké peniaze. Viete koľko ušetríte pri stavbe domu svojpomocne? Pokiaľ však niečo zanedbáte, budete musieť veci robiť na viackrát alebo niečo dokonca opravovať, môže vás to vyjsť ešte drahšie. 

Nadobudnutie nových zručností

Pri stavbe domu svojpomocne musíte ovládať mnoho zručností. Pokiaľ však nie ste vyučený stavbár, budete sa ich musieť naučiť. To je jedna z ďalších výhod. Pri stavbe domu sa naučíte veci, s ktorými by ste sa za iných okolností vôbec nemuseli stretnúť a nikdy neviete, kedy ich budete môcť opäť využiť. 

Obrázok od Devolk z Pixabay

Nevýhody

Dlhší čas výstavby 

Stavať dom svojpomocne je výhodné najmä pre tých, ktorí sa z dokončením stavby príliš neponáhľajú. Takáto výstavba vám zaberie totiž oveľa viac času, ako by vám dom stavala stavebná firma. Musíte chodiť aj do práce a tak by ste mohli vo výstavbe pokračovať akurát po večeroch alebo cez víkendy. Výstavbou domu automaticky stratíte takmer všetok voľný čas. 

Vybavovanie potrebných povolení

Pokiaľ sa rozhodnete stavať dom svojpomocne, nečaká vás len ťažká fyzická práca na stavbe, ale aj behanie po úradoch a vybavovanie rôznych potrebných povolení. Navyše pre získanie stavebného povolenia budete potrebovať odborníka, ktorý bude na vašu stavbu dozerať. 

Pokiaľ sa vám tento článok páčil, nezabudnite nám dať lajk a do komentára nám môžete napísať, či ste si stavali dom sami, alebo ste to nechali na stavebnú firmu. 

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto