Dnes je 18.augusta 2022, meniny má Elena/Helena

Pri výbere klimatizácie nezabudnite na toto

Typ klimatizácie

Na výber máte viacero typov klimatizácií. Do menších bytov je vhodná mobilná klimatizácia, ktorú si môžete ľahko premiestniť podľa potreby. Slúži hlavne na nárazové ochladzovanie miestnosti. Stačí zapojiť do zásuvky a rovno chladí. Kazetová klimatizácia je typická pre kancelárske a obchodné priestory. Typ split klimatizácie je načastejšie používaný v domácnostiach. Je tvorený z dvoch častí, chladiacej jednotky umiestnenej vo vnútri a kondenzačnej – vonku. Sú prepojené potrubím s izoláciou, ktorá zabraňuje tepelnej strate.

Výber miestnosti

Je potrebné si uvedomiť, aká je veľkosť a objem miestnosti, do ktorej bude umiestnená klimatizácia. Odporúča sa ju inštalovať do miestnosti, v ktorej trávite najviac času. Ak sa vám v lete zle zaspáva, určite zvážte jej umiestnenie v spálni. Pred kúpou by ste mali zohľadniť orientáciu miestnosti, typ okien, výšku stropu, ale aj iné zdroje tepla v miestosti.

Hlučnosť

Vo všeobecnosti platí, čím má klimatizácia vyšší výkon, tým je aj hlučnejšia. Pre vaše pohodlie dávajte prednosť zariadeniu, ktorého hladina zvuku je nižšia ako 30 dB. Už pri výrobe bytových klimatizácií sa myslí na to, že sa jedná o klimatizačné jednotky do obytných priestorov, preto sa nemusíte obávať vysokej hlučnosti. Nižšiu hlučnosť zabezpečuje technológia invertor. Moderné klimatizácie tiež umožnujú nastavenie tichého režimu počas nočnej prevádzky, vďaka ktorému sa postarajú o váš kľudný spánok.

spiaca žena
Obrázok od Claudio_Scott z Pixabay

Výkon klimatizácie

Pravidlom číslo jedna pri výkone ostáva, že čím vyšší je výkon, tým je vyššia aj spotreba elektriny. Ak sa však rozhodnete pre nižší výkon, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. Zároveň však zvážte veľkosť priestoru, v ktorom budete klimatizáciu využívať. Výkon klimatizácie si orientačne môžete výpočítať podľa veľkosti priestoru, ktorý potrebujete ochladiť. Na 10 m² klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu.

klimatizácia
Obrázok od Mustafa shehadeh z Pixabay

Umiestnenie

Aby bola klimatizácia efektívna, je potrebné ju vhodne umiestniť. Pokiaľ sa jedná o splitovú klimatizáciu, tá sa najčastejšie umiestňuje na bočnú stenu do výšky 2 – 2,5 metra, prípadne pod parapetnú dosku. Mali by ste myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky, ktorá odvádza kondenzát. Umiestnenie mobilnej interiérovej klimatizácie nie je až také podstatné a závisí hlavne na majiteľovi.

Ste zástancami klimatizácie alebo mate radšej prirodzené typy ochladzovania miestnosti? Napíšte nám do komentára vaše tipy a pomôžte našim čitateľom s výberom klimatizačného systému. Či je vám zima či teplo, zdieľajte článok s vašimi priateľmi a rodinou.

Kat

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14