Dá sa preložiť hypotéka na druhú nehnuteľnosť?

Život prináša mnoho situácií, v ktorých sa bežný človek orientuje len ťažko. Jednou z nich je predaj nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou a kúpa novej. Poradíme vám preto, ako preložiť hypotéku na druhú nehnuteľnosť a kedy je takýto krok vlastne možný. Dozviete sa tiež to, ako dlho tento proces bude trvať.

0
2661
moderný modrý panelák s hnedými oknami
Obrázok od @PixelAnarchy z Pixabay

Na preloženie hypotéky na druhú nehnuteľnosť budete potrebovať súhlas banky, v ktorej čerpáte hypotéku. Banka tento súhlas udelí, ak bude mať nová nehnuteľnosť hodnotu minimálne vo výške ceny pôvodnej nehnuteľnosti alebo vo výške, ktorú banka stanoví na základe posúdenia dosiaľ nesplatenej časti úveru. Pri posudzovaní preloženia hypotéky banky totiž požadujú, aby sa zachoval pomer medzi hodnotou nehnuteľnosti a výškou hypotéky.

Nezabúdajte si svoju domácnosť poistiť. Čo je dobré vedieť pred uzatvorením zmluvy s poisťovňou?

z peňazí vyrastá rastlina
Obrázok od @RoboAdvisor z Pixabay
Ako preložiť hypotéku

Ak potrebujete preniesť hypotéku, mali by ste dodržať tento postup:

  • Ako prvé budete musieť požiadať banku o zmenu predmetu záložného práva. V niektorých bankách za túto službu hradíte poplatok.
  • Nechajte si vystaviť znalecký posudok na novú nehnuteľnosť.
  • Banka posúdi, či vašej žiadosti vyhovie a budete si môcť hypotéku preniesť.
  • V prípade schválenia žiadosti o prenesenie hypotéky vás čaká vloženie novej záložnej zmluvy do katastra nehnuteľností.

 

 

ľudia okolo stola
Obrázok od @rawpixel z Pixabay
  • Na katastri vám vydajú list vlastníctva so záložným právom banky na nehnuteľnosť. S týmto listom vlastníctva pôjdete do banky.
  • Banka vám na základe predloženého nového listu vlastníctva vydá doklad o výmaze záložného práva na pôvodnú nehnuteľnosť. S dokladom o výmaze pôjdete na kataster nehnuteľností, aby bolo vymazané pôvodné záložné právo.
Jeden, dva alebo tri mesiace?

Na celý proces preloženia záložného práva budete v praxi potrebovať minimálne tri mesiace. S touto lehotou môžete počítať, ak sa počas vybavovania nevyskytnú žiadne problémy. V takomto prípade to môže trvať aj dlhšie. Okrem toho sa pripravte na výdavky, ktoré uhradíte banke, za znalecký posudok a na katastri.

žena s diárom
Obrázok od @rawpixel z Pixabay 

Predávali ste už niekedy nehnuteľnosť zaťaženú hypotékou? Ak áno, podeľte sa o svoje cenné skúsenosti v komentároch pod článkom. Poznáte niekoho, kto momentálne rieši prekladanie hypotéky na inú nehnuteľnosť? Podeľte sa s ním o tento článok. 

Kevart

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto