Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Buďte hosťom aj hostiteľom – takto sa dá žiť ešte jednoduchšie!

Ako to celé začalo?

Príbeh spoločnosti AirBnB sa začal písať pomerne nedávno. V roku 2007 sa v San Franciscu traja spolužiaci rozhodli ponúknuť ubytovanie s raňajkami na matracoch vo svojom prenajatom byte návštevníkom dizajnérskej konferencie. Hotely v meste boli už v tomto čase plne obsadené, a tak sa im podarilo získať prvých hostí, vďaka čomu získali peniaze na zaplatenie svojho nájmu. Svojich hostí vítali už o šesť dní odkedy im táto myšlienka skrsla v hlave. Na svojom nápade zarobili svojich prvých 80 dolárov. Tento nápad sa im zapáčil a už sa nechceli vzdať. V roku 2009 našli prvého investora, ktorý vložil do tohto startupu 20 tisíc dolárov. Napriek tomu, že táto spoločnosť nevlastní ani jednu hotelovú izbu, je v súčasnosti najväčším poskytovateľom ubytovania na svete.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Airbnb (@airbnb),

Funguje to aj na Slovensku?

Funguje. Napríklad iba v Bratislave je v súčasnosti okolo 1243 aktívnych ponúk AirBnB domovov, a to s priemernou cenou 52 eur za noc. Ročný nárast týchto prenájmov je 74 %, pričom obsadenosť sa pohybuje okolo 80 %. Prevažujú ponuky menších bytov, jedno až dvojizbových, väčších bytov a domov je v ponuke výrazne menej. Aktívnych hostiteľov je v Bratislave 742, z toho je 200 superhostiteľov. Prevažujú hostitelia, ktorí majú v systéme iba jednu ponuku (okolo 500 hostiteľov).

Prvým krokom je registrácia záujemcu na webovej stránke uvedeného portálu. Ak chce cestovať, vytvorí si profil ako „Hosť“, ak chce ponúkať svoj domov (dom, byt, štúdio, izbu) vytvorí si profil ako „Hostiteľ “. Nič nebráni tomu, aby jedna osoba bola hosťom a zároveň hostiteľom. Hosť si vyberá ubytovanie v akejkoľvek destinácii po celom svete za cenu, aká vyhovuje jeho peňaženke.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Airbnb (@airbnb),

Hostiteľ nahrá do svojho profilu hostiteľa ponuku s fotografiami ubytovania, vyplní online formuláre, kde nastaví všetky potrebné charakteristiky svojej ponuky vrátane ceny, kalendára a čaká na prvých hostí. Po absolvovaní pobytu napíšu hostia hodnotenie na kvalitu ubytovania a komunikácie s hostiteľom. Ak má hostiteľ opakovane vynikajúce hodnotenia, stane sa superhostiteľom a ponuka jeho ubytovania bude na najvyšších miestach pri vyhľadávaní ubytovaní v danej lokalite na webovej stránke spoločnosti. Rovnakým spôsobom hostiteľ po ukončení pobytu hodnotí hostí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Airbnb (@airbnb),

Celý svet vo vašej obývačke

Každý hostiteľ by sa mal pripraviť na skutočnosť, že k nemu budú prichádzať ľudia z celého sveta, ľudia rôznych kultúr, rôzneho vierovyznania, veku či vzhľadu. Budú prichádzať na noc, či na pár nocí, no niektorí možno aj na týždeň či mesiac. V prípade, že sa hostiteľ obáva, ako bude jeho byt po pár návštevách vyzerať, treba pripomenúť, že sa väčšinou jedná o pobyty na pár nocí a vzájomne si dáva hosť i hostiteľ hodnotenie. Toto výrazne eliminuje nevhodné správanie hostí, pretože ľudia chcú tento systém využívať dlhodobo, a chcú mať dobré hodnotenia ako hostia či ako hostitelia.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Airbnb (@airbnb),

Po každej návšteve musí byť byt dôkladne uprataný, aby mohol privítať ďalších hostí. Určite sa občas stane, že sa rozbije pohárik, či tanier, prípadne sa vyleje niečo na obrus. Je to však úplne normálne aj v bežnej domácnosti a treba s tým počítať.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Airbnb (@airbnb),

Zaujal vás tento spôsob prenajímania? Dôležitá je predovšetkým dôsledná analýza vašich možností, v niektorých prípadoch je prenájom prostredníctvom Airbnb mimoriadne výhodný, inokedy sa oplatí prenajať byt vhodným dlhodobým nájomníkom. Dajte nám vedieť, čo si o tom myslíte!

Barbara

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie