Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Problém so zavlažovaním vyrieši lapač vodnej pary

Za projektom nestojí nikto iný, ako anglický ateliér Margot Krasojević Architects so samotnou Margot Krasojević na čele. Tím architektov sa pri navrhovaní projektu inšpiroval metódami zachytávania vody od našich predkov, ako aj prírodou a schopnosťou mnohých rastlín a živočích chytať čiastočky vody zo vzduchu.

Pomoc pestovateľom čaju

Domovom veľkého lapača hmly sa stane provincia Ilam vo východnej časti Nepálu, ktorá je známa pre svoje rozsiahle čajové plantáže. Vďaka vhodným poveternostným podmienkam a precízne navrhnutej konštrukcii, zvládne zachytiť v priemere od 3 do 5 tisíc litrov pitnej vody denne, ktorá má v prvom rade poslúžiť na zavlažovanie plantáží.

Wellnes & Spa komplex v srdci prírody

Pomoc poľnohospodárom však nie je jediným cieľom projektu. Jedna zo záchytných nádob bude slúžiť ako externý bazén pre turistov, vďaka ktorému vznikne wellnes & spa komplex priamo v srdci členitej krajiny. Projekt si tak sľubuje vznik nových pracovných príležitostí a tým obohatenie regiónu.

Margot Krasojević často spolupracovala s architektkou Zahou Hadid, o ktorej si prečítate v našom článku Ikona architektúry a kráľovná krivky Zaha Hadid.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa India Art n Design (@indiaartndesign)

Efektívne zachytávanie vody vďaka rozsiahlej konštrukcii

Celá stavba bude tvorená zložitým rozvetveným systémom, ktorý možno rozdeliť na 3 hlavné časti: rám, polypropylénové siete3 veľké nádrže. Polypropylénové siete budú umiestnené na rozsiahlej ploche na hrebeňoch hôr.

Špeciálna konštrukcia im umožní väčšiu flexibilitu, vďaka ktorej sa siete prispôsobia smeru vetra a budú tak môcť zachytávať väčšie množstvo vody. Celá konštrukcia sa bude sústavne mierne hýbať. Zachytená voda bude môcť odkvapkávať do žľabov, ktoré sa ďalej napájajú na systém vodovodných potrubí a kanálov. Voda poháňaná solárnymi čerpadlami bude ústiť do 3 zberných nádob, z ktorých najväčšia poslúži ako protiváha na ukotvenie stavby v teréne. Z nádob bude voda rovnakým systémom redistribuovaná na zavlažovanie čajových plantáží.

lapač vodnej pary
Photo from Margot Krasojević

Aký je váš názor na tento projekt? Ide podľa vás o výborné riešenie, alebo priveľký zásah do prírody? Napíšte nám váš názor do komentáru pod článok a nezabudnite ho zdieľať s priateľmi, ktorých podľa vás zaujme.

Baška

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14