Čistučká sprchová hlavica, záves aj umývadlo s týmto trikom

Vedeli ste, že ľudstvo pozná sódu už takmer štyritisíc rokov? Ťažili ju zo sodných jazier, o čom písal už starogrécky lekár a botanik Dioscorides. O účinkoch sódy písal aj stredoveký perzský filozof a lekár Avicenna, veľa príkladov nájdete v starých herbároch… jednoducho, bežná sóda je naozaj úžasný prostriedok. Aj na čistenie vašej kúpeľne!

0
21
jednoduchý návod na čistenie domácnosti s kvalitným a lacným roztokom
Photo by Karolina Grabowska on Pexels

Na sprchovej hlavici veľmi často zostáva biely povlak, ktorý vytvára tvrdá voda. Jestvuje jednoduchý recept na to, ako vyčistiť sprchovú hlavicu tak, že sa bude lesknúť. Pomôže vám s tým sóda. Vezmite malé plastové vrecko, dajte doň 50 g sódy, prilejte šálku octu a sprchovú hlavicu tesne zabaľte. Vrecko omotajte lepiacou páskou alebo špagátom, ale slabo, aby výpary mohli vychádzať von. Nechajte stáť asi hodinu, aby roztok mohol urobiť svoju prácu. Potom odstráňte vrecko a z hlavice zmyte zvyšky povlaku. Vaša sprcha bude zase ako nová!

Podľa vedeckého prieskumu sú závesy v kúpeľni najznečistenejším predmetom v domácnosti. Takže tiež potrebujú údržbu a dôkladné čistenie. Zostáva na nich vodný kameň a ďalšie nepríjemné nečistoty. Závesy v kúpeľni môžete očistiť takto: na špongiu a navlhčenú kefu naneste trochu sódy, veľmi starostlivo poutierajte závesy a potom ich jednoducho opláchnite vodou.

čistá a pekná kúpeľňa umytá lacnými prípravkami
Photo by Jessica Lewis on Pexels

Ak sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu z umývadla a vane, pustite teplú vodu a do odtokového otvoru nasypte pol pohára sódy. Sóda prečistí potrubie a neutralizuje zápach. Pravidelné pridávanie sódy do odtokových otvorov zabráni predčasnému zaplneniu septiku v kanalizačnom systéme. Odporúča sa raz do týždňa prečistiť odpady tým, že do nich nasypete za pohár sódy a spláchnete ju teplou vodou. Pomáha to udržiavať v septiku požadovanú hodnotu pH.

Pomocou zmesi z 1 dielu sódy + 1 dielu soli + 2 dielov octu môžete odstrániť upchatie umývadla. Túto zmes nalejte do odtoku a nechajte 15 minút pôsobiť. Potom prepláchnite horúcou vodou. Aj tento postup pomáha zabrániť nepríjemnému zápachu z umývadla.

Ak si neviete dať rady so svojim WC, či odstrániť vodný kameň zo žehličky, neprehliadnite ani naše ďalšie články v kategórii Beevam šikovný!

jednoduchý návod na čistenie domácnosti s kvalitným a lacným roztokom
Photo by Karolina Grabowska on Pexels

Zdroj článku: lepsiden.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto