Dnes je 13.apríla 2024, meniny má Aleš

Babské rady na upchatý záchod: 5 tipov ako záchod sprechodniť

Overená záchrana na upchatý záchod – ZVON

Zvon na čistenie odtokov a WC by mal patriť k základnej výbave každej domácnosti. Dá sa použiť v umývadle, dreze, sprchovom kúte, vani a samozrejme aj záchode. Princípom je tesné uzatvorenie odtoku gumeným zvonom a následne zatlačenie – pumpovanie. Vytvorí sa podtlak, ktorý by mal prekážku potlačiť smerom do širších častí odtoku a uvoľniť tak odtok vody aj splaškov smerom do potrubia.

  • Pred použitím sa oplatí gumu na zvone zmäkčiť – ponorte ju na krátku chvíľu do horúcej vody. Lepšie potom priľne aj na otvor, ktorý nie je okrúhly.
  • Ak sa vám predsa len nedarí zvon dokonale prisať na otvor, použite starú handru, ktorú okolo zvona omotáte a zamedzíte tak vtekaniu tekutiny do zvona.
  • Zvon vložte do misy a dajte si záležať na tom, aby priľnul k otvoru. Častou chybou je nedostatok vody v toalete, najmä, ak ste predtým v snahe zachrániť situáciu, obsah WC odsali/odobrali vedrom. Prilejte preto do misy toľko čistej vody, aby bol zvon ponorený aspoň po gumenú časť. Iba tak vznikne ten správny tlak a voda môže spláchnuť prekážku do odtoku.
  • Nepumpujte príliš razantne. Snažte sa pracovať tak, aby obsah WC neznečistil okolie.
Kedy je použitie zvonu účinné?

Ak v odtokovej časti/kĺboch WC uviazlo veľké množstvo toaletného papieru, dámske hygienické potreby, stolica. Na pevnú, vzpriečenú prekážku (napr. odtrhnutý plastový WC blok) nemusí zvon fungovať vôbec. Ak viete, že vám do záchoda niečo spadlo, musíte to vybrať.

Čo robiť, ak sa upchávanie záchoda opakuje často? V prípade, že k zaseknutiu toaletného papiera dochádza často, príčinou môžu byť nahromadený vodný kameň v sifóne a odtokových rúrach, ktoré zmenšili jeho priemer. Vtedy sa oplatí použiť chemikálie, ktoré vodný kameň z WC šikovne odtránia (o tom viac v kapitolách nižšie).

ilustračná fotografia záchoda a inštalatéra
Obrázok od Merry Christmas z Pixabay
Enzymatické čistenie záchoda

Prírodný bakteriálny čistič odpadov obsahuje enzýmy, ktoré dokážu rozkladať organické usadeniny – typu vlasy, chlpy, mastnota, papier. Predstavuje náhradu za agresívne chemické prípravky, je šetrný nielen k ovzdušiu a prírodnému prostrediu, navyše nepoškodzuje ani sanitu a potrubia.

Takéto riešenie je vhodné v prípade, ak viete, že za upchatím záchoda nie je pevná mechanická prekážka. Vodu zhromaždenú v záchode sa pokúste odsať. Podľa inštrukcií na obale zrieďte enzymatický čistič s vlažnou vodou, nechajte odstáť a nalejte do záchoda. Nejde o rýchlu procedúru. Zvyčajne musíte počkať niekoľko hodín (alebo cez noc). Preto túto metódu odporúčame skôr ako prevenciu. Ak postrehnete, že odtekanie vody zo záchoda sa spomaľuje, preventívne nechajte raz za týždeň pôsobiť enzymatický čistič.

Hydroxid sodný

Z úplne opačnej oblasti je čistenie upchatého záchoda hydroxidom sodným. Ide o mimoriadne lacné, rýchlo fungujúce, ale aj toxické riešenie, pri ktorom musíte dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny uvedené na obale výrobku. Jeden kilogram hydroxidu sodného kúpite už za 2 €. Aj keď je lacný, treba k jeho používaniu pristupovať zodpovedne a so zvýšenou opatrnosťou. Hydroxid sodný je agresívnou žieravinou, ktorá rozpustí prakticky všetko, s čím príde do kontaktu.

Toto si zapamätajte!

Dajte si na seba staré oblečenie, oči si chráňte starými okuliarmi, na ruky natiahnite gumené rukavice, nos a ústa prekryte rúškom. Nezabudnite otvoriť okno. Ak WC okno nemá, otvorte dvere a najbližšie okno, aby ste nezostali s hydroxidom v uzavretej miestnosti.

Zo záchoda treba odčerpať jeho obsah. Nasypte (alebo nalejte) hydroxid podľa návodu a zalejte horúcou vodou. Pozor – hydroxid môže syčať, prskať, bublať, fŕkať, preto nebuďte v prvej línii. Nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom nalejte trochu vody. Pred prvým spláchnutím totiž musíte skontrolovať, či už zátka, ktorá záchod upchávala, bola rozpustená. Inak riskujete plnú misu vody zmiešanej s hydroxidom.

Mechanický “krtko” na WC

Mechanického krtka v podobe niekoľko metrovej pružiny s kľukou nájdete takmer v každej drogérii alebo domácich potrebách. Ide o výbavu, ktorú doma využijete na čistenie akéhokoľvek potrubia alebo odtoku. Na začiatku krtka je zahnutý hák alebo špirála, ktorá sa otáčaním kľuky a teda aj pružiny “ryje” dopredu. Prekážku, na ktorú natrafí, dokáže buď rozrušiť (a voda začne odtekať) alebo na seba navinúť (napr. vlasy a chlpy, ktoré vytiahnete spolu s krtkom).

Upchatý záchod a Coca Cola – Áno, ak je príčinou vodný kameň

Pravdepodobne ste už počuli o tom, že na čistenie upchatého záchoda môžete použiť Coca ColuFunguje alebo nefunguje? Pravda je v tomto prípade niekde uprostred. Čistenie záchoda Coca Colou funguje vtedy, ak sú príčinou upchatia hromadiace sa vápenaté usadeniny, ktoré postupne zúžili priemer odtokového potrubia a toaletný papier sa začne hromadiť na ústí. Coca Cola obsahuje kyselinu fosforečnú – podobne ako niektoré čističe na WC, samozrejme v menšom množstve (jej úlohou je kompenzovať sladkú chuť nápoja). Kyselina fosforečná má schopnosť viazať minerály, medzi nimi aj vápnik a horčík.

Odčerpajte obsah toaletnej misy najviac ako sa dá a nalejte kolový nápoj. Po niekoľkých hodinách pôsobenia by sa mali vápenaté usadeniny rozdrobiť a dať spláchnuť. Prietok vody cez odtokové komponenty tak bude naspäť obnovený.

mladá krásna žena s plechovkou coca-coly
Obrázok od 99mimimi z Pixabay

Veríme, že sa do tohto problému nedostanete… ak však predsa budete vystavený takej situácii, budete poznať podrobné kroky k jej vyriešeniu 🙂

Zdroj: Rankito.sk

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie