Dnes je 22.júla 2024, meniny má Magdaléna

  • Sponzorovaný DomaTOP 5
  • 0
  • 25. októbra 2022, 12:00
  • 3 m, 20 s

Osvetlenie kuchynského ostrovčeka: 5 pravidiel pri výbere a inštalácii

Ostrovček patrí v súčasnosti medzi top interiérové kuchynské trendy. Ide o prvok nachádzajúci sa v centre diania. Hovorí sa predsa, že kuchyňa je srdcom a dušou domu. Dobre zvolené osvetlenie kuchynského ostrovčeka dokáže dramaticky zmeniť dizajn a atmosféru vo vašej kuchyni. Nemusíte sa púšťať do rozsiahlej rekonštrukcie, svetlo je mocný kúzelník!

Prečítajte si päť tipov, ktoré vám pomôžu vyzdvihnúť kuchynský ostrovček a koniec koncov i celú kuchyňu na vyšší level.

1.  Pravidlo troch svietidiel

„Pravidlo troch” je všeobecne známym pojmom v interiérovom dizajne. Hovorí o tom, že na dosiahnutie rovnováhy a pútavého vzhľadu je potrebné prvky zoskupovať v nepárnom počte, ideálne po troch. To platí aj pre stropné závesné svietidlá inštalované nad kuchynské ostrovčeky.

Je tiež nutné prihliadať na veľkosť kuchynského ostrovčeka. Pri menších modeloch, tzn. s dĺžkou 150 – 180 cm, budú na osvetlenie pracovnej plochy stačiť dve väčšie svietidlá.

2. Vzdialenosť medzi svietidlami

Či už umiestňujete lampy nad stôl v jedálni alebo nad ostrovček v kuchyni, dodržujte vzdialenosť 10 – 15 centimetrov medzi okrajom vonkajších svietidiel a koncami pultu. Ak vešiate tri lampy, stredovú vycentrujte a zvyšné dve umiestnite po stranách, pričom medzi jednotlivými lampami ponechajte minimálnu vzdialenosť rovnú šírke svietidla. Dve závesné svietidlá inštalujte aspoň 75 cm od stredu. Tieto číselné údaje nie sú záväzné. Hľadajte rovnováhu medzi veľkosťou svietidla a rozmerom kuchynského ostrovčeka. Tomu následne prispôsobte odporúčané pravidlá.

3. Osvetlenie ako ústredný bod

Lustre do kuchyne sú najlepšími funkčnými dekoráciami, ktoré sa môžu stať ústredným bodom miestnosti. Okrem toho dokážu dokonale zjemniť tvrdé povrchy a ostré línie, ktorými sa kuchyne vyznačujú. Ak nie ste fanúšikom tradičných kryštálových lustrov, vyberajte si z rozsiahlych moderných možností. Lustre v industriálnom štýle s kovovými prvkami, obzvlášť medenými, patria medzi top trendy.

Pozor však, aby boli zvolené svietidlá v harmónii s celkovým konceptom miestnosti, obzvlášť v prípade, ak ide o otvorenú kuchyňu s obývačkou.

Zdroj foto: Shutterstock

4. Vzdialenosť nad kuchynským ostrovčekom

Luster alebo akékoľvek iné závesné svietidlá by mali byť umiestnené 70 – 90 centimetrov nad kuchynským pultom. Prihliadať je však potrebné aj na špecifiká daného interiéru. Ak je napríklad súčasťou kuchynského ostrovčeka aj integrovaný sporák či varná doska, zaveste lampu ešte o dodatočných 10 centimetrov vyššie. Ak disponujete kuchyňou s vysokým stropom nad 2,6 metra, často v bytoch v historických centrách miest, na každých dodatočných 30 cm výšky stropu pridajte 5 – 8 centimetrov, o ktoré lampu zdvihnete vyššie.

5. Voľba žiaroviek

Kuchynský ostrovček je multifunkčným priestorom. Zvážte, akú primárnu funkciu plní vo vašej domácnosti a tomu prispôsobte intenzitu osvetlenia a jeho chromatickosť. Ak pracovnú dosku využívate hlavne na prácu, napr. prípravu jedál, zvoľte dostačne jasné svetlo (na stupnici chromatickosti priklonené k studenej bielej), aby bola zabezpečená dobrá viditeľnosť a bezpečnosť. Naopak, ak ide o miesto, ktoré slúži skôr na komorné posedenie a zábavu s priateľmi, voľte decentnejšie LED osvetlenie kuchynského ostrovčeka (skôr teplá biela chromatickosť). 

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 5x
  • 0x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie