Búranie domu nie je hračka, ale dá sa zvládnuť

Je to tu. Máte vybratý ten najkrajší pozemok, všetko je skvelé a presne tak, ako ste si želali. Teda až na jednu vec. Tá opacha uprostred, ktorej základy položili ešte na začiatku druhej polovice minulého storočia. Riešenie je jasné. Ide sa búrať, ale pozor. Aj pri búraní nehnuteľnosti treba dodržať nejaké tie náležitosti. Poďme si povedať aké.

0
129
Stará budova
Autor fotky: Mavera zehra Çoşkun na Pexels
Skôr, ako začneme

Ako to už v stavebníctve chodí, na všetko treba povolenie a búranie nie je žiadna výnimka. Takže predtým, ako začnete svoj pozemok upravovať do požadovaného stavu, aby na ňom vyrástol váš vysnívaný dom, je potrebné požiadať o povolenie na stavebnom úrade. Do žiadosti nezabudnite napísať všetky potrebné údaje o stavbe a aj dôvod búrania. Nezabudnite napísať tiež dátum začatia a ukončenia búracích prác! 

Zakladač s papiermi
Autor fotky: Anete Lusina na Pexels
Búranie svojpomocne alebo s firmou?

Ak chcete búrať svojpomocne, bez dozoru to nepôjde. Už do samotnej žiadosti je v takom prípade nutné uviesť celé meno a adresu osoby, ktorá tento odborný dozor poskytne. Ak sa rozhodnete búrať dom svojpomocne, je potrebné si rozmyslieť aj to, ako naložíte s odpadom. Rovnako je nutné upozorniť na búracie práce susedov.

Pokiaľ idete búrať svojpomocne, je dobré si rozmyslieť, či to bude vo vašich silách a nebude potrebná ťažšia technika. Pred búraním je nutné stavbu odpojiť od všetkých sietí. K tomu je tiež potrebný súhlas susedov, pretože odpojenie ich môže ovplyvniť. Ak sa rozhodnete pre firmu, tá zabezpečí všetko za vás. Tie majú k dispozícii aj ťažkú techniku a búranie v ich réžii zaberie menej času. 

Tiež je potrebné dať si pozor, či stará stavba neobsahuje azbest, ktorý je zdraviu škodlivý. Ak vaša stavba azbest obsahuje, bez firmy sa už v takom prípade určite nezaobídete, pretože na prácu s ním treba špeciálne povolenie.

Ak si to zhrnieme, búranie domu nie je žiadna sranda. Vyžaduje viacero povolení a často je rovnako komplikované ako stavba. Ak ste aj tak odhodlaní si dom zbúrať svojpomocne, nezabúdajte na kvalitný stavebný dozor a zaobstarajte si kvalitné búracie náradie. Keď si to všetko prerátate, nakoniec možno zistíte, že je lepšie nechať túto prácu na firmu.

Už ste búrali nejaké stavby? Vaše skúsenosti s búraním domov nám napíšte do komentárov.

Matej

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto