Vyčistite si zámkovú dlažbu od buriny a machu bez chémie

Aby ste sa mohli tešiť z krásnej zámkovej dlažby vo vašej záhrade, musíte jej venovať dostatočnú pozornosť. Častou chybičkou krásy, ktorá uberá z jej krásneho vzhľadu, je vyčnievajúca burina v škárach alebo mach. Stačí však pár trikov a zbavíte sa ich bez chémie. My vám povieme, ako na to.

0
13
Zámková dlažba prerastená burinou
Zdroj foto: mahey on Shutterstock
Mechanické odstránenie buriny 
  • Skúsiť môžete manuálne odstránenie buriny. Ručne sa zbavíte väčších rastlín, s tými menšími vám pomôže napríklad nožík či špachtľa. Použiť však môžete čokoľvek, čo sa zmestí do špár medzi dlažbou a odstráni burinu. V tomto prípade ide o namáhavú prácu, ktorá vám môže zabrať pomerne veľa času a preto nie je veľmi obľúbená. Na druhú stranu je veľmi šetrná k prírode, nakoľko nemusíte použiť agresívne chemikálie. 

Tip od nás: Ruky si nezabudnite chrániť rukavicami. 

Postreky šetrné k prírode 
  • Ak sa pustíte do mechanického odstránenia buriny, uistite sa, že tento proces po istom čase nebudete musieť opakovať. Ako? Na miesta, z ktorých ste burinu vytrhali, nalejte napríklad octový roztok. Tak zabránite tomu, aby sa váš chodník zazelenal opäť. 
  • Do roztoku môžete pre ešte väčší efekt pridať kuchynskú soľ. Táto kombinácia vysuší burinu a jej korene, ktoré následne odumrú.
  • Inou možnosťou je aj použitie sódy bikarbóny, ktorá je o niečo šetrnejšia ako ocot, no aj ona si vie poradiť s nechcenou zeleňou na vašom chodníku. Pred jej aplikáciou je potrebné dlažbu navlhčiť. Potom môžete do špár nasypať sódu a čakať, kým rastliny vysuší a zničí. 
  • A vráťme sa ešte k soli. Aj sama o sebe vás dokáže zbaviť buriny. Pravidelnou aplikáciou soľného roztoku by ste jej mohli dať navždy zbohom. 
  • Mach na povrchu dlažby odstránite mechanicky napríklad hustou kefkou s tvrdšími štetinami. Dávajte však pozor, aby ste ňou nepoškodili aj samotnú zámkovú dlažbu. 
  • Vyskúšať môžete aj čistenie vysokotlakovým čističom, ktorý vráti vášmu chodníku zašlú slávu. 

Vidíte, ide to aj ekologicky a bez použitia agresívnych chemických prostriedkov. Skúste varianty prívetivejšie pre životné prostredie a tešte sa z krásneho chodníka bez buriny.

Napíšte nám, ktorá z metód sa vám osvedčila najlepšie v komentároch. 

Mirka 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto