Textilné káble na závesné a stojace osvetlenie
Elektrické vodiče (drôty) sú obalené v zakrútenej textilnej šnúre. Na výber máte veľké množstvo farieb šnúr (káblov), vďaka ktorým vami vyrobené stropné svetlo naozaj vynikne Navyše sú káble dostupné v rôznych dĺžkach. Nezáleží preto či si ich dáte do spálne nad posteľ, do detskej izby s nízkym stropom, do kuchyne alebo nad pracovný stôl.
Drevené, plastové, keramické a kovové objímky
Kábel bez objímky je ako hrniec bez pokrývky. Ale teraz vážne. Zakončenie tvarovateľného textilného kábla pripojte na objímku. Na výber máte drevené, plastové, keramické či kovové objímky s päticami E14 a E27. Objímky môžu byť v modernom i historickom (vintage) štýle. Nájdete ich aj v retro či funky štýle.
Ku objímke si potrebujete vybrať ešte aj krytku a krúžok na pripevnenie tienidla. Výber objímky nie je len tak! V prípade, že máte špecifický luster na mieru, tak je výber objímky kľúčový.
Stropný háčik a decentralizér
Máme káble, máme objímku a teraz potrebujeme na pripevnenie na strop decentralizér alebo stropný háčik. Navzájom sa líšia spôsobom uchytenia. Cez kovový alebo plastový stropný háčik prehodíme textilný kábel s objímkou.
V prípade decentralizéru prevlečieme textilný kábel cez decentralizér tak, aby sme získali káblový oblúk alebo klasickú vertikálnu stropnú lampu.
Efektné tienidlo
Po zavesení na strop umiestnime tienidlo (najčastejšie s tromi otvormi). Môže byť papierové, látkové, kovové, plastové alebo sklené. Najjednoduchšie na údržbu sú posledné tri kategórie.
Papierové tienidlá sa bohužiaľ rýchlo poškodia a látkové sa náročnejšie udržujú.
Okrem už spomenutých materiálov na výrobu vlastnej lampy budete potrebovať aj veci ako káblové priechodky a skrutky s prívodom káblov, mosadzné matice a háky, zástrčku s uzemňovacími kontaktmi, závitové rúrky, nožné spínače či montážne krúžky. Nakúpte si ich spolu so základnými komponentami na výrobu lampy.
Kvalitné a šetrné žiarovky
Posledný krok je výber a kúpa žiarovky. Pri jej voľbe sa riaďte svietivosťou (25 – 100W) a farebnou teplotou (teplá biela, neutrálna biela, denná biela). Nezabudnite skontrolovať či žiarovka sedí veľkosťou do vašej objímky.
Vo všeobecnosti rozlišujeme šetrné LED-ky a kompaktné žiarovky a nešetrné halogénové a klasické žiarovky. LED žiarovky majú najväčšiu energetickú úspornosť a najdlhšiu životnosť. Po nich sú druhou najlepšou voľbou kompaktné žiarovky. Najhoršie i keď najlacnejšie sú klasické žiarovky, ktoré 90% prijatej energie premieňajú na teplo a nie na svetlo.
Trúfli by ste si na výrobu svietidla podľa vlastného návrhu? Aké materiály by ste použili? Bola by objímka drevená a neutrálna alebo ste skôr fanúšičkou farebných lámp? Napíšte nám do komentáru pod článok.
Evi
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.