Zateplenie domu: Čo potrebujete vedieť o fúkanej izolácii?

Teplo domova nie je len o správnom výbere vykurovacieho telesa. Myslieť by ste mali aj na správne zateplenie domu. Len v takom prípade si môžete byť istí, že vám teplo neuniká a vy nekúrite zbytočne viac, ako je potrebné. Jedným z riešení zateplenia domu je fúkaná izolácia. O čo ide, aké sú jej výhody i nevýhody a omnoho viac sa dozviete s nami.

0
12
Domčeky z izolačného materiálu
Zdroj foto: stockcreations on Shutterstock
Čo je fúkaná izolácia a ako sa fúka?

Fúkaná izolácia funguje na princípe fúkania izolačného materiálu cez hadicu na potrebné miesta. Vďaka tomu sa dostane aj na menej dostupné miesta. Tento spôsob zateplenia je preto vhodný na izoláciu ťažšie prístupných stropov pultových a iných šikmých striech. To samozrejme neznamená, že ju nemôžete použiť aj na prístupnejších miestach.

Ako to teda celé funguje? Základom je príprava miesta izolácie vytvorením montážnych otvorov. Tie by mali byť dostatočne veľké, aby sa do nich zmestila hadica prístroja, ktorým sa bude aplikovať izolačný materiál. Výhodou je, že tieto otvory môžu byť rovnako zvnútra i zvonku.

Následne sa do otvoru vsunie hadica, ktorá sa zavedie až na koniec priestoru, ktorý chcete vyplniť izolačným materiálom. Smer fúkania je od konca až po otvor.

Hrúbka vrstvy fúkaného izolačného materiálu sa môže líšiť. Najčastejšie sa však pohybuje od 25 do 50 centimetrov. Najpoužívanejšími materiálmi pre fúkanú izoláciu sú celulóza, minerálna vlna a drevovlákno. O rozdieloch a vlastnostiach jednotlivých materiálov sa dočítate v ďalšom článku na našom webe.

Výhody fúkanej izolácie
  • Prvou z výhod tohto typu zateplenia domu sú jeho izolačné vlastnosti.
  • Okrem tepelnej izolácie však funguje aj ako protihluková bariéra.
  • Fúkaná izolácia si dokáže poradiť aj s vlhkosťou, ktorú vhodne reguluje.
  • Ako ste sa mohli presvedčiť, realizácia fúkanej izolácie je rýchla a jednoduchá.
  • Navyše pri nej nevzniká takmer žiadny odpad. Trápiť vás nemusí ani skladovanie či prenášanie izolačného materiálu. Ten je umiestnený v špeciálnom stroji.
  • Fúkaná izolácia sa môže vďaka dlhej životnosti starať o teplo vášho domova dlhé roky.
  • Aj po dlhšej dobe si dokáže udržať svoj pôvodný tvar a nedeformuje sa.
  • Navyše je šetrná k životnému prostrediu.
  • V neposlednom rade je aj cenovo dostupná.

Ak sa rozhodnete zatepliť váš dom fúkanou izoláciou, zverte jej aplikáciu do rúk profesionálov so skúsenosťami. Je dôležité, aby bola jej aplikácia vykonaná precízne.

Máte váš dom zateplený práve týmto spôsobom? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše skúsenosti.

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto